Zasady sporządzania uproszczonej dokumentacji geologicznej przy ustalaniu zasobów złóż węgla brunatnego dla potrzeb miejscowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 30 maja 1957 r.
w sprawie zasad sporządzania uproszczonej dokumentacji geologicznej przy ustalaniu zasobów złóż węgla brunatnego dla potrzeb miejscowych.

Na podstawie § 5 uchwały nr 123 Rady Ministrów z dnia 28 marca 1957 r. w sprawie eksploatacji płytkich złóż węgla brunatnego na potrzeby ludności i przemysłu miejscowego (Monitor Polski Nr 30, poz. 208) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Złoże węgla brunatnego przeznaczone do eksploatacji dla zaspokojenia potrzeb ludności i przemysłu miejscowego dokumentuje się w sposób uproszczony, jeżeli bilansowe zasoby złoża nie przekraczają 1 miliona ton, złoże występuje na głębokości nie większej niż 35 m, stosunek miąższości nadkładu do miąższości złoża jest nie większy niż 4:1, a wartość nakładów inwestycyjnych w zakresie majątku trwałego, koniecznych do budowy kopalni, nie przekracza 3 milionów zł.
2.
Jeżeli złoże węgla brunatnego nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 bądź jeżeli wartość nakładów inwestycyjnych koniecznych do budowy kopalni przekracza 3 miliony złotych, złoże węgla brunatnego należy udokumentować zgodnie z przepisami instrukcji nr 2 Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 3 maja 1954 r. w sprawie ustalania (dokumentowania) zasobów złóż węgli kamiennych, brunatnych i sapropelowych oraz łupków węglowych i bitumicznych, a także uzyskać zatwierdzenie dokumentacji złoża w trybie i na zasadach określonych w uchwale nr 740 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie ustalania zasobów złóż kopalin celem określenia rozmiaru budowy (rozbudowy) zakładów eksploatujących złoża (Monitor Polski Nr 101, poz. 1166).
§  2.
1.
W celu uproszczonego udokumentowania złoża węgla brunatnego należy wykonać wyrobiska (wiercenia, szurfy, szybiki lub tp.), pozwalające na określenie rodzaju i jakości węgla brunatnego, granic złoża, ilości zasobów kopaliny w złożu oraz geologiczno-górniczych możliwości wydobycia kopaliny.
2.
Odległość pomiędzy wyrobiskami ustala się w zależności od wielkości złoża i jego budowy, przy czym w zasadzie odległość ta nie powinna przekraczać 100 m.
§  3.
1.
Jeżeli udokumentowanie złoża ma być dokonane przez przedsiębiorstwo państwowe, należy przed przystąpieniem do wykonywania robót geologicznych sporządzić projekt oraz uzyskać zatwierdzenie projektu przez głównego geologa resortu.
2.
Projekt robót geologicznych powinien określać ilość i głębokość projektowanych wyrobisk oraz orientacyjny koszt rozpoznania złoża. Do projektu należy dołączyć szkic sytuacyjny badanego terenu z oznaczeniem projektowanych wyrobisk.
§  4.
Określając rodzaj i jakość węgla brunatnego należy wykonać badania laboratoryjne w celu oznaczenia jego wilgotności analitycznej, zawartości popiołu w węglu surowym oraz wartości opałowej, przy wilgotności przeliczonej na 50% H2O.
§  5.
Granice złoża w płaszczyźnie poziomej wyznacza się przy pomocy linii prostych, łączących sąsiednie skrajne pozytywne wyrobiska, tj. wyrobiska, w których stwierdzono występowanie kopaliny.
§  6.
Ilość zasobów oblicza się w tonach, przy czym podstawą do obliczenia ilości węgla brunatnego w złożu jest ustalenie objętości złoża.
§  7.
Rozpoznając geologiczno-górniczą możliwość wydobycia węgla brunatnego ze złoża należy określić:
1)
głębokość, na jakiej złoże występuje,
2)
stosunek miąższości nadkładu do miąższości złoża,
3)
litologię nadkładu oraz spągu złoża,
4)
stosunki wodne, występujące w złożu i w jego otoczeniu.
§  8.
W razie stwierdzenia, że w złożu węgla brunatnego występuje kopalina towarzysząca mająca większą wartość przemysłową, jak np. iły ogniotrwałe, należy zbadać laboratoryjnie jej rodzaj i jakość oraz podać w przybliżeniu ilość w jakiej występuje.
§  9.
1.
Uproszczoną dokumentację złoża węgla brunatnego sporządza się w formie karty rejestracyjnej według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
Do karty rejestracyjnej należy załączyć:
1)
mapę topograficzną w skali nie mniejszej niż 1:500.000 z zaznaczoną lokalizacją złoża,
2)
mapę sytuacyjną (z wszystkimi obiektami na powierzchni) w skali 1:1.000 lub 1:2.000 z zaznaczonymi warstwicami terenu, wyrobiskami, jakie były wykonane przy rozpoznawaniu złoża, oraz granicami złoża,
3)
mapy izolinii miąższości pokładu węgla brunatnego, jego stropu i spągu w skali 1:1.000 lub 1:2.000,
4)
charakterystyczne przekroje przez złoże,
5)
wyniki analiz laboratoryjnych.
§  10.
1.
Kartę rejestracyjną złoża węgla brunatnego podpisuje geolog odpowiedzialny za prawidłowe rozpoznanie złoża.
2.
Jeżeli rozpoznanie złoża prowadziła inna osoba niż przedsiębiorstwo państwowe, kartę rejestracyjną powinna podpisać osoba, która uzyskała zezwolenie na poszukiwania złoża węgla brunatnego w myśl przepisów prawa górniczego.
§  11.
Kartę rejestracyjną złoża węgla brunatnego przesyła się wraz z załącznikami do Centralnego Urzędu Geologii w celu uzyskania potwierdzenia zarejestrowania złoża. Potwierdzenie zarejestrowania złoża uprawnia do wydatkowania kredytów państwowych na budowę lub rozbudowę kopalni węgla brunatnego w wysokości określonej w § 1 ust. 1.
§  12.
Rejestrujący złoże węgla brunatnego obowiązany jest przesłać do Centralnego Urzędu Geologii kartę rejestracyjną wraz z załącznikami w czterech egzemplarzach, z których dwa pozostają w Centralnym Urzędzie Geologii, a dwa zwraca się wnioskodawcy z potwierdzeniem zarejestrowania złoża.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 16 kwietnia 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

Nazwa i adres zakładu zgłaszającego

...................... dnia 19 ... r.

(miejscowość)

Centralny Urząd Geologii

Warszawa, ul. Jasna 6

KARTA REJESTRACYJNA ZŁOŻA

1)
Rodzaj kopaliny: ........................
2)
Nazwa złoża (kopalni): ..............
3)
Miejscowość: ............... gromada: .................

Powiat: ............... województwo: .............

Poczta: ................ Telefon ..... Stacja kolejowa ...............

4)
Użytkownik (inwestor): .....................

Nadrzędna jednostka organizacyjna: ....................

5)
Wykonane prace rozpoznawcze (wiercenia, szybiki, szurfy): .....................
6)
Określenie rodzaju i jakości kopaliny: .............................
7)
Ustalenie ilości kopaliny według stanu na dzień: .......................
8)
Określenie geologiczno-górniczych możliwości wydobycia kopaliny: ....................
9)
Zamierzone wydobycie roczne w tonach: .........................
10)
Zamierzenia inwestycyjne oraz wysokość nakładów: .....................
11)
Inne kopaliny współtowarzyszące w złożu i projekt ich wykorzystania: ...............
12)
Wyliczenie wykonanych robót i materiałów, na których podstawie sporządzono dokumentację: ...............................

.................

(podpis)

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.48.300

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady sporządzania uproszczonej dokumentacji geologicznej przy ustalaniu zasobów złóż węgla brunatnego dla potrzeb miejscowych.
Data aktu: 30/05/1957
Data ogłoszenia: 19/06/1957
Data wejścia w życie: 19/06/1957, 16/04/1957