Ustalenie regulaminu organizacyjnego zawodowej terenowej straży pożarnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 13 maja 1953 r.
w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego zawodowej terenowej straży pożarnej.

Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin organizacyjny zawodowej terenowej straży pożarnej w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ORGANIZACYJNY ZAWODOWEJ TERENOWEJ STRAŻY POŻARNEJ w ....................

Rozdział I.

Obszar, zadania i zakres działania.

§  1.
Zawodowa straż pożarna w ...................., zwana w dalszych postanowieniach "strażą", jest powołana do wypełniania zadań określonych w przepisach obowiązujących w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
§  2.
1.
Obszarem własnym działania straży jest miasto ....................
2.
Obszar pomocy sąsiedzkiej obejmuje osiedla położone w pasie szerokości 10 km, licząc od granicy administracyjnej miasta. Szczegółowy wykaz osiedli położonych w obszarze pomocy sąsiedzkiej zamieszczony jest w załączniku do niniejszego regulaminu.
§  3.
1.
Do zakresu działania straży należy:
1)
na obszarze własnym:
a)
prowadzenie przeciwpożarowej akcji zapobiegawczej oraz współdziałanie w tym zakresie z władzami, organami administracji państwowej, instytucjami i jednostkami gospodarki uspołecznionej,
b)
udzielanie pomocy i ratunku w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych,
c)
współdziałanie z władzami i organami administracji państwowej, instytucjami i jednostkami gospodarki uspołecznionej w realizacji innych zadań, określonych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji;
2)
na obszarze pomocy sąsiedzkiej:
a)
niesienie pomocy i ratunku w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych,
b)
wykonywanie innych czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zleconych przez właściwe do tego organy administracji.
2.
Wyjazd straży do akcji ratowniczej poza obszar pomocy sąsiedzkiej może nastąpić na zarządzenie powiatowej bądź wojewódzkiej komendy straży pożarnych albo kierownika akcji ratowniczej.
§  4.
Zadania określone w § 3 straż wykonuje przez:
1)
zespolenie operacyjne bojowej służby straży z działalnością właściwej komendy straży pożarnych stosownie do przepisów służbowych, wydanych przez Komendę Główną Straży Pożarnych;
2)
organizowanie wewnątrz straży jednostek służby przeciwpożarowej i dziedzin specjalnych;
3)
fachowe i ideologiczne szkolenie załogi;
4)
przedkładanie organom administracji państwowej wniosków i opinii fachowych w sprawach bezpieczeństwa pożarowego;
5)
przeprowadzanie kontroli w przedmiocie stosowania przepisów bezpieczeństwa pożarowego w budynkach i obiektach oraz zakładach nie posiadających własnej służby przeciwpożarowej i udział w fachowych komisjach;
6)
sprawowanie opieki i nadzoru nad konserwacją wszelkich urządzeń przeciwpożarowych, znajdujących się na terenie obszaru własnego, z wyjątkiem urządzeń, znajdujących się pod bezpośrednią opieką zakładowych straży pożarnych;
7)
sprawowanie technicznego nadzoru nad czynnościami kominiarskimi na terenie obszaru własnego;
8)
prowadzenie wśród ludności i organizacji społecznych akcji uświadamiającej o potrzebie i sposobach ochrony przeciwpożarowej oraz walki z pożarami.

Rozdział  II.

Organizacja wewnętrzna.

§  5.
Straż jest zorganizowana jako jednostka samodzielna o specjalnym charakterze działania.
§  6.
1.
Straż podlega ogólnemu nadzorowi i kontroli właściwej rady narodowej.
2.
Straż podlega właściwej komendzie straży pożarnych.
3.
Straż (oddziały) łącznie ze wszystkimi rodzajami straży pożarnych na obszarze miasta stanowi jednolitą sieć ochrony przeciwpożarowej i wchodzi w skład garnizonu pożarniczego.
§  7.
1.
Pod względem organizacji wewnętrznej straż składa się z:
1)
komendy,
2)
jednostek służby liniowej,
3)
jednostek służby zewnętrznej,
4)
w miarę potrzeby z jednostek służb pomocniczych i specjalnych.
2.
Pod względem organizacji terytorialnej straż może dzielić się na oddziały w myśl przepisów normujących sposób rozmieszczenia w terenie poszczególnych jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Rozdział  III.

Kierownictwo.

§  8.
1.
Na czele straży stoi komendant, któremu podlegają wszyscy pracownicy istniejących w straży jednostek służbowych.
2.
Do pomocy w kierowaniu działalnością straży komendant powołuje komendę w składzie określonym w regulaminie służbowym.
§  9.
1.
Komendant kieruje strażą jednoosobowo.
2.
Do podstawowych obowiązków i praw komendanta straży należy:
1)
opracowywanie planów ochrony przeciwpożarowej miasta ze szczególnym uwzględnieniem obiektów ważnych dla gospodarki narodowej;
2)
opracowywanie spraw ochrony przeciwpożarowej miasta i przedkładanie organom administracji państwowej opinii i wniosków w tych sprawach;
3)
ustalanie toku służby poszczególnych jednostek oraz ustanawianie dla nich szczegółowych instrukcji technicznych;
4)
czuwanie nad sprawnością organizacyjną i techniczną straży przez szkolenie zawodowe oraz popieranie racjonalizatorstwa w pracy;
5)
dowodzenie strażą bądź zespołem straży w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych;
6)
utrzymywanie porządku, dyscypliny i karności w szeregach straży i wśród pracowników służb specjalnych;
7)
czuwanie nad uzupełnianiem stanu osobowego załogi w drodze rekrutacji nowych pracowników oraz stanu zaopatrzenia straży w granicach ustalonych etatów;
8)
opracowywanie planów i sprawozdań z działalności, zaopatrzenia, finansowo-gospodarczych i innych oraz przedkładanie ich władzom przełożonym;
9)
przedkładanie przełożonym organom pożarniczym wniosków dotyczących pracowników straży w zakresie awansowania, odznaczeń i premiowania stosownie do istniejących w tych sprawach przepisów oraz wyznaczanie kandydatów do szkół pożarniczych;
10)
sprawowanie funkcji komendanta miejskiego (wojewódzkiego) straży pożarnych na obszarze miasta w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.
2.
Szczegółowy zakres czynności zastępcy(ów) komendanta oraz dowódców i kierowników poszczególnych jednostek służbowych określa regulamin służbowy straży.

Rozdział  IV.

Załoga.

§  10.
Etaty, stanowiska służbowe oraz funkcje pracowników straży określają przepisy szczególne.
§  11.
Personel służby liniowej powinien być poddawany okresowemu badaniu lekarskiemu celem stwierdzenia jego przydatności do służby.
§  12.
Czas pracy personelu straży, uposażenie i inne jego uprawnienia regulują przepisy szczególne.
§  13.
Wewnętrzny regulamin służbowy, wydany przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych, określi szczegółowo organizację wewnętrzną straży, tok służby w poszczególnych jej jednostkach oraz zakres działania i obowiązki poszczególnych funkcyjnych.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024