Pobieranie zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 5 kwietnia 1957 r.
w sprawie pobierania zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie § 31 rozporządzenia Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych, Ziem Odzyskanych oraz Administracji Publicznej z dnia 22 listopada 1947 r. w sprawie norm obszarowych, szacunku i odliczania od ceny na rzecz osadników wojskowych oraz spłaty należności za gospodarstwa, nadane na podstawie dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. Nr 74, poz. 471), zarządza się, co następuje:
§  1.
Od nabywców gospodarstw (działek), na które zostały wydane akty nadania na zasadzie art. 26 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. Nr 49, poz. 279) powinny być pobierane corocznie - do czasu ustalenia ceny nabycia - na poczet tej ceny zaliczki według następującego wymiaru:
1)
za gospodarstwo ogrodnicze i za gospodarstwo o specjalnej kulturze 3 q żyta z 1 ha,
2)
za gospodarstwo rolne posiadające niezbędne zabudowania 1,5 q żyta z 1 ha,
3)
za gospodarstwo rolne nadane bez niezbędnych zabudowań 0,75 q żyta z 1 ha.
§  2.
Nie wymierza się zaliczek za gospodarstwo nadane:
1)
repatriantom, którzy pozostawili mienie za granicą i którzy wobec tego otrzymują gospodarstwa bez rozrachunku;
2)
osadnikom wojskowym, posiadającym warunki określone w zarządzeniu Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 14 stycznia 1948 r. wydanym w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej (Dz. Urz. Min. Ziem Odzyskanych Nr 3, poz. 17);
3)
b. właścicielom ziemskim z tytułu nadziału w myśl art. 17 dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13);
4)
b. właścicielom gospodarstw rolnych, którzy otrzymali gospodarstwa tytułem ekwiwalentu (odszkodowania);
5)
osadnikom osiedlonym na warunkach akcji osiedleńczej, ustalonych w odrębnych aktach prawnych.
§  3.
Termin płatności zaliczek przypada w okresie do dnia 1 października każdego roku, z tym że osadnik powinien być powiadomiony przez wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej o wymiarze przynajmniej na 2 miesiące przed ostatecznym terminem płatności, tj. przed dniem 1 października.
§  4.
Wymiaru zaliczek dokonuje powiatowy zarząd rolnictwa w drodze sporządzenia "zarządzenia płatniczego" według załączonego wzoru w dwóch egzemplarzach, które po podpisaniu przez kierownika powiatowego zarządu rolnictwa przesyłane są do wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej.
§  5.
Wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych po przyjęciu należności z tytułu zaliczek do administracji na podstawie otrzymanych "zarządzeń płatniczych":
1)
zwracają jeden egzemplarz zarządzenia płatniczego powiatowemu zarządowi rolnictwa ze stwierdzeniem na tym egzemplarzu zarządzenia płatniczego, że należności w nim wymienione zostały przyjęte do administracji przez wydział finansowy;
2)
wysyłają do osadników wezwania płatnicze do zapłacenia wymienionej zaliczki w terminie określonym w § 3.
§  6.
1.
W razie trudności płatniczych wywołanych wyjątkowymi okolicznościami, jak: nieurodzaj, powódź, pożar, gradobicie, śmierć, ciężka choroba, niemożliwość zagospodarowania - mogą być udzielone ulgi w spłacie zaliczek w postaci:
1)
uchylenia wymiaru zaliczki,
2)
zmniejszenia wymiaru zaliczki,
3)
odroczenia terminu płatności zaliczki lub rozłożenia jej spłaty na raty.
2.
Ulg tych udzielają powiatowe zarządy rolnictwa na wniosek osób zainteresowanych. O udzieleniu ulgi powiatowy zarząd rolnictwa powinien niezwłocznie powiadomić osobę zainteresowaną i wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej.
§  7.
1.
Spłata zaliczek może być przez dłużnika dokonana w naturze lub w gotówce według ceny żyta, ustalonej przez Ministra Rolnictwa na okres, w którym zostanie dokonana splata zaliczki.
2.
Spłata zaliczek w gotówce może być dokonana:
1)
do rąk inkasenta podatkowego,
2)
w kasach wydziału finansowego lub za pośrednictwem poczty, Narodowego Banku Polskiego, kas spółdzielczych, Powszechnej Kasy Oszczędności.
§  8.
W razie opóźnienia spłaty zaliczki przez okres trwający ponad 6 miesięcy dłużnicy obowiązani są zapłacić odsetki zwłoki w wysokości 0,5% za każdy miesiąc zwłoki po upływie 6 miesięcy od terminu płatności zaliczki, przy czym rozpoczęty miesiąc zwłoki liczy się za cały.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych, Ziem Odzyskanych oraz Administracji Publicznej z dnia 30 lipca 1948 r. w sprawie zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Monitor Polski Nr A-69, poz. 565).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

Prezydium ....................................... Rady Narodowej

Powiatowy Zarząd Rolnictwa

Do

w .................................................................. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej

Dnia ............................. 195 .. r. Wydział Finansowy

Gromada .............Wieś ...................

ZARZĄDZENIE PŁATNICZE NR ...........

należności Państwowego Funduszu Ziemi z tytułu zaliczek i czynszów dzierżawnych

Nr domu Wymiar zaliczek Wymiar czynszu dzierżawnego
Lp Nazwisko i imię płatnika i imię jego ojca obszar gospodarstwa lub działki w ha stan zabudowań i ilość inwentarza żywego wysokość zaliczek umowy dzierżawne na gospodarstwa (działki) Razem należności (rubryki 7 + 11) w zł Nr ewidencji Banku Rolnego Uwagi
w q żyta w zł z dnia nr obszar w ha roczny czynsz
w q żyta w zł
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Do przeniesienia

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.47.292

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobieranie zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 05/04/1957
Data ogłoszenia: 14/06/1957
Data wejścia w życie: 14/06/1957, 01/04/1957