Zbyt wyrobów przemysłu terenowego w 1957 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 3 sierpnia 1957 r.
w sprawie zbytu wyrobów przemysłu terenowego w 1957 r.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), w związku z § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą niektóre uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. Nr 58, poz. 270), oraz w związku z § 1 pkt 6 zarządzenia nr 24 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1957 r. zlecenia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów czasowego wykonywania niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 9, poz. 65 oraz Nr 55, poz. 344) oraz w związku z § 2 uchwały nr 170 Rady Ministrów z dnia 10 maja 1957 r. w sprawie zbytu wyrobów niektórych jednostek organizacyjnych przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 51, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i spółdzielnie pracy, zrzeszone w wojewódzkich związkach spółdzielni pracy, obowiązane są wytwarzane przez siebie w ramach planu artykuły wymienione w załączonym wykazie oferować do zakupu jednostkom w tym wykazie wymienionym lub przez nie wskazanym.
2.
Ilekroć jest mowa w zarządzeniu o "przedsiębiorstwach", rozumie się przez to państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i spółdzielnie pracy zrzeszone w wojewódzkich związkach spółdzielni pracy.
§  2.
Przedsiębiorstwa rozporządzają artykułami wymienionymi w wykazie a wytworzonymi ponad plan roczny w sposób następujący:
a)
50% artykułów wymienionych w wykazie powinny zaoferować do zakupu jednostkom wymienionym w wykazie lub przez nie wskazanym,
b)
50% artykułów wymienionych w części A wykazu pod lp. 1-5 i w części B wykazu oraz 20% artykułów wymienionych w części A wykazu pod lp. 6-10 przedsiębiorstwo może zbywać dowolnie wybranym jednostkom gospodarki uspołecznionej lub bezpośrednim odbiorcom,
c)
30% artykułów wymienionych w części A wykazu pod lp. 6-10 przedsiębiorstwo powinno zaoferować prezydium powiatowej (dzielnicowej, miasta stanowiącego powiat) rady narodowej lub jednostce przez nią wskazanej.
§  3.
W razie gdy jednostka nadrzędna stwierdzi, że plan kwartalny ustalony został przez przedsiębiorstwo we właściwej wysokości, przepisy § 2 lit. b) i c) stosuje się do produktów wytworzonych ponad plan kwartalny.
§  4.
Przepisów §§ 1-3 nie stosuje się do produkcji pozaplanowej, której zbyt uregulowany jest uchwałą nr 719 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie dodatkowych środków do popierania i rozwoju produkcji ubocznej materiałów dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 100, poz. 1154).
§  5.
Zarządzenie obowiązuje do dnia 31 grudnia 1957 r.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ARTYKUŁÓW
Lp. Nazwa artykułu Nazwa jednostki, której należy artykuł zaoferować
A. Artykuły wytwarzane przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.
1 Kotły centralnego ogrzewania stalowe Biuro Zbytu Odlewów
2 Łańcuchy systemu "Galla" Biuro Zbytu Artykułów Metalowych Przemysłu Drobnego
3 Wibratory i stoły wibracyjne Zarząd Zaopatrzenia w Sprzęt i Artykuły Techniczne
4 Armatura sieci domowej z metali nieżelaznych Biuro Sprzedaży Armatur Przemysłowych
5 Obuwie dziecięce i młodzieżowe Centralny Zarząd Handlu Obuwiem
6 Cegła z wyłączeniem cegły pozaklasowej Biuro Zbytu Ceramiki Budowlanej
7 Sączki Biuro Zbytu Ceramiki Budowlanej
8 Dachówka palona Biuro Zbytu Ceramiki Budowlanej
9 Wapno palone budowlane Biuro Zbytu Wapna
10 Kafle Biuro Zbytu Ceramiki Budowlanej
B. Artykuły wytwarzane przez spółdzielnie pracy, zrzeszone w wojewódzkich związkach spółdzielni pracy.
1 Kotły centralnego ogrzewania Biuro Zbytu Odlewów
2 Łańcuchy systemu "Galla" Biuro Zbytu Artykułów Metalowych Przemysłu Drobnego
3 Armatura sieci domowej z metali nieżelaznych Biuro Sprzedaży Armatur Przemysłowych
4 Skóry twarde i miękkie Centralny Zarząd Handlu Obuwiem
5 Włosianka krawiecka Centralny Zarząd Handlu Tekstylnego

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024