Zabezpieczenie właściwego składu załóg zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.

UCHWAŁA NR 468
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 4 czerwca 1952 r.
w sprawie zabezpieczenia właściwego składu załóg, zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.

W wielu przypadkach stwierdzono, że przy w ogóle jeszcze niedostatecznym wykorzystaniu możliwości pracy na dwie lub trzy zmiany - skład załóg, zatrudnionych na drugiej lub trzeciej zmianie, nie zabezpiecza osiągania na drugiej zmianie wydajności pracy równej wydajności osiąganej w tym samym zakładzie na pierwszej zmianie oraz możliwie jak najwyższej wydajności na trzeciej zmianie.
Jedną z przyczyn tego wysoce niepożądanego zjawiska jest nieprawidłowe rozstawienie pracowników, w szczególności zaś pracowników technicznych (inżynierów, majstrów, rozdzielców brygadzistów oraz wykwalifikowanych robotników), powodujące na drugiej i trzeciej zmianie brak dozoru i pomocy w pracy ze strony personelu technicznego i brak odpowiedniej ilości wykwalifikowanych robotników.

W celu zabezpieczenia właściwego składu załóg, zatrudnionych na zmianach drugiej i trzeciej, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

§  1.
1.
Ministrowie sprawujący zwierzchni nadzór nad przemysłowymi zakładami pracy, w których stosowana być może praca wielozmianowa, wydadzą zarządzenia nakazujące dyrektorom zakładów natychmiastowe zbadanie składu załóg zatrudnionych na zmianach drugiej i trzeciej i dokonanie przesunięć koniecznych dla zapewnienia takiego ich składu, który zabezpieczy osiąganie na drugiej zmianie wydajności pracy równej wydajności osiąganej na pierwszej zmianie oraz możliwie jak najwyższej wydajności na trzeciej zmianie.
2.
Przy dokonywaniu przesunięć należy sprawdzić właściwość rozmieszczenia personelu inżynieryjno-technicznego i administracyjnego w zakładzie pracy i dokonać niezbędnych przesunięć dla wzmocnienia składu personelu inżynieryjno-technicznego i niezbędnego personelu administracyjnego, pracującego bezpośrednio w wydziałach produkcyjnych.
3.
Przy ustalaniu składu zmian powinny być zachowane następujące zasady:
1)
podstawowy trzon personelu inżynieryjno-technicznego i niezbędnego personelu administracyjnego, pracujący w danym wydziale produkcyjnym (majster, rozdzielca robót, dyspozytor, zmianowy wydziału), powinien przechodzić kolejno na drugą i trzecią zmianę łącznie z załogą, z którą stale pracuje;
2)
przy ustalaniu składu robotników pracujących na poszczególnych zmianach należy zapewnić w każdej z nich odpowiednią ilość wykwalifikowanych robotników;
3)
zapewnienie na drugiej i trzeciej zmianie niezbędnej obsady na odcinku obsługi produkcji i działów mechanicznych (dyżurne brygady remontowe, elektrycy, obsada narzędziowni, ostrzalni itp.).
§  2.
1.
Zarządzenia (harmonogramy, grafiki zmian), obowiązujące w zakładach pracujących na dwie lub trzy zmiany, należy zrewidować i zapewnić, aby - z nielicznymi koniecznymi i uzasadnionymi wyjątkami - żaden pracownik nie pracował na trzeciej (nocnej) zmianie dłużej niż przez dwa tygodnie w miesiącu i przechodził kolejno przez wszystkie zmiany.
2.
Zarządzenia te nie mogą naruszać obowiązujących przepisów o zatrudnianiu w porze nocnej kobiet i niektórych kategorii pracowników młodocianych. Pojęcie pory nocnej określają obowiązujące przepisy.
§  3.
Wszyscy pracownicy (umysłowi i robotnicy) o normowanym czasie pracy, zatrudnieni w przemysłowych zakładach pracy, otrzymują za wszystkie godziny przepracowane w porze nocnej dopłatę za pracę nocną wynoszącą 10% stawki zasadniczej wynikającej z osobistego zaszeregowania.
§  4.
1.
Dyrektorzy zakładów pracujących na dwie lub trzy zmiany wydadzą równocześnie zarządzenia zapewniające pełne bezpieczeństwo pracy i maksymalne higieniczne warunki pracy załóg, zatrudnionych na drugiej i trzeciej zmianie, i dopilnują stałego wykonywania tych zarządzeń.
2.
W zakładach pracy, przy których prowadzone są stołówki, należy zapewnić możność spożycia gorącego posiłku przez pracowników zatrudnionych na trzeciej zmianie na tych samych warunkach, na jakich w danym zakładzie pracy wydawane są gorące posiłki pracownikom zatrudnionym na pierwszej zmianie.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się wszystkim ministrom sprawującym zwierzchni nadzór nad przemysłowymi zakładami pracy.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-53.782

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zabezpieczenie właściwego składu załóg zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.
Data aktu: 04/06/1952
Data ogłoszenia: 23/06/1952
Data wejścia w życie: 23/06/1952