Organizacja zarządów zaopatrzenia robotniczego.

UCHWAŁA NR 352
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 maja 1953 r.
w sprawie organizacji zarządów zaopatrzenia robotniczego.

W celu dostosowania organizacji zaopatrzenia robotniczego do nowych zadań i warunków działalności, kierując się potrzebą rozwoju zaopatrzenia robotników przez oddziały zaopatrzenia robotniczego oraz w uzupełnieniu uchwały nr 118 z dnia 21 lutego 1951 r. w sprawie zasad prowadzenia stołówek pracowniczych i tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego (Monitor Polski Nr A-19, poz. 246 i Nr A-26, poz. 330) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W resortach o większej ilości przedsiębiorstw, w których utworzone zostały oddziały zaopatrzenia robotniczego (O.Z.R.), mogą być tworzone w przepisanym trybie zarządy (centralne zarządy) zaopatrzenia robotniczego, zwane dalej Z.Z.R.
2.
Z.Z.R. tworzy się jedynie w przypadku, gdy przedsiębiorstwa, mające oddziały zaopatrzenia robotniczego, wchodzą w skład co najmniej 2 różnych gałęzi gospodarki kierowanych przez branżowe centralne zarządy lub jednostki równorzędne. W przypadku gdy przedsiębiorstwa te podlegają tylko jednemu centralnemu zarządowi branżowemu, sprawy O.Z.R. należą do właściwej komórki organizacyjnej tego centralnego zarządu.
3.
W resortach, w skład których wchodzą przedsiębiorstwa posiadające O.Z.R., a nie ma uzasadnienia do tworzenia Z.Z.R., sprawy zaopatrzenia robotniczego należą do departamentu zatrudnienia i płac lub innego departamentu o pokrewnym zakresie działania.
§  2.
1.
Z.Z.R. jest bezpośrednim i wyłącznym organem ministra (kierownika centralnego urzędu) do spraw kierowania, koordynacji, nadzoru i kontroli działalności O.Z.R., wchodzących w skład danego resortu.
2.
Wszelkie sprawy dotyczące działalności O.Z.R., a wymagające współpracy lub uzgodnienia z innymi organami administracji państwowej, załatwia Z.Z.R. bezpośrednio z tymi organami.
§  3.
1.
Właściwi ministrowie mogą za zgodą Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i w porozumieniu z Państwową Komisją Etatów tworzyć delegatury Z.Z.R. działające na określonym terenie.
2.
Delegatury Z.Z.R. mogą być tworzone w przypadkach, gdy ze względu na dużą ilość O.Z.R. i ich rozmieszczenie terenowe jest znacznie utrudniona kontrola ich działalności bezpośrednio przez Z.Z.R.

§ 4.Do zakresu działania Z.Z.R. należy kierowanie według wytycznych i wskazań ministra (kierownika Centralnego urzędu) sprawami zaopatrzenia robotniczego w resorcie oraz koordynacja, kontrola i nadzór nad działalnością O.Z.R., wchodzących w skład danego resortu.

§  5.
Znosi się komórki organizacyjne do spraw O.Z.R. w centralnych zarządach i jednostkach równorzędnych ministerstw, w których utworzono Z.Z.R. Postanowienie to nie dotyczy dyrekcji okręgowych kolei państwowych.
§  6.
Z.Z.R. wraz z jego delegaturami jest jednostką budżetu centralnego.
§  7.
Z.Z.R. powinien być w szczególności utworzony w Ministerstwach:
1)
Górnictwa,
2)
Hutnictwa,
3)
Przemysłu Chemicznego,
4)
Przemysłu Maszynowego,
5)
Przemysłu Lekkiego,
6)
Przemysłu Drzewnego i Papierniczego,
7)
Przemysłu Materiałów Budowlanych,
8)
Budownictwa Przemysłowego,
9)
Budownictwa Miast i Osiedli,
10)
Energetyki,
11)
Kolei,
12)
Poczt i Telegrafów,
13)
Żeglugi,
14)
Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  8.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania Z.Z.R. ustala w sposób ramowy schemat organizacyjny i instrukcja, wydana przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  9.
Pracownicy Z.Z.R. podlegają przepisom o państwowej służbie cywilnej i przepisom o uposażeniu pracowników państwowych.
§  10.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi zasady tworzenia i organizacji O.Z.R. zgodnie z zasadami niniejszej uchwały.
§  11.
Właściwi ministrowie dostosują w trybie obowiązujących przepisów w terminie do dnia 15 lipca 1953 r. organizację służb zaopatrzenia robotniczego do zasad ustalonych w niniejszej uchwale.
§  12.
1.
Minister Finansów zapewni odpowiednie środki finansowe na koszty utrzymania Z.Z.R.
2.
Prezes Państwowej Komisji Etatów zapewni potrzebne dla Z.Z.R. ilości etatów.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów oraz zainteresowanym ministrom.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024