Budownictwo zakładowych domów mieszkalnych i zarządzanie nimi.

UCHWAŁA NR 64
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1958 r.
w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi.

Rada Ministrów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przez zakładowe domy mieszkalne rozumie się domy mieszkalne pozostające w zarządzie i użytkowaniu państwowych zakładów pracy, a wybudowane z dotacji budżetowych, ze środków zakładowego funduszu mieszkaniowego oraz innych środków.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie również do lokali mieszkalnych w budynkach z przeznaczenia niemieszkalnych (budynki przemysłowe, użytkowe).
§  2.
Lokale mieszkalne w zakładowych domach mieszkalnych mogą być przeznaczone:
1)
dla wszystkich członków załogi zakładu pracy;
2)
dla członków załogi należących do pogotowia produkcyjnego (załogi awaryjne);
3)
dla członków załogi, których praca ze względu na jej szczególny charakter wymaga zajmowania lokalu w określonym budynku lub zespole budynków.
§  3.
1.
Budowa zakładowych domów mieszkalnych, w których lokale mieszkalne przeznaczone są dla wszystkich członków załogi (§ 2 pkt 1), finansowana jest z własnych środków zakładowego funduszu mieszkaniowego, dotacji budżetowych i innych środków.
2.
Budowa zakładowych domów mieszkalnych, w których lokale przeznaczone są dla pracowników pogotowia produkcyjnego (§ 2 pkt 2) oraz pracowników objętych § 2 pkt 3, jest finansowana w całości z dotacji budżetowych.
§  4. 1
1.
Warunkiem uzyskania dotacji budżetowej na budowę domów, o których mowa w § 3 ust. 1, jest nagromadzenie środków własnych w zakładowym funduszu mieszkaniowym w wysokości co najmniej 10% kosztów budowy. Wysokość tych środków określa:
1)
właściwy minister dla zakładów pracy powiązanych z planem centralnym,
2)
prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej dla zakładów pracy powiązanych z planem terenowym.
2.
Ustalenie rozmiarów dotacji budżetowej przez właściwego ministra lub prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej powinno zapewnić wszechstronne wykorzystanie zakładowego funduszu mieszkaniowego oraz jak najszybsze uzyskanie efektów izbowych.
3.
Środki finansowe na dotacje dla budowy zakładowych domów mieszkalnych objęte są budżetem centralnym lub budżetem terenowym w zależności od podporządkowania zakładu pracy.
§  5.
Budowa zakładowych domów mieszkalnych obejmujących lokale, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3, jest finansowana w całości z budżetu ministerstwa, któremu podlega zakład pracy rozliczający się z budżetem centralnym, lub z budżetu rady narodowej, której podlega zakład pracy rozliczający się z budżetem terenowym, jeżeli budowa tych domów objęta jest wspólnym projektem wstępnym z budową zakładu pracy i wspólnym z budową tytułem inwestycyjnym.
§  6. 2
1.
Właściwi ministrowie lub prezydia wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych przyznają dotacje po uprzednim zatwierdzeniu lokalizacji i programu zamierzonej budowy, jak też po stwierdzeniu nagromadzenia własnych środków w zakładowym funduszu mieszkaniowym w odpowiedniej wysokości.
2.
Właściwi ministrowie udzielają dotacji po zasięgnięciu opinii prezydiów wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych.
3.
Dotacja budżetowa może być na wniosek zakładu pracy zmieniona na kredyt bankowy dla spółdzielni mieszkaniowej typu lokatorskiego zarówno przyzakładowej (międzyzakładowej), jak i powszechnej, która zobowiąże się do przydziału mieszkań pracownikom zakładu będącym członkami spółdzielni. W razie udzielenia kredytu bankowego spółdzielni dotacja zostaje przekazana na dochód budżetu centralnego.
§  7.
Minister Gospodarki Komunalnej ustali zasady koordynacji oraz uzgadniania programów i lokalizacji budownictwa przyzakładowego z właściwymi organami rad narodowych oraz obowiązek uzgadniania z nimi przydziałów mieszkaniowych.
§  8.
Budowa nowych osiedli mieszkaniowych realizowanych w całości w związku z budową nowych zakładów przemysłowych jest objęta planami budownictwa mieszkaniowego właściwych rad narodowych bez względu na to, czy wszystkie nowo wybudowane budynki, czy tylko ich część, przekazana zostanie zakładom pracy jako zakładowe domy mieszkalne.
§  9.
Zakładowymi domami mieszkalnymi administruje zakład pracy.
§  10.
1.
O przydziale lokali mieszkalnych, o których mowa w § 2 pkt 1, decyduje rada zakładowa po zasięgnięciu opinii kierownictwa zakładu pracy. W razie gdy stanowisko rady zakładowej i opinia kierownictwa zakładu pracy są rozbieżne, o przydziale rozstrzyga okręgowy zarząd właściwego związku zawodowego w porozumieniu z jednostką nadrzędną zakładu pracy.
2.
Lokale mieszkalne, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3, przydzielane są przez kierownictwo zakładu pracy.
§  11.
1.
Warunkiem uzyskania przydziału lokalu mieszkalnego wymienionego w § 2 pkt 1 jest wpłata wkładu mieszkaniowego. Wkład ten nie może wynosić mniej niż jednomiesięczne wynagrodzenie brutto ubiegającego się o przydział ani więcej niż 10% kosztów budowy lokalu.
2.
Rady zakładowe ustalają wysokość wkładu w zależności od wynagrodzenia pracownika oraz wielkości lokalu na podstawie wytycznych wydanych przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
3.
Wkład mieszkaniowy podlega zwrotowi w razie opróżnienia lokalu mieszkalnego przez pracownika.
4.
Zakład pracy, ponoszący koszty przeniesienia służbowego pracownika, może również dokonać w szczególnych przypadkach wpłaty wkładu mieszkaniowego.
§  12.
Do zajmowania i opróżniania lokali mieszkalnych w zakładowych domach mieszkalnych mają zastosowanie zasady i tryb postępowania przewidziane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie mieszkań służbowych i zakładowych (Dz. U. Nr 29, poz. 196).
§  13.
Właściwe organy prezydiów rad narodowych uprawnione są do kontrolowania budowy i użytkowania zakładowych domów mieszkalnych, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, pod względem zgodności z obowiązującymi standardami i normami zaludnienia mieszkań.
§  14.
Zasady budownictwa przyzakładowego realizowanego przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz w drodze indywidualnego budownictwa domów jednorodzinnych są zawarte w odrębnych przepisach.
§  15.
Począwszy od 1 stycznia 1959 r. finansowanie i realizacja dotychczasowego budownictwa resortowego odbywać się będzie według zasad niniejszej uchwały, z wyjątkiem resortu obrony narodowej i resortu spraw wewnętrznych w odniesieniu do budownictwa dla jednostek wojskowych.
§  16.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej i Finansów, innym zainteresowanym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  17.
Uchwala wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 135 z dnia 28 kwietnia 1960 r. (M.P.60.39.194) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 maja 1960 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 135 z dnia 28 kwietnia 1960 r. (M.P.60.39.194) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 maja 1960 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.26.155

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Budownictwo zakładowych domów mieszkalnych i zarządzanie nimi.
Data aktu: 15/03/1958
Data ogłoszenia: 17/04/1958
Data wejścia w życie: 17/04/1958