Zm.: zarządzenie z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 lipca 1957 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac.

Na podstawie § 12 ust. 1 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 24, poz. 172) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 wprowadza się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Na wniosek właściwego ministra dyrektor Banku Inwestycyjnego bądź Banku Rolnego może ustalić wyjątki od zasady, o której mowa w ust. 1.";

2)
w § 5 dotychczasowy przepis oznacza się jako ust. 1 i wprowadza się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Dopuszcza się stosowanie przepisów ust. 1 po zakończeniu danego kwartału, o ile państwowe przedsiębiorstwo budowlano-montażowe udowodni, że przekroczenie funduszu płac powstało na skutek prowadzenia na placach budowy eksploatacji surowców miejscowych lub wykonywania produkcji prefabrykatów do I stopnia uprzemysłowienia budownictwa, pod warunkiem jednak, że nie został przewidziany w rocznych planach techniczno-ekonomicznych fundusz płac na wykonywanie tej produkcji".

§  2.
Do państwowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych objętych działaniem uchwały nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych, zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, mają zastosowanie przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac z uwzględnieniem następujących zmian i uzupełnień:
1.
W państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych i podległych im jednostkach na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym środki pieniężne na fundusz płac w poszczególnych kwartałach nie mogą przekraczać łącznie:
a)
planowanego funduszu płac pracowników umysłowych,
b)
skorygowanego o procent wykonania planu produkcji podstawowej dla danej jednostki w cenach bieżących (kosztorysowych) pozostałego funduszu płac, z wyłączeniem funduszu płac określonego pod lit. a) niniejszego ustępu (§ 1 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r.).
2.
W jednostkach na ograniczonym wewnętrznym (zakładowym) rozrachunku gospodarczym, które prowadzą przemysłową działalność pomocniczą, dopuszcza się przyjęcie za podstawę do korekty planu funduszu płac, o którym nowa w ust. 1 lit. b), procentowego wskaźnika wykonania planu przemysłowej produkcji pomocniczej. Wyjątek ten może mieć miejsce tylko wówczas, gdy w rocznym planie przedsiębiorstwa została odrębnie zaplanowana produkcja pomocnicza i fundusz płac dla tej produkcji (§ 1 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r.).
3.
Banki nie dokonują wypłat środków na płace pracowników umysłowych z osobowego funduszu płac przekraczających planowany fundusz płac tych pracowników.
4.
Wypłaty środków na premie pracowników umysłowych dokonywane są w ramach funduszu premiowego, określonego w § 4 uchwały nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. Oszczędności powstałe w osobowym funduszu płac pracowników umysłowych nie mogą być przeznaczone na zwiększenie funduszu premiowego pracowników umysłowych, a oszczędności powstałe w funduszu premiowym nie mogą zwiększać osobowego funduszu płac pracowników umysłowych.
5.
W przypadkach gdy wystąpią przekroczenia funduszu płac, o których mowa w § 1 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r., ulegają zawieszeniu wypłaty z funduszu premiowego pracowników umysłowych na dany kwartał.
6.
Upoważnia się oddziały banków do wykonania decyzji dyrektorów centralnych zarządów (innych jednostek nadrzędnych) o uruchomieniu części funduszu premiowego w przypadku, gdy kwota przekroczenia funduszu płac jest niższa od kwoty funduszu premiowego na dany kwartał. W tych przypadkach kwota uruchomionego funduszu premiowego nie może być wyższa od różnicy między kwotą całego funduszu premiowego a kwotą przekroczenia funduszu płac, o którym mowa wyżej.
7.
Państwowe przedsiębiorstwa budowlano-montażowe (jednostki na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym) składają we właściwych oddziałach banku:
1)
roczny plan produkcji podstawowej (globalnej) w cenach bieżących (kosztorysowych) oraz roczny plan funduszu płac z podziałem na kwartały z wydzieloną sumą osobowego fundusz płac pracowników umysłowych i z wyodrębnieniem funduszu premiowego tych pracowników;
2)
kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan produkcji globalnej w cenach bieżących (kosztorysowych) oraz kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan funduszu płac z wydzieloną sumą osobowego funduszu płac pracowników umysłowych z wyodrębnieniem funduszu premiowego tych pracowników (§ 7 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r.).
8.
Wypłata premii pracowników umysłowych za wyniki II kwartału 1957 r. może być zrealizowana w III kwartale 1957 r. w wysokości przekraczającej kwotę planowanej premii tych pracowników.
9.
Anuluje się dotychczasowe rozliczenie funduszu płac dokonane za I kwartał 1957 r. oraz nie przeprowadza się rozliczenia za II kwartał 1957 r. na podstawie planów funduszu płac za ten kwartał; natomiast wprowadza się obowiązek dokonania rozliczenia planowanego funduszu płac łącznie za I półrocze 1957 r. na podstawie planu rocznego z uwzględnieniem zasad podanych w ust. 1, 2 i 8.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.61.375

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac.
Data aktu: 18/07/1957
Data ogłoszenia: 05/08/1957
Data wejścia w życie: 05/08/1957, 01/07/1957