Sprzedaż spirytusu do celów przemysłowych, technicznych, naukowo-laboratoryjnych i leczniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 18 czerwca 1952 r.
w sprawie sprzedaży spirytusu do celów przemysłowych, technicznych, naukowo-laboratoryjnych i leczniczych.

Na podstawie §§ 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 122) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W myśl zasad gospodarki planowej zakup spirytusu na cele przemysłowe, techniczne, naukowo-laboratoryjne i lecznicze odbywać się będzie na podstawie rozdzielników, opartych na planie zbytu spirytusu, powiązanych z planami zaopatrzenia poszczególnych przemysłów bądź zakładów przerabiających lub zużywających spirytus.
2.
Rozdzielniki opracowuje i realizuje Centralny Zarząd Przemysłu Spirytusowego w trybie ustalonym w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Wszystkie ministerstwa, zainteresowane w przydziale spirytusu dla podległych sobie zakładów, składają zapotrzebowania na spirytus w Centralnym Zarządzie Przemysłu Spirytusowego zgodnie z terminami przewidzianymi w instrukcjach do sporządzenia planów. Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zgłasza zapotrzebowanie dla przemysłu terenowego i rzemiosła.
2.
W zapotrzebowaniu należy podać:
1)
nazwę i siedzibę zakładu;
2)
ilość spirytusu w litrach 100° i gatunek spirytusu (surowy, rektyfikat I gat., poślednie gatunki rektyfikatu, odwodniony, posulfitowy);
3)
cel, na jaki spirytus ma być użyty, przy czym cel powinien być podany w sposób konkretny, a nie ogólnikowy;
4)
normę zużycia spirytusu w stosunku do gotowego wyrobu i krótki opis postępowania technicznego;
5)
czy spirytus ma być użyty w stanie nieskażonym czy skażonym, jakim środkiem skażenia i w jakim stosunku do spirytusu, przy czym konieczność użycia spirytusu nieskażonego, a zwłaszcza rektyfikatu I gat., winna być szczególnie dokładnie uzasadniona;
6)
gdzie ma być dokonane skażenie: w miejscu poboru czy zużycia; jeżeli skażenie ma być dokonane w miejscu zużycia, przedsiębiorstwa prywatne powinny dołączyć dowód złożenia zabezpieczenia różnicy ceny;
7)
w przypadku zapotrzebowania spirytusu do wyrobu lekarstw - do jakiej grupy dany środek leczniczy należy, z załączeniem zaświadczenia Ministerstwa Zdrowia ustalającego, czy dany środek leczniczy należy do grupy środków galenowych czy specyfików farmaceutycznych, czy też do preparatów syntetycznych lub organoterapeutycznych, i określającego normę zużycia spirytusu na jednostkę wyrobu tego środka;
8)
terminy bądź okresy odbioru poszczególnych partii spirytusu.
§  3.
Na podstawie zapotrzebowań, wskazanych w § 2, Centralny Zarząd Przemysłu Spirytusowego opracuje plan zbytu spirytusu z rozbiciem na poszczególne przedsiębiorstwa według przeznaczenia i gatunków spirytusu, po czym wyznaczy zakłady przemysłu spirytusowego, w których odbiorcy będą otrzymywać spirytus, przesyłając tym zakładom odpowiednie rozdzielniki oraz dane, o których mowa w § 2 pkt 1-8, i powiadamiając o przydziale właściwe ministerstwo. Ilości podane w tych rozdzielnikach będą stanowiły limity przydziałów spirytusu dla poszczególnych odbiorców.
§  4.
Sprzedaż spirytusu powinna odbywać się przy zachowaniu następującego trybu postępowania:
1)
odbiorcy spirytusu przesyłają do właściwego zakładu przemysłu spirytusowego zamówienie w 2 egzemplarzach na ilości spirytusu ustalone na dany rok kalendarzowy;
2)
po sprawdzeniu zamówienia z otrzymanym z Centralnego Zarządu Przemysłu Spirytusowego planem sprzedaży zakład przemysłu spirytusowego odnotuje każdorazowo ilość sprzedanego spirytusu na obydwu egzemplarzach zamówienia, z których jeden zwraca odbiorcy spirytusu, a drugi zatrzymuje w swoich aktach; po dalsze przydziały odbiorca zgłasza się z zamówieniem złożonym w trybie określonym w pkt 1;
3)
zakład przemysłu spirytusowego prowadzi rejestr sprzedaży spirytusu do celów objętych niniejszym zarządzeniem.
§  5.
Zakup spirytusu do produkcji nie objętej planem w przypadkach uzasadnionych szczególnymi względami gospodarczymi (np. do produkcji nowych artykułów) wymaga zgody Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego (Departament Zbytu).
§  6.
1.
Przydział spirytusu do wyrobu octu odbywa się w ramach zatwierdzonych przez Ministerstwo Przemysłu Rolnego i Spożywczego planów produkcji.
2.
Przydział denaturatu luzem odbywa się w trybie przewidzianym w § 2 pkt 1, 2, 3 i 8.
§  7.
Przejścia na system rozdzielników, opartych na planach, dokona się w 1952 r. w sposób następujący:
1)
na zasadzie materiałów uzyskanych z poszczególnych resortów co do wysokości zapotrzebowania spirytusu, objętego planami zaopatrzenia przemysłów na 1952 r., Departament Zbytu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego poda Centralnemu Zarządowi Przemysłu Spirytusowego ilości spirytusu na poszczególne cele dla poszczególnych zakładów odbiorczych;
2)
zgłoszone zapotrzebowania na spirytus będą uwzględnione po potrąceniu ilości już wydysponowanych przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych w ramach planu zbytu spirytusu na rok 1952 i bilansu spirytusowego Centralnego Zarządu Przemysłu Spirytusowego;
3)
zakłady przemysłu spirytusowego będą sprzedawały spirytus zgłaszającym się odbiorcom w ramach wyznaczonych im przydziałów na 1952 r. przy zachowaniu przewidzianego wyżej trybu postępowania.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024