Zm.: zarządzenie z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 lipca 1957 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac.

Na podstawie § 12 ust. 1 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 24, poz. 172) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 wprowadza się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Na wniosek właściwego ministra dyrektor Banku Inwestycyjnego bądź Banku Rolnego może ustalić wyjątki od zasady, o której mowa w ust. 1.";

2)
w § 5 dotychczasowy przepis oznacza się jako ust. 1 i wprowadza się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Dopuszcza się stosowanie przepisów ust. 1 po zakończeniu danego kwartału, o ile państwowe przedsiębiorstwo budowlano-montażowe udowodni, że przekroczenie funduszu płac powstało na skutek prowadzenia na placach budowy eksploatacji surowców miejscowych lub wykonywania produkcji prefabrykatów do I stopnia uprzemysłowienia budownictwa, pod warunkiem jednak, że nie został przewidziany w rocznych planach techniczno-ekonomicznych fundusz płac na wykonywanie tej produkcji".

§  2.
Do państwowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych objętych działaniem uchwały nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych, zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, mają zastosowanie przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac z uwzględnieniem następujących zmian i uzupełnień:
1.
W państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych i podległych im jednostkach na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym środki pieniężne na fundusz płac w poszczególnych kwartałach nie mogą przekraczać łącznie:
a)
planowanego funduszu płac pracowników umysłowych,
b)
skorygowanego o procent wykonania planu produkcji podstawowej dla danej jednostki w cenach bieżących (kosztorysowych) pozostałego funduszu płac, z wyłączeniem funduszu płac określonego pod lit. a) niniejszego ustępu (§ 1 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r.).
2.
W jednostkach na ograniczonym wewnętrznym (zakładowym) rozrachunku gospodarczym, które prowadzą przemysłową działalność pomocniczą, dopuszcza się przyjęcie za podstawę do korekty planu funduszu płac, o którym nowa w ust. 1 lit. b), procentowego wskaźnika wykonania planu przemysłowej produkcji pomocniczej. Wyjątek ten może mieć miejsce tylko wówczas, gdy w rocznym planie przedsiębiorstwa została odrębnie zaplanowana produkcja pomocnicza i fundusz płac dla tej produkcji (§ 1 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r.).
3.
Banki nie dokonują wypłat środków na płace pracowników umysłowych z osobowego funduszu płac przekraczających planowany fundusz płac tych pracowników.
4.
Wypłaty środków na premie pracowników umysłowych dokonywane są w ramach funduszu premiowego, określonego w § 4 uchwały nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. Oszczędności powstałe w osobowym funduszu płac pracowników umysłowych nie mogą być przeznaczone na zwiększenie funduszu premiowego pracowników umysłowych, a oszczędności powstałe w funduszu premiowym nie mogą zwiększać osobowego funduszu płac pracowników umysłowych.
5.
W przypadkach gdy wystąpią przekroczenia funduszu płac, o których mowa w § 1 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r., ulegają zawieszeniu wypłaty z funduszu premiowego pracowników umysłowych na dany kwartał.
6.
Upoważnia się oddziały banków do wykonania decyzji dyrektorów centralnych zarządów (innych jednostek nadrzędnych) o uruchomieniu części funduszu premiowego w przypadku, gdy kwota przekroczenia funduszu płac jest niższa od kwoty funduszu premiowego na dany kwartał. W tych przypadkach kwota uruchomionego funduszu premiowego nie może być wyższa od różnicy między kwotą całego funduszu premiowego a kwotą przekroczenia funduszu płac, o którym mowa wyżej.
7.
Państwowe przedsiębiorstwa budowlano-montażowe (jednostki na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym) składają we właściwych oddziałach banku:
1)
roczny plan produkcji podstawowej (globalnej) w cenach bieżących (kosztorysowych) oraz roczny plan funduszu płac z podziałem na kwartały z wydzieloną sumą osobowego fundusz płac pracowników umysłowych i z wyodrębnieniem funduszu premiowego tych pracowników;
2)
kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan produkcji globalnej w cenach bieżących (kosztorysowych) oraz kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan funduszu płac z wydzieloną sumą osobowego funduszu płac pracowników umysłowych z wyodrębnieniem funduszu premiowego tych pracowników (§ 7 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 1957 r.).
8.
Wypłata premii pracowników umysłowych za wyniki II kwartału 1957 r. może być zrealizowana w III kwartale 1957 r. w wysokości przekraczającej kwotę planowanej premii tych pracowników.
9.
Anuluje się dotychczasowe rozliczenie funduszu płac dokonane za I kwartał 1957 r. oraz nie przeprowadza się rozliczenia za II kwartał 1957 r. na podstawie planów funduszu płac za ten kwartał; natomiast wprowadza się obowiązek dokonania rozliczenia planowanego funduszu płac łącznie za I półrocze 1957 r. na podstawie planu rocznego z uwzględnieniem zasad podanych w ust. 1, 2 i 8.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.61.375

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie z dnia 11 marca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym środków pieniężnych na fundusz płac.
Data aktu: 18/07/1957
Data ogłoszenia: 05/08/1957
Data wejścia w życie: 05/08/1957, 01/07/1957