Organizacja rynku warzywno-owocarskiego.

UCHWAŁA NR 46
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1958 r.
w sprawie organizacji rynku warzywno-owocarskiego.

W celu:
- dalszego zwiększenia produkcji warzyw i owoców,

- zwiększenia materialnego zainteresowania rolników we wzroście produkcji warzyw i owoców,

- usprawnienia organizacji skupu warzyw i owoców,

- zapewnienia ludności miast zaopatrzenia w warzywa i owoce,

Rada Ministrów uchwala, co następuje:

§  1.
1.
Spółdzielnie ogrodnicze, państwowe przedsiębiorstwa handlu warzywami i owocami, spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu, spółdzielnie spożywców oraz inni uspołecznieni uczestnicy obrotu płodami ogrodniczymi (warzywa, owoce, ziemniaki wczesne, kwiaty, miód i wosk) mają jednakowe uprawnienia w skupie i sprzedaży.
2.
Uspołecznione przedsiębiorstwa i organizacje dokonujące obrotu warzywami i owocami powinny specjalizować się w organizacji i technice skupu (hurtu) bądź handlu detalicznego w zależności od potrzeb gospodarczych terenu działania.
3.
W celu usprawnienia odbioru masy towarowej od producentów oraz lepszego zaopatrzenia ludności miast w warzywa i owoce wszystkie uspołecznione organizacje handlowe powinny rozszerzać sieć skupu (magazynów hurtowych) i sprzedaży detalicznej zgodnie z potrzebami ustalonymi przez prezydia właściwych miejscowo powiatowych (miejskich) rad narodowych. Państwowe gospodarstwa rolne i spółdzielnie produkcyjne powinny organizować własne punkty sprzedaży detalicznej produktów ze swoich gospodarstw.
3a. 1
(uchylony).
4.
Dla zapewnienia ciągłości zaopatrzenia rynku wszyscy uspołecznieni uczestnicy obrotu mają obowiązek utrzymywania bieżących remanentów płodów ogrodniczych oraz gromadzenia rezerw na okres zimy w ilościach wynikających z rzeczywistych potrzeb poszczególnych rynków i w zależności od dokonywanych obrotów, zgodnie z wytycznymi Ministra Handlu Wewnętrznego.
5.
Przedsiębiorstwa prywatne mają prawo skupu na targowiskach i we własnych punktach sprzedaży oraz sprzedaży warzyw i owoców w ramach posiadanych uprawnień handlowych.
§  2.
1.
Zakłady przemysłu owocowo-warzywnego mogą zawierać, zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowy handlowe na dostawę warzyw i owoców z dowolnie wybranymi uczestnikami obrotu, przede wszystkim z uspołecznionymi jednostkami, ogłaszać przetargi na dostawę oraz organizować punkty skupu w zakładach.
2.
Uspołecznione zakłady przemysłu owocowo-warzywnego mogą również:
1)
organizować skup od producentów na zaopatrzenie własne w punktach skupu uruchamianych poza zakładami;
2)
kontraktować uprawę warzyw i owoców w ba.................... ..........rowcowych położonych w bezpośrednim zaplec.......... ..........dów oraz sezonowych punktów przerobowych .................... baz surowcowych uspołecznionych zakładów .................... owocowo-warzywnego zatwierdza prezydium ....................kiej rady narodowej na wniosek zainteresowanego .......... zakładu przemysłu owocowo-warzywnego;
3)
w rejonach baz surowcowych zakłady uspołecznionego przemysłu owocowo-warzywnego zachowują prawo pierwszeństwa w kontraktowaniu upraw warzyw i owoców przed innymi uczestnikami obrotu; przedsiębiorstwa skupu (spółdzielnie ogrodnicze, spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu i państwowe przedsiębiorstwa skupujące warzywa i owoce) obowiązane są uzgadniać z zainteresowanymi zakładami przemysłu owocowo-warzywnego rejony kontraktacji warzyw i owoców, rozmieszczenie i działalność punktów skupu w bazach surowcowych przemysłu owocowo-warzywnego.
§  3.
Spółdzielnie produkcyjne, państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie ogrodnicze, spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu oraz indywidualni producenci mają bez ograniczeń prawo dowozu i bezpośredniej sprzedaży warzyw i owoców, ziemniaków wczesnych, miodu i wosku, jak też sprzedaży przedsiębiorstwom detalicznym, zakładom żywienia zbiorowego lub bezpośrednio sklepom należącym do przedsiębiorstw i organizacji handlu detalicznego.
§  4.
1.
Uspołecznione przedsiębiorstwa oraz kupcy prywatni stosują w obrocie płodami ogrodniczymi umowne ceny, wynikające z sytuacji rynkowej podaży i popytu.
2.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach Państwowa Komisja Cen w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego może ustalać dla handlu uspołecznionego i kupców prywatnych maksymalne ceny detaliczne oraz dla uspołecznionego przemysłu i handlu maksymalne ceny skupu w porozumieniu z Ministrami Handlu Wewnętrznego oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  5.
1.
Uspołecznione organizacje skupu warzyw i owoców mają prawo prowadzić i rozwijać kontraktację warzyw i owoców w odpowiednim asortymencie gatunków i odmian w celu właściwego dostosowania wzrostu produkcji ogrodniczej, jej asortymentu i jakości do potrzeb gospodarczych kraju, lepszego powiązania uspołecznionych przedsiębiorstw i organizacji handlu z producentami, właściwego zaopatrzenia rynków deficytowych, eksportu i przemysłu.
2.
Umowy kontraktacyjne powinny przewidywać gwarancyjne ceny minimalne na dostawy warzyw i owoców kontraktowanych.
3.
Plany, rozmieszczenie i warunki kontraktacji warzyw i owoców uzgadniają właściwe centralne organy z Ministerstwem Rolnictwa.
§  6.
Spółdzielnie ogrodnicze powinny wpływać na zwiększenie, polepszenie i rozszerzenie produkcji ogrodniczej przez:

-

organizowanie dostaw nasion, materiału szkółkarskiego, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin itp.,

-

organizowanie poradnictwa techniczno-produkcyjnego,

-

organizowanie zwalczania chorób i szkodników na plantacjach warzyw i w sadach,

-

nabywanie i wspólne eksploatowanie maszyn i narzędzi ogrodniczych,

-

rozwijanie budownictwa przechowalni warzyw i owoców, szklarni, inspektów itp.

§  7.
Eksport nadwyżek płodów ogrodniczych po zapewnieniu planowych dostaw dla handlu zagranicznego dokonywany jest za zgodą Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego oraz Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  8. 2
(uchylony).
§  9.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się zainteresowanym ministrom, Państwowej Komisji Cen oraz zarządom głównym zainteresowanych jednostek spółdzielczych.
§  10.
Traci moc uchwała nr 115 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie organizacji rynku warzywno-owocarskiego (Monitor Polski Nr 28, poz. 190).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 3a uchylony przez § 4 uchwały nr 108 z dnia 19 maja 1967 r. w sprawie zmiany nadzoru i koordynacji działalności gospodarczej związanej ze skupem oraz zagospodarowaniem owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych. (M.P.67.31.145) z dniem 3 czerwca 1967 r.
2 § 8 uchylony przez § 4 uchwały nr 108 z dnia 19 maja 1967 r. w sprawie zmiany nadzoru i koordynacji działalności gospodarczej związanej ze skupem oraz zagospodarowaniem owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych. (M.P.67.31.145) z dniem 3 czerwca 1967 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.17.108

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja rynku warzywno-owocarskiego.
Data aktu: 07/03/1958
Data ogłoszenia: 19/03/1958
Data wejścia w życie: 19/03/1958