Przechowywanie i kwalifikowanie do zniszczenia akt, ksiąg i innych dokumentów likwidowanych oraz zlikwidowanych przedsiębiorstw bankowych i instytucji kredytu długoterminowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 1952 r.
w sprawie przechowywania i kwalifikowania do zniszczenia akt, ksiąg i innych dokumentów likwidowanych oraz zlikwidowanych przedsiębiorstw bankowych i instytucji kredytu długoterminowego.

Na podstawie art. 35 pkt 4 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o zasadach i trybie likwidacji niektórych przedsiębiorstw bankowych (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 52, poz. 410 oraz z 1951 r. Nr 31, poz. 240) oraz art. 35 ust. 3 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o zasadach i trybie likwidacji niektórych instytucji kredytu długoterminowego (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 52, poz. 411 oraz z 1951 r. Nr 31, poz. 241) zarządza się, co następuje:
§  1.
Instytucje kredytowe, posiadające w pomieszczeniach pozostających w ich dyspozycji składnice akt likwidowanych oraz zlikwidowanych przedsiębiorstw bankowych i instytucji kredytu długoterminowego, przystąpią bezzwłocznie do uporządkowania tych składnic według podanych niżej zasad.
§  2.
Akta, księgi i inne dokumenty, niezbędne do prowadzenia likwidacji w trybie powołanych wyżej dekretów, oraz akta, księgi i inne dokumenty z okresu od daty postawienia danej jednostki w stan likwidacji, łącznie z materiałami związanymi z ustaleniem podatku od wzbogacenia wojennego, powinny być w stanie uporządkowanym postawione do dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego z wyłączeniem akt, ksiąg i innych dokumentów dotyczących Pocztowej Kasy Oszczędności w likwidacji, które przejmuje na przechowanie Powszechna Kasa Oszczędności.
§  3.
Akta, księgi i inne dokumenty, nie objęte § 2, należy podzielić na dwie kategorie: A i B.
1.
Kategoria A obejmuje akta i inne dokumenty własne jednostki likwidowanej bądź zlikwidowanej, a mianowicie:
a)
statuty,
b)
protokoły i uchwały władz statutowych,
c)
wyciągi z rejestru handlowego,
d)
zasadnicze dokumenty, dotyczące nieruchomości własnych instytucji,
e)
ostatnio aktualne księgi emisyjne (listów zastawnych, obligacji, akcji),
f)
sprawozdania i bilanse roczne wraz z załącznikami,
g)
akta dotyczące stosunków finansowych z zagranicą,
h)
okólniki i zarządzenia wewnętrzne,
i)
dokumenty dotyczące zabezpieczeń udzielonych a zlikwidowanych kredytów wszelkiego rodzaju,
j)
akta personalne,

które po uporządkowaniu powinny być przekazane do właściwego terenowo archiwum państwowego.

2.
Kategoria B obejmuje wszelkie pozostałe akta, księgi i inne dokumenty, nie wymienione w ust. 1, z przeznaczeniem ich na makulaturę.
§  4.
1.
Selekcji akt, ksiąg i innych dokumentów według wytycznych, podanych w §§ 2 i 3, dokonywają instytucje kredytowe, wymienione w § 1, przez komisje składające się z 3 osób. W skład komisji wchodzą: wyznaczeni przez kierownika placówki terenowej instytucji wymienionych w § 1 dwaj przedstawiciele tejże placówki, z których jeden jako przewodniczący komisji, oraz 1 przedstawiciel właściwej dla instytucji wymienionych w § 1 Rady Miejscowej Związku Zawodowego Pracowników Finansowych R. P.
2.
Po przeprowadzeniu selekcji i spełnieniu wymagań dekretu z dnia 29 marca 1951 r. o archiwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 149) co do kontroli selekcji i uzyskaniu zezwolenia właściwej władzy archiwalnej, placówki terenowe instytucji kredytowych, wymienionych w § 1, powinny:
a)
niezwłocznie odprowadzić makulaturę do Centrali Odpadków Użytkowych, a należność uzyskaną ze sprzedaży makulatury odprowadzić do Centrali Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie,
b)
z pozostałymi aktami, księgami i innymi dokumentami postąpić zgodnie z przepisami §§ 2 i 3 ust. 1.
§  5.
1.
Koszty związane z przeprowadzeniem selekcji akt archiwalnych, sporządzeniem wykazów akt przeznaczonych do archiwum państwowego oraz transportem pokryte będą w pierwszym rzędzie:
a)
z należności uzyskanych ze sprzedaży makulatury,
b)
z wpływów uzyskanych z realizacji aktywów likwidowanych bądź zlikwidowanych jednostek.
2.
Rozliczenie kosztów przeprowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego.
§  6.
Ogólne kierownictwo i nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia powierza się Bankowi Gospodarstwa Krajowego,
§  7.
Terminy zniszczenia akt, ksiąg i innych dokumentów przejętych przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Powszechną Kasę Oszczędności, bądź przekazania z nich akt i dokumentów kategorii "A" do archiwum państwowego zostaną ustalone w oddzielnym zarządzaniu Ministra Finansów.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-41.586

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przechowywanie i kwalifikowanie do zniszczenia akt, ksiąg i innych dokumentów likwidowanych oraz zlikwidowanych przedsiębiorstw bankowych i instytucji kredytu długoterminowego.
Data aktu: 17/04/1952
Data ogłoszenia: 20/05/1952
Data wejścia w życie: 20/05/1952