Tryb uruchamiania produkcji masarniczej przez oddziały zaopatrzenia robotniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 13 maja 1954 r.
w sprawie trybu uruchamiania produkcji masarniczej przez oddziały zaopatrzenia robotniczego.

W związku z § 14 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 września 1951 r. w sprawie zasad tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1203 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
Produkcja masarnicza może być prowadzona przez oddziały zaopatrzenia robotniczego (OZR) tylko za zgodą wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej po stwierdzeniu zgodności warunków produkcji z przepisami sanitarnymi i weterynaryjnymi i pod warunkiem, że podstawowym surowcem do tej produkcji będzie surowiec pochodzący z własnej hodowli bądź tuczu po zaspokojeniu potrzeb stołówek danego OZR na mięso i tłuszcz zwierzęcy (słonina, smalec).
§  2.
1.
W celu uzyskania zgody na uruchomienie warsztatu masarniczego, o której mowa w § 1, zainteresowany OZR występuje z wnioskiem do wydziału handlu prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej za pośrednictwem wydziału handlu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
2.
We wniosku należy podać:
a)
miejsce zamierzonego uruchomienia warsztatu,
b)
zdolność produkcyjną,
c)
projekt planu produkcji z podziałem na kwartały,
d)
stan zatrudnienia,
e)
plan warsztatu ze wskazaniem rozmieszczenia maszyn i urządzeń,
f)
uzasadnienie potrzeby uruchomienia warsztatu.
3.
Do wniosku należy dołączyć opinię zarządu zaopatrzenia robotniczego (komórki równorzędnej) sprawującego nadzór nad OZR oraz właściwej terenowo ekspozytury Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego co do potrzeb i celowości uruchomienia warsztatu masarniczego.
4.
Wydział handlu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej obowiązany jest przed upływem 14 dni od daty otrzymania wniosku przesłać wniosek do wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej wraz ze swoją opinią.
§  3.
1.
Wydział handlu wojewódzkiej rady narodowej obowiązany jest w terminie określonym w § 2 ust. 4 wydać decyzję co do zgody na uruchomienie warsztatu masarniczego.
2.
Odpis decyzji, o której mowa w ust. 1, należy przesłać do wydziału handlu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej i zarządu zaopatrzenia robotniczego określonego w § 2 ust. 3.
§  4.
Plany produkcji masarniczej powinny być ustalane w trybie określonym instrukcjami Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie opracowywania planów OZR, przewidzianymi w § 9 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 września 1951 r. w sprawie zasad tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz ich organizacji (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1203 i z 1953 r. Nr A-71, poz. 859).
§  5.
Produkcja masarnicza OZR powinna odpowiadać obowiązującym normom i warunkom technicznym (receptury) wydanym przez Ministra Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego oraz Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  6.
Produkcja masarnicza OZR powinna być poddawana kontroli technicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  7.
Przepisy niniejszego zarządzenia, dotyczące wydziałów handlu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, stosuje się na terenie m. st. Warszawy i m. Łodzi odpowiednio do wydziałów handlu prezydiów dzielnicowych rad narodowych, a przepisy dotyczące wydziałów handlu prezydiów wojewódzkich rad narodowych - do wydziałów handlu prezydiów rad narodowych tych miast.
§  8.
1.
OZR prowadzące w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia produkcję masarniczą mogą ją nadal prowadzić pod warunkiem wystąpienia do wydziału handlu prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej o uzyskanie na to zgody przed upływem 3 miesięcy od daty wejścia w życie zarządzenia.
2.
W sprawach o uzyskanie zgody przewidzianej w ust. 1 stosuje się tryb określony w §§ 2 i 3 niniejszego zarządzenia.
3.
W razie nieuzyskania zgody OZR obowiązany jest zaniechać produkcji masarniczej w terminie 1 miesiąca od daty wydania decyzji odmownej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024