Zakres i tryb stosowania uchwały nr 25 z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad zwalniania, przeszkalania i zatrudniania pracowników w związku z reorganizacją administracji.

UCHWAŁA NR 127
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1957 r.
o zakresie i trybie stosowania uchwały nr 25 z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad zwalniania, przeszkalania i zatrudniania pracowników w związku z reorganizacją administracji.

Wobec niejednolitego stosowania przepisów uchwały nr 25 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad zwalniania, przeszkalania i zatrudniania pracowników w związku z reorganizacją administracji (Monitor Polski Nr 6, poz. 37), zwanej dalej "uchwałą nr 25", Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały nr 25 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. mają zastosowanie wyłącznie w jednostkach administracji finansowanych z działu 10 budżetu centralnego i terenowego oraz działu 11.
2.
Przez użyte w § 2 ust. 1 uchwały nr 25 określenia "administracja gospodarcza" lub "jednostki gospodarcze" rozumieć należy centralne zarządy (zarządy) wchodzące w skład ministerstw lub centralnych urzędów oraz wojewódzkie (powiatowe) zarządy podległe prezydiom właściwych rad narodowych, o ile te centralne zarządy lub zarządy finansowane są z działu 10 budżetu centralnego i terenowego.
§  2.
Uchwała nr 25 nie ma zastosowania w przypadku, gdy:
1)
zwolnienie pracownika następuje z innych przyczyn i w innych warunkach niż ustalone w § 2 uchwały nr 25, tj. nie wynika ze zmniejszenia stanu liczebnego pracowników odpowiadającego zmniejszeniu ilości etatów;
2)
stosunek pracy lub stosunek służby ustaje z powodu:
a)
rozwiązania umowy o pracę zawartej na okres próbny,
b)
upływu czasu ustalonego w umowie zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy,
c)
rozwiązania przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 2 ust. 1 lub art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. Nr 2, poz. 11), jak również wygaśnięcia umowy o pracę na mocy art. 4 ust. 1 tegoż dekretu.
§  3.
Wypłata jednorazowej odprawy przewidzianej w § 5 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 25 dopuszczalna jest jedynie w związku z realizowanym w danym zakładzie pracy planem zwolnień pracowników przy zachowaniu następujących warunków:
1)
wyrażenia przez pracownika gotowości usamodzielnienia się gospodarczego, powrotu do pracy w rolnictwie lub pozostawania w gospodarstwie domowym i po przedstawieniu oświadczenia w tej mierze zarejestrowanego uprzednio w oddziale (wydziale) zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej;
2)
dokonania przez zakład pracy w piśmie zwalniającym adnotacji o wypłaceniu odprawy.
§  4.
1.
Pracownik, który pobrał odprawę, może być zatrudniony w administracji państwowej lub w przedsiębiorstwie państwowym pod warunkiem zwrotu zakładowi pracy, z którego został zwolniony otrzymanej odprawy bądź jej części, licząc od dnia przystąpienia do pracy do końca okresu, za który pobrał odprawę.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników, którzy podjęli pracę w charakterze pracowników fizycznych.
3.
Zakład pracy angażujący pracownika pod warunkiem wymienionym w ust. 1 obowiązany jest potrącić pobraną przez pracownika odprawę bądź jej cześć i przekazać ją do zakładu pracy, który odprawę wypłacił.
§  5.
W stosunku do pracowników zwalnianych zakład pracy może zrezygnować z odpracowania ustawowego okresu wypowiedzenia, wypłacając im w tym okresie co miesiąc należne pobory, jednak nie dłużej niż do dnia podjęcia nowej pracy w administracji państwowej lub w przedsiębiorstwie państwowym.
§  6.
Pracownikowi podejmującemu po upływie okresu wypowiedzenia pracę w innym zakładzie pracy nie przysługuje wyrównanie przewidziane w § 5 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 25.
§  7.
1.
Jednorazową odprawę (§ 5 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 25) oblicza się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego. W przypadku wypłacania jednorazowej odprawy stosunek pracy ustaje z dniem, w którym zakład pracy, zwalniając pracownika od pełnienia obowiązków służbowych, wypłaca mu jednorazową odprawę.
2.
Pracownik otrzymujący odprawę, o której mowa w ust. 1, zachowuje prawo do zasiłku rodzinnego przez taki okres, za jaki obliczono odprawę. Wypłaty zasiłku rodzinnego dokonuje zakład pracy zwalniający, w terminach przyjętych do wypłaty zasiłków dla ogółu pracowników.
§  8.
Pracownikowi, w stosunku do którego okres wypowiedzenia upłynąłby w roku 1957, a z którym rozwiązano niezwłocznie umowę o pracę za jego zgodą w roku 1956, wypłacając odprawę, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 25, należy do odprawy włączyć również należność za urlop wypoczynkowy w roku 1957.
§  9.
Przy obliczaniu dodatku wyrównawczego dla pracownika, który został skierowany do pracy niżej wynagradzanej (§ 5 ust. 1 pkt 2 uchwały nr 25), bierze się pod uwagę wysokość netto obu wynagrodzeń (dotychczasowego i nowego), obliczonych według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu. Dodatek obliczony w ten sposób nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.
§  10.
Bezzwrotna zapomoga należna w razie przejścia z pracy wynagradzanej z góry do pracy wynagradzanej z dołu (§ 5 ust. 4 uchwały nr 25) powinna być obliczana i wypłacana w wysokości dotychczasowego jednomiesięcznego wynagrodzenia netto. Nie podlega ona podatkowi od wynagrodzeń.
§  11.
1.
Przydział wolnej powierzchni lokalowej, wygospodarowanej przez zakłady pracy dla zwalnianych pracowników w celach użytkowych, należy do właściwości prezydiów rad narodowych.
2.
W m.st. Warszawie przydział wolnej powierzchni lokalowej, wygospodarowanej przez zakłady pracy dla zwalnianych pracowników, należy do właściwości Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie po uprzednim zwolnieniu do jego dyspozycji lokalu przez Komisję Partyjno-Rządową, powołaną zarządzeniem nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 1957 r. w sprawie właściwego wykorzystania lokali użytkowych (biurowych i innych).
§  12.
Upoważnia się Prezesa Rady Ministrów do:
1)
rozstrzygania przypadków, w których przepisy uchwały nr 25 stosowane były w sposób niezgodny z przepisami niniejszej uchwały;
2)
rozstrzygania przypadków szczególnych, w których zastosowanie właściwego trybu postępowania przy zwalnianiu pracowników nasuwa istotne wątpliwości.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.27.184

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zakres i tryb stosowania uchwały nr 25 z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad zwalniania, przeszkalania i zatrudniania pracowników w związku z reorganizacją administracji.
Data aktu: 01/04/1957
Data ogłoszenia: 05/04/1957
Data wejścia w życie: 05/04/1957