Dobór kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

INSTRUKCJA
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 25 lutego 1953 r.
w sprawie doboru kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

Na podstawie §§ 4 i 9 uchwały nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie doboru kandydatów z zakładów pracy i spółdzielni produkcyjnych na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275) ustala się następujący tryb przeprowadzenia doboru kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.
§  1.
1.
Uprawnionymi do składania wniosków kierownikowi zakładu pracy o wysunięcie kandydata na studia przygotowawcze do szkół wyższych na podstawie podań ubiegających się o to robotników są: zakładowy zarząd Związku Młodzieży Polskiej (ZMP) oraz rada zakładowa.
2.
W spółdzielniach produkcyjnych wnioski określone w ust. 1 może składać zarządowi spółdzielni produkcyjnej zarząd koła ZMP, a także bezpośrednio sami zainteresowani.
§  2.
Wraz z podaniem o przyjęcie na studium przygotowawcze do szkół wyższych ubiegający się składają do zarządu zakładowego ZMP lub do zarządu spółdzielni produkcyjnej następujące dokumenty:
1)
dokładny życiorys,
2)
ostatnie świadectwo szkolne,
3)
świadectwo urodzenia,
4)
zaświadczenie lekarskie.
§  3.
Kierownik zakładu pracy decyduje o wysunięciu kandydatów spośród ubiegających się o przyjęcie na podstawie oceny przeprowadzonej na wspólnym zebraniu z przedstawicielami organizacji społeczno-politycznych i społecznych z udziałem bezpośrednich przełożonych zgłoszonych kandydatów.
§  4.
W spółdzielniach produkcyjnych omawia się i wysuwa kandydatury na zebraniach zarządu.
§  5.
Kierownik zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) - po omówieniu podań zgłaszających się na studia przygotowawcze kandydatów i opinii organizacji społecznej - przedstawia w wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej kandydatury zasługujących na przyjęcie, ustala ich kolejność oraz sporządza wyczerpującą charakterystykę każdego kandydata ze szczególnym uwzględnieniem tych osiągnięć i cech, które przemawiają za skierowaniem kandydata na studium przygotowawcze do szkoły wyższej.
§  6.
Termin składania wniosków przez zakłady pracy (spółdzielnie produkcyjne) upływa z dniem 15 kwietnia.
§  7.
1.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne działają przy studiach przygotowawczych do szkół wyższych, a w województwach, na terenie których nie ma studiów przygotowawczych - przy wojewódzkim zarządzie ZMP za zgodą tego zarządu.
2.
Przewodniczącym wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej jest kierownik studium przygotowawczego, a w województwach, na terenie których nie ma studiów przygotowawczych - osoba wyznaczona przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
3.
Przewodniczący zwróci się do: zarządu wojewódzkiego Związku Młodzieży Polskiej, komitetu wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i okręgowej rady związków zawodowych o delegowanie przedstawicieli do składu komisji. Ponadto w skład wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej wchodzi przedstawiciel wydziału oświaty prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne powinny ukonstytuować się do dnia 1 kwietnia.
§  8.
1.
Wojewódzka komisja kwalifikacyjna rozpatruje podania i dokumenty nadesłane w trybie §§ 5 i 6 oraz podejmuje decyzje i przekazuje zatwierdzone kandydatury kierownikowi właściwego studium przygotowawczego do dnia 15 maja.
2.
Wojewódzka komisja kwalifikacyjna układa i przekazuje kierownikowi właściwego studium przygotowawczego trzy listy zatwierdzonych kandydatów:
1)
z zakładów przemysłowych,
2)
z państwowych gospodarstw rolnych,
3)
ze spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych.
§  9.
1.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne kwalifikują kandydatów w ilościach nie większych niż podane w rozdzielniku, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji, dokonywając spośród kandydatów zgłoszonych przez zakłady pracy i spółdzielnie produkcyjne starannego doboru zgodnie z zasadami ustalonymi w uchwale nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275).
2.
Przekroczone mogą być jedynie ustalone w rozdzielniku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji liczby kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych, celem uwzględnienia odpowiednich kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych.
§  10.
Kierownik właściwego studium przygotowawczego zawiadomi do dnia 15 czerwca kierownika zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) oraz kandydatów o zatwierdzeniu kandydatur i dopuszczeniu na kurs selekcyjny.
§  11.
Kandydaci zatwierdzeni na kurs selekcyjny otrzymują z właściwego studium przygotowawczego materiał szkoleniowy, który obowiązani są dobrze opanować.
§  12.
Kurs selekcyjny organizowany jest przy każdym studium przygotowawczym. Zadaniem jego jest stwierdzenie stopnia przygotowania kandydatów, ich zdolności oraz stosunku do nauki. Uczestnicy kursu otrzymują bezpłatne wyżywienie w stołówce studium przygotowawczego i są obowiązani do zamieszkiwania w internacie studium przygotowawczego.
§  13.
Kurs selekcyjny trwa od 11 do 31 sierpnia. Listy kandydatów przyjętych na studium przygotowawcze powinny być ustalone do dnia 1 wrzenia.
§  14.
Właściwość terytorialną studium przygotowawczego ustala wykaz stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej instrukcji.
§  15.
Instrukcja obowiązuje z mocą od dnia 25 lutego 1953 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 

ROZDZIELNIK DLA WOJEWÓDZKICH KOMISYJ KWALIFIKACYJNYCH W SPRAWIE DOBORU KANDYDATÓW NA STUDIA PRZYGOTOWAWCZE

Województwo Razem kandydatów W tym kandydatów
z przemysłu z państwowych gospodarstw rolnych (PGR) ze spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych (POM)
stalinogrodzkie 300 280 5 15
m. Łódź 150 150 - -
łódzkie 140 125 5 10
wrocławskie 290 235 15 40
poznańskie 130 90 20 20
krakowskie 140 125 5 10
gdańskie 100 75 10 15
bydgoskie 110 75 15 20
szczecińskie 90 50 15 25
kieleckie 80 55 10 15
lubelskie 70 55 5 10
warszawskie 65 50 5 10
opolskie 50 25 10 15
rzeszowskie 60 45 5 10
m. st. Warszawa 60 60 - -
koszalińskie 40 15 10 15
zielonogórskie 40 20 10 10
białostockie 40 25 5 10
olsztyńskie 45 25 10 10
2000 1580 160 260
Liczby podane w powyższym rozdzielniku dla spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych mogą być przekroczone w celu uwzględnienia odpowiednich kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych.

Poza tym rozdzielnikiem wojewódzkie komisje kwalifikacyjne mogą zatwierdzać kandydatów, odpowiadających warunkom określonym w § 2 uchwały nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275), szczególnie uzdolnionych i przodujących w pracy społecznej, synów i córki indywidualnych chłopów pracujących. Kandydatów tych zgłasza zarząd wojewódzki ZMP.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kandydatów urodzonych w województwach opolskim i olsztyńskim, przy czym tych kandydatów mogą zgłaszać również odpowiednie władze innych organizacyj społecznych.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYKAZ USTALAJĄCY WŁAŚCIWOŚĆ TERYTORIALNĄ STUDIÓW PRZYGOTOWAWCZYCH DO SZKÓŁ WYŻSZYCH

Lp. Studium przygotowawcze do szkół wyższych Województwo
1 Gliwice, ul. Zygmunta Starego 13 opolskie
2 Stalinogród, ul. Bogucicka 3 stalinogrodzkie
3 Kraków, al. Słowackiego 46 krakowskie
rzeszowskie
lubelskie
kieleckie
4 Łódź, ul. Piotrkowska 249/251 m. Łódź
łódzkie
białostockie
5 Poznań, ul. Różana 17 poznańskie
koszalińskie
6 Szczecin, ul. Mickiewicza 16 szczecińskie
7 Toruń, ul. Grudziądzka 46 bydgoskie
gdańskie
olsztyńskie
8 Warszawa, ul. Koszykowa 75 m. st. Warszawa
warszawskie
9 Wrocław, ul. Piotra Skargi 29/31 wrocławskie
zielonogórskie

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024