Przechowywanie prób pokarmów w zamkniętych zakładach przemysłu gastronomicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ZDROWIA I HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 9 stycznia 1956 r.
w sprawie przechowywania prób pokarmów w zamkniętych zakładach przemysłu gastronomicznego.

Na podstawie art. 49 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. Nr 36, poz. 343 z późniejszymi zmianami), w celu wykonania art. 18 tych przepisów zarządza się, co następuje:
§  1.
Instytucje i przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze oraz organizacje społeczne prowadzące zamknięte zakłady przemysłu gastronomicznego dla więcej niż 50 osób, a w szczególności szpitale, szkoły, przedszkola, bursy, domy dziecka, domy wczasowe, stołówki pracownicze, studenckie, są obowiązane pobierać codziennie i przechowywać próby wydawanych do spożycia posiłków.
§  2.
1.
Próby należy pobierać w następujących ilościach:
1)
zupy po 100 g (pół szklanki),
2)
potrawy mięsne, rybne po 50 g,
3)
wędliny i wyroby wędliniarskie po 50 g w jednym kawałku,
4)
jarzyny gotowane, sosy, potrawy mączne i mleczne po 50 g (1-2 łyżki stołowe),
5)
wyroby garmażeryjne po 50 g,
6)
lody i leguminy po 50 g.
2.
Próby powinny być pobierane przez osobę wyznaczoną przez kierownika zakładu (stołówki). Osoba ta i kierownik zakładu (stołówki) są odpowiedzialni za właściwe pobieranie i przechowywanie prób.
§  3.
1.
Próby powinny być pobierane bezpośrednio z kuchni przed wydaniem posiłków do spożycia narzędziami metalowymi czystymi i przed użyciem wyparzonymi oraz przechowywane w czystych naczyniach (szklanych, porcelanowych, emaliowanych) zamykanych lub szczelnie przykrywanych. Na naczyniach należy umieszczać napis określający zawartość, datę sporządzenia i wydania posiłku oraz nazwisko i imię osoby pobierającej próbę.
2.
Naczynia z próbami powinny być przechowywane w szafce lub zamykanej skrzynce, przeznaczonej jedynie do tego celu (odpowiednia temperatura, czystość itp.) i zapewniającej utrzymanie próby w stanie świeżości w ciągu 48 godzin. Szafka (skrzynka) powinna być zamknięta na klucz, który powinien przechowywać kierownik zakładu (stołówki).
§  4.
Potrawy o konsystencji stałej, z wyjątkiem potraw z mięsa i ryb, mogą być przechowywane razem w jednym naczyniu. Próby w jednym naczyniu powinny być tak ułożone, aby nie mieszały się ze sobą.
§  5.
1.
W przypadku przeprowadzania badań jakości posiłków lub w przypadku zatrucia pokarmowego próba powinna być oddana do dyspozycji państwowego inspektora sanitarnego bądź osoby upoważnionej przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
2.
W innych przypadkach niż określone w ust. 1 próby posiłków należy po upływie 48 godzin od ich pobrania usunąć, a naczynia starannie wymyć wrzącą wodą.
§  6.
Uchyla się zarządzenie Ministrów Zdrowia i Handlu Wewnętrznego z dnia 1 lutego 1951 r. w sprawie przechowywania prób pokarmów w miejscach zbiorowego żywienia (Monitor Polski Nr A-14, poz. 199) oraz pismo okólne nr 14 Ministerstwa Handlu Wewnętrznego z dnia 7 maja 1951 r. nr Z-IV-C-160/30.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024