Skład i tryb postępowania komisji koordynacyjnych do spraw robót na ulicach oraz placach i zieleńcach publicznych w miastach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 3 maja 1955 r.
w sprawie składa i trybu postępowania komisji koordynacyjnych do spraw robót na ulicach oraz placach i zieleńcach publicznych w miastach.

Na podstawie § 4 ust. 1 uchwały nr 20 Prezydium Rządu z dnia 7 stycznia 1955 r. w sprawie robót na ulicach oraz placach i zieleńcach publicznych w miastach (Monitor Polski Nr 17, poz. 175) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisję koordynacyjną przewidzianą w § 4 ust. 1 uchwały Prezydium Rządu z dnia 7 stycznia 1955 r. w sprawie robót na ulicach oraz placach i zieleńcach publicznych w miastach (Monitor Polski Nr 17, poz. 175) powołuje:
1)
prezydium powiatowej rady narodowej - do rozpatrywania spraw nie uzgodnionych na szczeblu prezydiów miejskich rad narodowych w miastach nie stanowiących powiatów;
2)
prezydium wojewódzkiej rady narodowej - do rozpatrywania spraw nie uzgodnionych na szczeblu prezydiów miejskich rad narodowych w miastach stanowiących powiaty;
3)
Prezydia Rad Narodowych w m. st. Warszawie oraz m. Łodzi - do rozpatrywania nie uzgodnionych spraw dotyczących robót, które mają być wykonywane w granicach tych miast.
§  2.
1.
Komisja koordynacyjna składa się z powołanych przez prezydium właściwej rady narodowej:
1)
przewodniczącego,
2)
dwóch członków wyznaczonych:
a)
w komisjach powoływanych przez prezydium powiatowej rady narodowej - z powiatowej komisji planowania gospodarczego i wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
b)
w komisjach powoływanych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej - z wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego i wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych,
c)
w komisjach powoływanych przez Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie i Prezydium Rady Narodowej w m. Łodzi - z miejskiej komisji planowania gospodarczego oraz miejskiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych.
2.
W posiedzeniach komisji koordynacyjnej mogą ponadto brać udział z głosem doradczym z własnej inicjatywy lub na zaproszenie komisji koordynacyjnej przedstawiciele: jednostki sprawującej nadzór nad wykonawcą robót oraz jednostki zlecającej wykonanie robót.
§  3.
Komisja koordynacyjna wszczyna postępowanie na wniosek prezydium miejskiej rady narodowej, na szczeblu której nie zdołano uzgodnić sprawy terminów robót i powierzchni ulic, placów publicznych i zieleńców, które mają być zajęte dla wykonania robót. W m. st. Warszawie i m. Łodzi komisja koordynacyjna wszczyna postępowanie na wniosek miejskiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych.
§  4.
Wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania należy przesłać do komisji koordynacyjnej:
1)
wniosek wykonawcy robót, które mają być prowadzone na ulicach, placach publicznych i zieleńcach;
2)
protokoły uzgadniania zgłoszonego wniosku;
3)
szczegółowe uzasadnienie, dlaczego wniosek w brzmieniu przedłożonym przez wykonawcę robót nie może być uwzględniony;
4)
inne dokumenty mogące mieć znaczenie dla wydania orzeczenia w sprawie uzgodnienia terminu robót i powierzchni, jaka w związku z robotami ma być zajęta.
§  5.
Komisja koordynacyjna przed wydaniem orzeczenia może wezwać wnioskodawcę do złożenia wyjaśnień uzasadniających wniosek.
§  6.
Komisja koordynacyjna może dla wyjaśnienia sprawy wzywać na wspólne posiedzenia przedstawicieli prezydium rady narodowej, na szczeblu którego sprawa nie została uzgodniona, oraz przedstawiciela wykonawcy, jak również w razie potrzeby zasięgnąć opinii rzeczoznawców.
§  7.
Komisja koordynacyjna po zbadaniu sprawy wydaje orzeczenie, określając w nim termin, w którym roboty powinny być wykonane, czas trwania robót oraz powierzchnię potrzebną do wykonania robót.
§  8.
Komisja koordynacyjna wydaje orzeczenia na piśmie. Orzeczenie powinno być sporządzone w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła wykonawcy robót, a drugi wraz z nadesłanymi dokumentami - właściwemu prezydium miejskiej rady narodowej, a w m. st. Warszawie i m. Łodzi - miejskiemu zarządowi przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych.
§  9.
Uchwały komisji koordynacyjnej zapadają większością głosów.
§  10.
Obsługę kancelaryjną komisji koordynacyjnej zapewniają komórki organizacyjne prezydiów rad narodowych, przy których komisje zostaną utworzone.
§  11.
Komisja koordynacyjna spełnia swe czynności w godzinach urzędowych. Członkowie komisji koordynacyjnej wynagrodzenia za udział w posiedzeniach komisji nie otrzymują.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024