Przejęcie spółdzielczych ośrodków maszynowych gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przez państwowe ośrodki maszynowe.

UCHWAŁA NR 366
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 maja 1952 r.
w sprawie przejęcia spółdzielczych ośrodków maszynowych gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przez państwowe ośrodki maszynowe.

Jednym z najważniejszych elementów, warunkujących całkowite zagospodarowanie użytków rolnych i osiągnięcie wyższych plonów z ha, jest jak najszersze stosowanie mechanicznej uprawy roli i pełne wykorzystanie maszynowego sprzętu rolniczego.
W tym celu należy między innymi wzmocnić kierownictwo nad użytkowaniem maszyn rolniczych, zwiększyć wydajność tych maszyn, zabezpieczyć lepszą jakość ich remontów i dopilnować stosowania klasowej polityki opłat za korzystanie z nich.

W związku z powyższym Prezydium Rządu na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczego postanawia:

§  1.
Do dnia 31 maja 1952 r. gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" przekażą, a właściwe terytorialnie państwowe ośrodki maszynowe (POM) przejmą spółdzielcze ośrodki maszynowe (SOM) na zasadach ustalonych w niniejszej uchwale.
§  2.
Przejęciu podlegają:
1)
ciągniki, maszyny i narzędzia rolnicze,
2)
części zamienne, materiały techniczne i inne materiały pomocnicze oraz narzędzia, niezbędne do remontu i utrzymania w należytym stanie ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, wymienionych w pkt 1,
3)
budynki, służące wyłącznie do potrzeb spółdzielczych ośrodków maszynowych,
4)
warsztaty wraz z wyposażeniem,
5)
prawa do lokali, będących w użytkowaniu spółdzielczych ośrodków maszynowych, z zachowaniem postanowień uchwały Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1950 r. w sprawie czynszu za lokale użytkowe, wynajmowane przez jednostki administracji państwowej oraz instytucje i przedsiębiorstwa uspołecznione (Monitor Polski Nr A-77, poz. 889),
6)
zobowiązania, wynikające z umów o pracę, zawarte przez gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska", powiatowe związki gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" z pracownikami, zatrudnionymi w pionie spółdzielczych ośrodków maszynowych, z wyjątkiem zatrudnionych wyłącznie w kuźniach.
§  3.
Nie podlegają przejęciu przez państwowe ośrodki maszynowe:
1)
pługi konne, pługi konne do podorywek, kultywatory konne, brony zgrzebła, brony polowe konne, włóki oraz obsypniki i znaczniki konne, które gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" odsprzedadzą spółdzielniom produkcyjnym i chłopom w pierwszym rzędzie mało lub średniorolnym,
2)
kuźnie wraz z wyposażeniem i materiałami niezbędnymi do usług.
§  4.
Przejęcie spółdzielczych ośrodków maszynowych nastąpi z zachowaniem przepisów uchwały Prezydium Rządu z dnia 24 czerwca 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części oraz przedmiotów majątku trwałego pomiędzy państwowymi jednostkami gospodarczymi a jednostkami spółdzielczymi (Monitor Polski Nr A-78, poz. 911), z wyjątkiem postanowień § 4, § 14 ust. 5 i z wyjątkami przewidzianymi w niniejszej uchwale.
§  5.
1.
Należności przypadające na rzecz gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" za przekazane państwowym ośrodkom maszynowym środki trwałe po cenie nabycia bez uwzględnienia amortyzacji i kapitalnych remontów zostaną pokryte ze środków Planu Inwestycyjnego 1952 r. Za środki trwałe uważa się ciągniki, maszyny, narzędzia rolnicze, urządzenia warsztatowe, nawet jeżeli cena ich nabycia jest niższa od 900 zł.
2.
Ze środków tych zostaną spłacone należności Funduszu Ziemi, Państwowego Przedsiębiorstwa Techniczna Obsługa Rolnictwa (TOR), b. urzędów likwidacyjnych za przekazane spółdzielczym ośrodkom maszynowym środki trwałe oraz Banku Rolnego z tytułu kredytów inwestycyjnych udzielonych gminnym spółdzielniom na nakłady inwestycyjne SOM.
3.
Spłata wyżej wymienionych należności dokonana będzie w następującej kolejności:
1)
Fundusz Ziemi,
2)
b. urzędy likwidacyjne,
3)
TOR,
4)
Bank Rolny.
4.
Jeżeli suma należności instytucji wymienionych w ust. 2 przewyższy sumę należności gminnych spółdzielni za przekazane POM środki trwałe, wówczas różnica zostanie pokryta z Państwowego Funduszu Wyrównawczego strat spółdzielni zrzeszonych w C. R. S. "Samopomoc Chłopska", utworzonego zgodnie z uchwałą Nr 135 Prezydium Rządu z dnia 8 marca 1952 r. w sprawie uzdrowienia finansów C. R. S. "Samopomoc Chłopska", w trybie przewidzianym w § 6 niniejszej uchwały - na wniosek Ministrów Handlu Wewnętrznego i Rolnictwa. W przypadku zaś, jeśli po pokryciu zobowiązań, o których mowa w ust. 2, pozostanie saldo na rzecz C. R. S. "Samopomoc Chłopska", z salda tego C. R. S. "Samopomoc Chłopska" pokryje inne nie uregulowane wobec Banku Rolnego zobowiązania z tytułu zwrotnych kredytów inwestycyjnych.
5.
Należności przypadające na rzecz Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" za przekazane POM środki obrotowe zostaną pokryte w ramach dodatkowych kredytów budżetowych w budżecie centralnym na rok 1952.
6.
Nie podlegają przekazaniu POM należności i zobowiązania gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska", wynikające z tytułu prowadzenia działalności SOM. Likwidację tych należności i zobowiązań przeprowadzi C. R. S. "Samopomoc Chłopska" na podstawie uchwał Prezydium Rządu Nr 812 z dnia 1 grudnia 1951 r. i Nr 135 z dnia 8 marca 1952 r.
§  6.
Celem wykonania przepisów niniejszej uchwały upoważnia się:
1)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów:
a)
do zamknięcia reszty nie wykorzystanych środków zwrotnych, przewidzianych w planie inwestycyjnym na rok 1952 dla SOM, C. R. S. "Samopomoc Chłopska",
b)
do przyznania na wniosek Ministra Rolnictwa w planie inwestycyjnym na rok 1952 dodatkowych środków bezzwrotnych, przeznaczonych na nabycie maszyn, objętych rocznym planem zakupu SOM;
2)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów do włączenia, na wniosek Ministra Rolnictwa, limitu inwestycyjnego, przeznaczonego na pokrycie należności za maszyny, przejęte od gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska", zgodnie z § 5 ust. 1 niniejszej uchwały, do Planu Inwestycyjnego 1952 r. z rezerwy tego planu. Jednocześnie zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do opracowania planu pokrycia finansowego inwestycji i wystąpienia - po włączeniu tych inwestycji do Planu Inwestycyjnego - do Ministra Finansów o zwiększenie kredytów budżetowych we właściwym dziale i rozdziale budżetowym w drodze przeniesienia z rezerwy inwestycyjnej budżetu centralnego. Pokrycia należności wymienionych w § 5 ust. 2 dokona centralnie Bank Rolny w oparciu o roszczenia, zgłoszone przez ten Bank Ministrowi Rolnictwa;
3)
Ministra Finansów do zwiększenia na wniosek Ministra Rolnictwa budżetu centralnego Ministerstwa Rolnictwa Część 22 Dział 1 o sumę, przypadającą C. R. S. z tytułu należności, wymienionych w § 5 ust. 5;
4)
Ministra Finansów do pokrycia na wniosek Ministra Rolnictwa wydatków, wynikających z dodatkowego planu finansowo-gospodarczego na rok 1952, obejmującego działalność spółdzielczych ośrodków maszynowych po ich przejęciu przez państwowe ośrodki maszynowe.
§  7.
Koszty przejęcia obciążają odpowiednie plany finansowe na rok 1952 państwowych ośrodków maszynowych i Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  8.
Jeżeli na obszarze powiatu nie istnieją państwowe ośrodki maszynowe - przejęcia, o którym mowa w § 1, dokonują powiatowe zarządy gminnych ośrodków maszynowych, do powołania których upoważnia się Ministra Rolnictwa.
§  9.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do powołania wojewódzkich i powiatowych pełnomocników akcji zdawczo-odbiorczej na terenach, gdzie istnieje duża ilość POM i SOM, gdzie skoncentrowana jest duża ilość maszyn i narzędzi podlegających przekazaniu oraz w powiatach, gdzie nie ma POM. Pełnomocnicy odpowiedzialni są za prawidłowe i terminowe przeprowadzenie akcji zdawczo-odbiorczej.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrom: Rolnictwa, Handlu Wewnętrznego i Finansów.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-39.565

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przejęcie spółdzielczych ośrodków maszynowych gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przez państwowe ośrodki maszynowe.
Data aktu: 03/05/1952
Data ogłoszenia: 14/05/1952
Data wejścia w życie: 14/05/1952