Rejestr członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 31 lipca 1953 r.
w sprawie rejestru członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

Na podstawie § 54 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie stosunku służbowego członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa (Dz. U. Nr 42, poz. 291) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się instrukcję w sprawie sposobu prowadzenia rejestru członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE SPOSOBU PROWADZENIA REJESTRU CZŁONKÓW KORPUSU TECHNICZNEGO POŻARNICTWA

§ 1.
Każdy członek Korpusu Technicznego Pożarnictwa (K.T.P.) powinien być objęty rejestrem, prowadzonym przez właściwą komendę straży pożarnych.
§  2.
1.
Komenda Główna Straży Pożarnych prowadzi rejestr oficerów pożarnictwa bez względu na miejsce ich zatrudnienia oraz rejestr podoficerów i szeregowych pożarnictwa zatrudnionych w Komendzie Głównej Straży Pożarnych, szkołach pożarniczych oraz w ramach stanowisk pracy głównych inspektorów ochrony przeciwpożarowej.
2.
Wojewódzkie komendy straży pożarnych (Komendy Straży Pożarnych m. st. Warszawy i m. Łodzi) prowadzą rejestr podoficerów i szeregowych pożarnictwa nie objętych rejestrem prowadzonym przez Komendę Główną. Właściwa jest ta komenda wojewódzka, na której terenie działania ma siedzibę zakład pracy, zatrudniający członka K.T.P.
§  3.
Rejestr prowadzony jest systemem kartotekowym na kartach ewidencyjnych według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej instrukcji.
§  4.
Podstawą do objęcia członka K.T.P. rejestrem jest zawiązanie stosunku służbowego członków K.T.P. w jednej z jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej.
§  5.
Zmiany i uzupełnienia w rejestrze będą dokonywane na podstawie:
a)
wydanych rozkazów personalnych,
b)
pisemnego zgłoszenia bezpośredniego przełożonego,
c)
zgłoszenia osoby zainteresowanej, popartego odpowiednimi dowodami.
§  6.
Każdy bezpośredni przełożony członka K.T.P. zgłasza właściwej komendzie prowadzącej rejestr (§ 2):
a)
zawiązanie stosunku służbowego z członkami K.T.P.,
b)
zmiany stopni służbowych i pełnionych funkcji,
c)
wymierzone kary oraz udzielone pochwały i nagrody,
d)
rozwiązanie stosunku służbowego oraz przeniesienia.
§  7.
Każdy członek K.T.P. obowiązany jest zgłosić właściwej komendzie prowadzącej rejestr (§ 2):
a)
zmianę miejsca zamieszkania,
b)
zmiany stosunku do służby wojskowej,
c)
wykonywane zajęcia dodatkowe.
§  8.
W przypadku zmiany miejsca pracy przez członka K.T.P. lub awansowania go do stopnia oficerskiego komenda, której rejestrem objęty był ten członek K.T.P., powinna przesłać do właściwej komendy jego kartę ewidencyjną.
§  9.
Komenda prowadząca rejestr obowiązana jest wydać członkowi K.T.P. książeczkę stanu służby według wzoru ustalonego przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej.
§  10.
Wydanie książeczki stanu służby powinno być odnotowane w kartotece i potwierdzone przez otrzymującego.
§  11.
Komendy prowadzące rejestr powinny dokonywać wpisów do książeczki stanu służby o zmianach:
a)
posiadanego stopnia,
b)
pełnionej funkcji (stanowiska).
§  12.
Rejestr członków K.T.P. prowadzą wydziały (samodzielne referaty) kadr właściwych komend straży pożarnych.

Załącznik 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024