Zasady podziału zysku i finansowania środków obrotowych w państwowych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego lub przez niego nadzorowanych.

UCHWAŁA NR 28
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1958 r.
w sprawie zasad podziału zysku i finansowania środków obrotowych w państwowych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego lub przez niego nadzorowanych.

§  1.
Przez przedsiębiorstwa - w rozumieniu niniejszej uchwały - rozumie się działające według zasad rozrachunku gospodarczego przedsiębiorstwa podległe i nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego, rozliczające się:
1)
z budżetem centralnym,
2)
z budżetami terenowymi.

I.

Podział zysku.

§  2.
Zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo podlega podziałowi na:
1)
odpisy na fundusz zakładowy,
2)
wpłatę do budżetu,
3)
odpisy na inwestycje zdecentralizowane,
4)
odpisy na uzupełnienie własnych środków obrotowych.
§  3.
Zasady i tryb dokonywania odpisów z zysku na fundusz zakładowy ustalają odrębne przepisy.
§  4.
1.
Globalny procent wpłat z zysku do budżetu w zakresie przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym ustala Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Finansów, a w zakresie przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi - Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Finansów na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Zmiana globalnego procentu wpłat z zysku do budżetu, ustalonego w trybie określonym w ust. 1, może nastąpić za zgodą Ministra Handlu Wewnętrznego i Ministra Finansów.
3.
W ramach globalnie ustalonego procentu wpłat z zysku do budżetu Minister Handlu Wewnętrznego w zakresie przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym, a prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w zakresie przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi ustalają wpłatę z zysku do budżetu w procencie od zysku odrębnie dla poszczególnych branż lub grup przedsiębiorstw.
4.
Wpłat z zysku do budżetu dokonuje się od zysku osiągniętego, bezpośrednio na rachunek organu finansowego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej właściwej dla siedziby przedsiębiorstwa.
§  5.
Odpisy z zysku na inwestycje zdecentralizowane ustalane są w trybie podanym w § 4 ust. 1, 2 i 3.
§  6.
Odpisy z zysku na uzupełnienie własnych środków obrotowych dokonywane są z pozostałej części zysku, po dokonaniu odpisów na fundusz zakładowy, wpłaty do budżetu oraz odpisów na inwestycje zdecentralizowane.

II.

Finansowanie środków obrotowych.

§  7.
Na dzień 1 stycznia 1958 r. nastąpi wyrównanie własnych środków obrotowych przedsiębiorstw (z uwzględnieniem pasywów stałych) do wysokości 30% normatywu towarów oraz 100% pozostałych normatywów w drodze przejęcia przez właściwe budżety nadwyżek środków obrotowych przedsiębiorstw, oraz sfinansowania z tych budżetów niedoborów środków obrotowych przedsiębiorstw.
§  8.
Nowo zorganizowane przedsiębiorstwa otrzymują z budżetu Państwa dotacje na wyposażenie w środki obrotowe w rozmiarze 30% wartości towarów i 100% pozostałych środków obrotowych według planowanego średniego stanu tych środków obrotowych w pierwszym roku działalności.
§  9.
W razie gdy przedsiębiorstwo zakumuluje własne środki obrotowe w wysokości, która pozwoli mu nie korzystać z kredytów bankowych, może ono nadwyżkę środków obrotowych w wysokości przekraczającej potrzeby przedsiębiorstwa przelać na rachunek funduszu inwestycyjnego.
§  10.
Potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie środków obrotowych nie pokryte środkami własnymi mogą być finansowane z kredytu bankowego. Wysokość kredytu ustala bank w zależności od sytuacji i potrzeb przedsiębiorstwa.

III.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  11.
W przypadkach wyjątkowych, gdy sprzedaż określonych towarów lub grup towarów następuje po cenach niższych od cen, jakie wynikałyby z planowanych kosztów i z planowanego zysku lub kosztów surowca, przeciętnych kosztów handlowych przedsiębiorstwa i zysku - przedsiębiorstwo otrzymuje dotację wyrównawczą proporcjonalnie do wielkości sprzedaży. Przypadki te i tryb udzielania dotacji ustali Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego.
§  12.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego ustali szczegółowe przepisy o zasadach i trybie dokonywania rozliczeń.
§  13.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc w odniesieniu do przedsiębiorstw określonych w § 1 dotychczasowe przepisy sprzeczne z niniejszą uchwałą, a w szczególności:
1)
uchwała nr 102 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1955 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym i budżetami terenowymi z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 205) oraz
2)
w sprawach uregulowanych niniejszą uchwałą - przepisy:
a)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630),
b)
uchwały Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1284).
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r., z tym że ustalone w niej zasady podziału zysku państwowych przedsiębiorstw powiązanych z budżetami terenowymi wprowadzone zostaną po skorygowaniu zgodnie z ustawą budżetową na 1958 r. wysokości dotacji wyrównawczej z budżetu centralnego dla rad narodowych.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024