Roboty na ulicach oraz placach i zieleńcach publicznych w miastach.

ZARZĄDZENIE NR 20
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 7 stycznia 1955 r.
w sprawie robót na ulicach oraz placach i zieleńcach publicznych w miastach.

W celu skoordynowania robót wykonywanych na ulicach oraz placach i zieleńcach publicznych w miastach w związku z budową i remontem urządzeń podziemnych i nadziemnych i uniknięcia zbędnego wielokrotnego rozkopywania dla różnych celów ulic oraz placów i zieleńców publicznych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Prezydia miejskich rad narodowych sporządzać będą długofalowe plany skoordynowanych własnych robót na terenach ulic, placów i zieleńców publicznych.
§  2.
1.
Wykonawcy określeni bliżej w dalszych przepisach obowiązani są zgłaszać do prezydium właściwej miejskiej rady narodowej (komórki organizacyjnej gospodarki komunalnej) wszelkie roboty, dla wykonania których konieczne jest czasowe zajęcie ulicy albo placu lub zieleńca publicznego. Obowiązek zgłoszenia obciąża generalnego wykonawcę bądź jednostkę wykonującą roboty. Jeżeli nie ma generalnego wykonawcy, a roboty są wykonywane przez kilku wykonawców, obowiązek zgłoszenia ciąży na tej jednostce wykonującej roboty, która zostanie wskazana przez inwestora. Jeżeli roboty mają być wykonane przez podwykonawcę - obowiązek zgłoszenia obciąża jednostkę zlecającą wykonanie robót.
2.
Uchwała niniejsza nie dotyczy robót wykonywanych w studniach i kanałach kablowych, jeżeli roboty te nie powodują naruszenia nawierzchni ulic albo placów lub zieleńców publicznych.
§  3.
Projektowane terminy rozpoczęcia robót podlegających zgłoszeniu, czas ich trwania oraz powierzchnia potrzebnego terenu powinny być określone przez generalnych wykonawców bądź jednostki wykonujące roboty na cały czas trwania robót i zgłaszane prezydium właściwej miejskiej rady narodowej (komórce organizacyjnej gospodarki komunalnej) do 31 stycznia każdego roku. Wszelkie zmiany w zgłoszonym planie robót, wynikające z operatywnych planów kwartalnych, powinny być zgłaszane prezydium właściwej rady narodowej niezwłocznie, a w każdym razie przed rozpoczęciem danego kwartału. Zgłaszane powinny być niezwłocznie również roboty, których rozpoczęcie jest konieczne w styczniu, a które nie zostały objęte poprzednimi zgłoszeniami, jak również roboty, których konieczność wyniknie po zgłoszeniu.
§  4.
1.
Prezydia miejskich rad narodowych na podstawie otrzymanych zgłoszeń oraz uwzględniając również planowane własne roboty ustalają ścisłe terminy, w jakich roboty powinny być wykonane, oraz powierzchnię ulic albo publicznych placów lub zieleńców, jaka ma być zajęta. Jeżeli prezydium miejskiej rady narodowej zamierza ustalić terminy wykonania robót lub powierzchnię, jaka ma być zajęta, niezgodnie ze złożonymi wnioskami - powinno zamierzone zmiany uzgodnić z jednostką zgłaszającą roboty. W przypadku niemożności uzgodnienia decyzję wydaje komisja koordynacyjna przy prezydium rady narodowej wyższego stopnia, a w m. st. Warszawie i m. Łodzi - przy Prezydium Rady Narodowej tych miast. Skład i tryb postępowania komisji koordynacyjnej określi Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Prezydia rad narodowych zawiadamiają o ustalonych w trybie ust. 1 terminach robót wszystkie jednostki organizacyjne, które posiadają urządzenia podziemne na terenach, na których roboty mają być wykonywane. Zawiadomienia powinny być przesyłane również i w tych przypadkach, gdy roboty mają być prowadzone tylko przez prezydium rady narodowej.
§  5.
Wykonanie robót wymagających zajęcia ulicy lub publicznego placu albo zieleńca w innych terminach, niż ustalone w trybie wskazanym w § 4, dopuszczalne jest tylko w przypadkach nie cierpiących zwłoki przy każdorazowym powiadomieniu w ciągu 24 godzin prezydium właściwej rady narodowej o podjętych robotach.
§  6.
Za zajmowanie powierzchni ulic i placów publicznych w miastach przez jednostki gospodarki uspołecznionej w związku z wykonywanymi robotami nie pobiera się opłat.
§  7.
1.
Tereny ulic oraz placów i zieleńców publicznych objęte zgłoszeniami, o których mowa w § 4, mogą być zajmowane przez jednostki wykonujące roboty dopiero po sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym ustalony będzie stan nawierzchni przejętych terenów. Jako strona przekazująca występuje prezydium miejskiej rady narodowej (komórka organizacyjna gospodarki komunalnej) bądź jednostka podległa temu prezydium, zajmująca się konserwacją ulic, publicznych placów lub zieleńców.
2.
Protokół zdawczo-odbiorczy powinien być sporządzony również przy zwolnieniu terenu ulicy, placu lub zieleńca publicznego po zakończeniu robót i doprowadzeniu zajętych terenów do pierwotnego stanu.
§  8.
1.
Generalni wykonawcy bądź jednostki wykonujące roboty, o których mowa w § 2, obowiązani są do doprowadzenia ulic oraz publicznych placów i zieleńców do pierwotnego stanu i ponoszą w ciągu roku od dnia sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego (§ 7 ust. 2) koszty napraw, jeżeli ich potrzeba powstała w związku z niewłaściwym wykonaniem robót, polegających na doprowadzeniu zajętych terenów do pierwotnego stanu.
2.
Generalni wykonawcy bądź jednostki wykonujące roboty, o których mowa w § 2, mogą zlecić wykonanie prac związanych z doprowadzeniem zajętych terenów do pierwotnego stanu innym jednostkom wykonawczym. W tym przypadku roczna gwarancja, o której mowa w ust. 1, obciąża jednostkę, której zlecono wykonanie robót.
3.
Jeżeli jednostka obowiązana do wykonania robót, związanych z doprowadzeniem zajętego terenu do pierwotnego stanu, nie wykona ich we własnym zakresie bądź w drodze zlecenia innemu wykonawcy, prezydium właściwej miejskiej rady narodowej może samo zlecić wykonanie tych robót, z tym że koszt ich pokryty będzie przez jednostkę zobowiązaną do doprowadzenia terenu do pierwotnego stanu. Doprowadzenie to powinno nastąpić bezpośrednio po zakończeniu robót, dla których wykonania teren został zajęty - w terminie określonym przez prezydium.
§  9.
Jednostki zajmujące dla wykonania robót ulice albo publiczne place lub zieleńce z przekroczeniem ustalonych terminów obowiązane są do zapłacenia na rzecz prezydium właściwej miejskiej rady narodowej tytułem kar konwencjonalnych po zł 0,5 dziennie za każdy metr kwadratowy zajmowanego terenu. Obowiązek zapłacenia kary konwencjonalnej odpada w razie przedłużenia przez prezydium ustalonego terminu. Pobrane kary konwencjonalne odprowadza się na dochód budżetów terenowych właściwych rad narodowych.
§  10.
Pierwsze zgłoszenie projektowanych robót (§ 2) powinno być dokonane w terminie do dnia 28 lutego 1955 r.
§  11.
Ministrowie Gospodarki Komunalnej oraz Transportu Drogowego i Lotniczego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej wydadzą dla prezydiów rad narodowych instrukcję w sprawie wyznaczania i znakowania objazdów w przypadku zajmowania w związku z robotami dróg przelotowych w miastach.
§  12.
Opłaty za zajmowanie ulic oraz publicznych placów i zieleńców ustalone przed wejściem w życie niniejszej uchwały na podstawie taryf ustalanych w drodze uchwał prezydiów rad narodowych, a nie uiszczone, ulegają umorzeniu, z tym że jednostki, którym te opłaty zostały wymierzone, obowiązane są do naprawy nawierzchni zajętych ulic oraz publicznych placów i zieleńców. Przepisy § 8 stosuje się w tym przypadku odpowiednio.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024