Zadania polityki zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy.

UCHWAŁA NR 42
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lutego 1958 r.
w sprawie zadań polityki zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy.

W celu stworzenia korzystniejszych warunków dla poprawy organizacji pracy oraz wzrostu wydajności pracy, jak również zapewnienia dopływu pracowników do gałęzi gospodarki narodowej odczuwających ich brak - Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uznaje za niezbędne zastosowanie środków prowadzących do uporządkowania spraw zatrudnienia w przedsiębiorstwach socjalistycznych.
W związku z tym Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wzywa się rady robotnicze oraz zobowiązuje się dyrektorów przedsiębiorstw do szczegółowego przeanalizowania w przedsiębiorstwach stanu zatrudnienia. Na tej podstawie należy ustalić środki i metody systematycznego zmniejszania nadmiaru pracowników przez ich produktywne wykorzystanie i przez zwalnianie zbędnych pracowników.
2.
W szczególności w terminie do dnia 31 marca 1958 r. należy opracować wnioski dotyczące zmniejszenia nadwyżek zatrudnienia w roku 1958 i wynikających w związku z tym oszczędności funduszu płac.
3.
Wnioski przewidziane do realizacji w roku przyszłym należy włączyć do planu na rok 1959.
4.
Wnioski powinny dotyczyć:
1)
zwiększenia produkcji bez powiększenia funduszu płac,
2)
uruchamiania dodatkowej produkcji, a w szczególności materiałów budowlanych,
3)
zwalniania zbędnych pracowników,
4)
wstrzymania przyjmowania nowych pracowników.
5.
Niezależnie od nadwyżek zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie w celu wzmocnienia dyscypliny pracy należy bezzwłocznie zwolnić z pracy, z zachowaniem obowiązujących przepisów w trybie określonym w § 8 niniejszej uchwały, pracowników, którzy:

- dopuszczają się notorycznie łamania dyscypliny pracy, dezorganizując pracę w zakładzie przez niewykonywanie poleceń przełożonych, pijaństwo lub chuligaństwo,

- przez powtarzającą się nieusprawiedliwioną absencję lub przez symulację choroby wykazują niewłaściwy stosunek do pracy i jej nieposzanowanie,

- wykazują jawnie nierzetelny stosunek do mienia społecznego.

§  2.
Dyrektorzy przedsiębiorstw przedstawią wyniki analiz, o których mowa w § 1, jednostkom nadrzędnym wraz z wnioskami dotyczącymi zmniejszenia stanu zatrudnienia i wynikającymi stąd oszczędnościami funduszu płac w roku 1958. Jednostki nadrzędne na tej podstawie zatwierdzą dla poszczególnych przedsiębiorstw zadania w zakresie zmniejszenia funduszu płac.
§  3.
1.
Na podstawie zadań ustalonych zgodnie z przepisami § 2 przedsiębiorstwa wprowadzą odpowiednie korekty do planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa na rok 1958.
2.
Suma kwartalnych planów funduszu płac przedsiębiorstwa w stosunku do zadań produkcyjnych ustalonych w planie rocznym nie może przekraczać wielkości planu rocznego funduszu płac skorygowanego zgodnie z ust. 1.
§  4.
Oszczędności wynikające ze zmniejszenia nadmiaru zatrudnienia powiększają wygospodarowany zysk przedsiębiorstwa, a tym samym - przy jednoczesnym spełnieniu przez przedsiębiorstwo warunków wymaganych do uzyskania funduszu zakładowego - wpływają na podniesienie kwoty odpisu na fundusz zakładowy.
§  5.
1.
W przedsiębiorstwach, w których w wyniku skorygowania planu zatrudnienia na rok 1958 nastąpi faktycznie zmniejszenie stanu zatrudnienia - zwolnienia pracowników należy przeprowadzić w okresie od 31 marca do 31 sierpnia 1958 r.
2.
W razie zwalniania z pracy emerytów i rencistów należy przewidzieć dla nich termin zwolnień, poczynając od dnia wejścia w życie nowych przepisów regulujących sprawy rent i zaopatrzeń.
3.
Zakłady pracy powinny podać do wiadomości właściwym prezydiom rad narodowych liczbę osób przewidzianych do zwolnienia oraz terminy zwolnień.
§  6.
Przy zwalnianiu pracowników należy brać pod uwagę ich przydatność dla zakładu pracy, kwalifikacje fachowe, jak również posiadanie dodatkowych źródeł utrzymania.
§  7.
Przy korygowaniu planu zatrudnienia należy przede wszystkim uwzględnić możliwość zmniejszenia zatrudnienia pracowników administracyjnych, pracowników pomocniczych oraz straży przemysłowej.
§  8.
1.
Upoważnia się przedsiębiorstwa do zwolnienia pracowników, którym wypowiedziano stosunek pracy, od obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia.
2.
Robotnikom zwolnionym od obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia należy jednocześnie ze zwolnieniem wypłacić wynagrodzenie za okres wypowiedzenia oraz odszkodowanie za należny, a nie wykorzystany urlop wypoczynkowy.
3.
Pracownikom umysłowym zwolnionym od obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia należy:
1)
wypłacać wynagrodzenie za pracę bieżąco, w terminach wypłat stosowanych w przedsiębiorstwie, po otrzymaniu od pracownika oświadczenia na piśmie, że nie podjął on nowego zatrudnienia, w razie zaś podjęcia przez pracownika nowego zatrudnienia w okresie wypowiedzenia należy uznać umowę o pracę za rozwiązaną w drodze porozumienia stron z dniem podjęcia nowego zatrudnienia i wypłacić wynagrodzenie tylko do tego dnia;
2)
udzielić należnego, a nie wykorzystanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zwolnieniu pracownika od obowiązku wykonywania pracy, w razie zaś podjęcia zatrudnienia przed wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego - wypłacić odszkodowanie za niewykorzystany urlop;
3)
o warunkach, o których mowa w pkt 1 i 2, należy pracownika powiadomić jednocześnie z wręczeniem wypowiedzenia pracy.
§  9.
W razie zwolnienia z pracy posiadaczy gospodarstw rolnych wnioski ich o udzielenie kredytu na intensyfikację gospodarstw powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności.
§  10.
1.
Wprowadza się z dniem 15 marca 1958 r. obowiązek dla przedsiębiorstw państwowych przyjmowania do pracy nowych pracowników wyłącznie za skierowaniem bądź za zezwoleniem wydanym przez organ zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Zasady wydawania skierowań bądź zezwoleń, o których mowa w ust. 1, ustali Minister Pracy i Opieki Społecznej w drodze zarządzenia uwzględniającego konieczność zapewnienia dopływu pracowników do gałęzi gospodarki odczuwających ich brak, a w szczególności do przedsiębiorstw i instytucji usługowych.
3.
Upoważnia się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do wyłączania w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami określonych terenów, przedsiębiorstw lub działów gospodarki spod działania przepisu ust. 1.
§  11.
1.
Upoważnia się właściwych ministrów do wprowadzania w szczególnie uzasadnionych przypadkach na okres przejściowy zakazu przyjmowania do pracy nowych pracowników do określonych przedsiębiorstw, w których istnieją duże nadwyżki zatrudnienia.
2.
O wydanych zarządzeniach właściwy minister powiadomi Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  12.
Zobowiązuje się Ministra Pracy l Opieki Społecznej do wydania zarządzeń określających:
1)
zasady werbunku siły roboczej w zakładach pracy zmniejszających stan zatrudnienia;
2)
zasady indywidualnego kierowania do pracy połączonego ze zmianą miejsca zamieszkania.
§  13.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do zwiększenia z rezerwy Rady Ministrów na rok 1958:
1)
funduszu interwencyjnego na aktywizację życia gospodarczego w miastach i miasteczkach - o kwotę 100 mln zł;
2)
budżetu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej część 24, dział 8, inne świadczenia socjalne, rozdział 248, inne akcje socjalne - o kwotę 25 mln zł.
§  14.
1.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do podjęcia środków zapewniających najbardziej prawidłowe wykonanie przepisów §§ 9 do 13 na zasadach ustalonych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
2.
W szczególności prezydia rad narodowych zobowiązane są do skoordynowania z akcją zwolnień werbunku robotników do pracy w gałęziach gospodarki odczuwających brak pracowników oraz do nowo powstających zakładów lub oddziałów produkcyjnych.
3.
W tym zakresie prezydia właściwych rad narodowych powinny współdziałać jak najściślej z zainteresowanymi przedsiębiorstwami, zarówno zwalniającymi pracowników, jak i przyjmującymi nowych pracowników.
§  15.
Zaleca się naczelnym organizacjom spółdzielczym podjęcie uchwał zmierzających do uporządkowania spraw zatrudnienia w spółdzielniach i organizacjach spółdzielczych na zasadach analogicznych do przewidzianych niniejszą uchwałą w stosunku do przedsiębiorstw państwowych.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024