Opracowanie kosztorysów na roboty budowlane, montaż konstrukcji oraz montaż maszyn i urządzeń.

ZARZĄDZENIE NR 9
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1957 r.
w sprawie opracowania kosztorysów na roboty budowlane, montaż konstrukcji oraz montaż maszyn i urządzeń.

Na podstawie § 3 uchwały nr 1058 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie zatwierdzania katalogów scalonych norm kosztorysowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 9, poz. 122) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Roboty budowlano-montażowe rozpoczynane w roku 1957 powinny być z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 3 i § 4 ust. 4 wykonywane na podstawie dokumentacji kosztorysowej opracowanej w oparciu o katalogi scalonych norm kosztorysowych (KSNK) i cenniki montażu maszyn i urządzeń (CMMU) według zasad ustalonych w instrukcji o opracowywaniu kosztorysów, wprowadzonej w życie zarządzeniem nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie opracowywania kosztorysów robót budowlanych, montażu konstrukcji oraz montażu maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 9, poz. 125).
2.
Roboty budowlano-montażowe rozpoczynane lub kontynuowane po dniu 1 stycznia 1958 r. powinny być wykonywane tylko na podstawie dokumentacji kosztorysowej opracowanej w oparciu o katalogi scalonych norm kosztorysowych i cenniki montażu maszyn i urządzeń według zasad określonych w ust. 1.
§  2.
1.
Przepisu § 6 uchwały nr 1058 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie zatwierdzenia katalogów scalonych norm kosztorysowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 9, poz. 122) oraz analogicznych przepisów w innych aktach prawnych wprowadzających nowe zasady kosztorysowania, jako przepisów przejściowych, nie należy stosować do kosztorysów całkowitych lub częściowych (części obiektów) na roboty, których rozpoczęcie lub kontynuacja przewidziane są po dniu 1 stycznia 1958 r. Dokumentacja kosztorysowa oparta o stare normy i zasady traci swą ważność z dniem 31 grudnia 1957 r.
2.
Kosztorysy całkowite lub częściowe (części obiektów) sporządzone według starych norm i zasad, a dotyczące robót rozpoczynanych lub kontynuowanych po dniu 1 stycznia 1958 r. powinny być opracowane ponownie zgodnie z zasadami określonymi w § 1 ust. 1. Ponowne opracowanie dokumentacji kosztorysowej na projekty typowe i powtarzalne powinno być dokonane w terminie do dnia 30 czerwca 1957 r.
3.
Koszt ponownego opracowania dokumentacji określonej w ust. 2 ponosi inwestor.
§  3.
Dokumentacja kosztorysowa sporządzona w oparciu o stare normy, cenniki i zasady zachowuje swą ważność w 1957 r., jeżeli opracowanie tej dokumentacji zakończone zostało w okresie wdrażania się biur projektowych w nowe metody kosztorysowania, tj.:
a)
do dnia 30 czerwca 1956 r. dla robót objętych katalogami wymienionymi w § 1 ust. 1 uchwały nr 1058 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. oraz cennikami zatwierdzonymi zarządzeniem nr 11 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie zatwierdzania cenników na montaż maszyn i urządzeń przemysłowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 9, poz. 124),
b)
w okresie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie aktów prawnych zatwierdzających dalsze katalogi scalonych norm kosztorysowych, cenniki montażu maszyn i urządzeń lub inne cenniki kosztorysowe.

Decyduje uwidoczniona na kosztorysie data ukończenia opracowania.

§  4.
1.
Jeżeli kosztorysy całkowite lub częściowe (części obiektów) dotyczące robót rozpoczynanych w 1957 r., oparte zgodnie z przepisami prawnymi na starych normach i zasadach, zostały ponownie opracowane przez inwestora lub wykonawcę na podstawie KSNK lub CMMU - wiążące jest opracowanie na zasadzie KSNK lub CMMU. Koszt tego opracowania ponosi inwestor lub wykonawca, na którego żądanie ponownie opracowano dokumentację kosztorysową.
2.
Inwestor lub wykonawca mają obowiązek uzgodnienia określonych w ust. 1 kosztorysów opracowanych ponownie na podstawie KSNK lub CMMU w ciągu 30 dni od dnia dostarczenia im tych kosztorysów. Jeżeli w tym terminie nie zostaną zgłoszone zastrzeżenia, nowoopracowany kosztorys uważa się za uzgodniony.
3.
Zasada wyrażona w ust. 1 ma również zastosowanie w przypadkach, gdy na podstawie porozumienia między inwestorem i wykonawcą zostały w 1956 r. ponownie opracowane w oparciu o KSNK lub CMMU kosztorysy całkowite lub częściowe (części obiektów) na roboty rozpoczynane w 1956 r. i kontynuowane w 1957 r.
4.
Nie mogą być ponownie opracowywane kosztorysy całkowite lub częściowe (części obiektów) na roboty kontynuowane w roku 1957, jeżeli w 1956 r. były one rozliczane na podstawie kosztorysów całkowitych lub częściowych (części obiektów) opartych na starych normach i zasadach.
§  5.
Z dniem 31 grudnia 1957 r. tracą ważność:
a)
cenniki oraz katalogi wymienione w urzędowym spisie cenników oraz katalogów norm kosztorysowych obowiązujących dla celów kosztorysowania robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych w roku 1955 załączonym do instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 248 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 września 1956 r. w sprawie przeliczenia wartości kosztorysowej robót budowlano-montażowych oraz robót i prac geologicznych i geodezyjnych na poziom cen 1956 r. (Monitor Polski Nr 81, poz. 966),
b)
wytyczne w sprawie zasad opracowywania kosztorysów w okresie przejściowym stanowiące załącznik do zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. (Monitor Polski Nr 9, poz. 125).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.6.39

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Opracowanie kosztorysów na roboty budowlane, montaż konstrukcji oraz montaż maszyn i urządzeń.
Data aktu: 17/01/1957
Data ogłoszenia: 26/01/1957
Data wejścia w życie: 26/01/1957