Pobieranie i zarachowywanie wpływów z odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych, wpłat personelu za wyżywienie oraz likwidacji sald akcji socjalnej z 1951 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 lutego 1952 r.
w sprawie pobierania i zarachowywania wpływów z odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych, wpłat personelu za wyżywienie oraz likwidacji sald akcji socjalnej z 1951 r.

Urządzeniami socjalnymi w rozumieniu niniejszego okólnika są objęte budżetem Państwa placówki częściowej opieki nad dzieckiem i placówki wychowania pozaszkolnego (przedszkola, domy wczasów dziecięcych, świetlice dziecięce, ogrody jordanowskie, kolonie i obozy, półkolonie oraz żłobki), których całość lub część wydatków w 1951 r. pokrywana była z funduszów akcji socjalnej w ramach preliminarzy pozabudżetowych środków specjalnych.
Wyjaśnia się, że począwszy od dnia 1 stycznia 1952 r. w sprawie pobierania i zarachowywania wpływów z tytułu odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych, wpłat za wyżywienie personelu zatrudnionego w urządzeniach socjalnych oraz wpływów pochodzących z likwidacji sald pozabudżetowych środków specjalnych tych urządzeń obowiązują następujące zasady:
1.
Jednostkami pobierającymi należność z tytułu odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych są zakłady pracy, w których rodzice (opiekunowie) są zatrudnieni. Odnosi się to zarówno do zakładów pracy będących jednostkami budżetowymi jak i do zakładów gospodarki uspołecznionej (przedsiębiorstwa państwowe na rozrachunku gospodarczym, jednostki organizacyjne spółdzielcze, społeczne itp.).
2.
Do pobierania wpływów z tytułu odpłatności od osób nie będących pracownikami uspołecznionych zakładów pracy lub jednostek budżetu państwowego obowiązane są władze lub instytucje prowadzące urządzenia socjalne.
3.
Zakłady pracy (wydziały, referaty socjalne) ustalają wysokość odpłatności zgodnie z zarządzeniami Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 57 z dnia 21 lutego 1951 r. (Biuletyn PKPG Nr 6, poz. 66) i Nr 351 z dnia 31 sierpnia 1951 r. (Biuletyn PKPG Nr 24, poz. 257).
4.
Zakłady pracy obowiązane są potrącać z uposażeń rodziców (opiekunów) obliczone według postanowienia ust. 3 kwoty odpłatności bez względu na okoliczność, czy urządzenie socjalne, z którego dziecko korzysta (za które opłaty są pobierane), podlega organizacyjnie temu zakładowi, czy też podlega innemu zakładowi pracy lub właściwemu ministerstwu. Jednostki prowadzące urządzenia socjalne bądź ich jednostki nadrzędne obowiązane są bezzwłocznie przesłać zakładom pracy sporządzone w dwóch egzemplarzach wykazy dzieci korzystających z danego urządzenia socjalnego. W wykazie powinien być podany także Nr rachunku (konta) dochodów budżetowych w Narodowym Banku Polskim, na który zakład pracy ma przelewać potrącone kwoty. Jeden egzemplarz wykazu zakład pracy obowiązany jest zwrócić nadsyłającej wykaz jednostce po wpisaniu na nim wysokości przypadających do zapłaty kwot. Zaświadczenie stwierdzające zaprzestanie korzystania dziecka z urządzenia socjalnego lub przerwy upoważniające do zwrotu uiszczonej opłaty zgodnie z przepisami powinien przedłożyć zakładowi pracy zainteresowany pracownik, a kierownik urządzenia socjalnego obowiązany jest takie zaświadczenie zainteresowanemu pracownikowi wydać.
5.
Pobrane przez zakłady pracy w drodze potrącenia z wynagrodzenia pracowników bądź wpłacone przez rodziców (opiekunów) kwoty powinny być niezwłocznie odprowadzone na otwarty w terytorialnie właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego rachunek dochodów budżetowych (budżetu centralnego bądź terenowego) urządzeń socjalnych, stanowiących samodzielne jednostki budżetowe bądź jednostki prowadzącej urządzenia socjalne, z którego korzysta dane dziecko. Wpłaty powyższe w odniesieniu do jednostek budżetu terenowego powinny być zarachowane na dochód jednostkowego budżetu terenowego tego szczebla, z którego pokrywane są podstawowe wydatki rzeczowe odpowiednich urządzeń socjalnych (np. odpłatność za korzystanie z przedszkoli powinna być zarachowana na dochód budżetu gminy lub miasta, którego budżetem objęte są wydatki rzeczowe przedszkoli, odpłatność za korzystanie z kolonii i obozów - na dochód jednostkowego budżetu powiatowego itp.).
6.
Na dowodach wpłaty należy podać dyspozycję zarachowania wpłacanych kwot. Dyspozycja ta powinna obejmować wyszczególnienie: części, działu i rozdziału właściwej klasyfikacji budżetowej, przy czym:
1)
część oznacza w budżecie centralnym resortową władzę naczelną, w budżetach terenowych - wydział, stosownie do przynależności jednostki prowadzącej urządzenia socjalne, na której rachunek odpłatność ma być zarachowywana;
2)
dział w budżecie centralnym, oznaczony jest jako dział 5 "inne dochody", a w budżetach terenowych jako dział 8 "inne dochody", w zależności od budżetu, którym jest objęta jednostka budżetowa (urządzenie socjalne), na której rachunek odpłatności mają być zarachowane;
3)
przy wyszczególnieniu rozdziału należy mieć na uwadze, że:
a)
rozdział 1 oznacza "odpłatność w przedszkolach" zarówno w budżecie centralnym jak i terenowym,
b)
rozdział 2 oznacza "odpłatność w innych urządzeniach wychowania dzieci i młodzieży" zarówno w budżecie centralnym jak i terenowym,
c)
rozdział 5a oznacza "odpłatność w żłobkach" w budżecie centralnym, a w budżetach terenowych odpłatność w żłobkach należy zarachowywać na rozdział 5 "odpłatność w zakładach lecznictwa zamkniętego".
7.
Jednostki, obowiązane do prowadzenia rachunkowości dochodów budżetowych z tytułu odpłatności, prowadzą księgowość dochodów budżetowych zgodnie z postanowieniami § 60 przepisów o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477). Należnościami z tytułu odpłatności należy obciążać zakłady pracy, obowiązane do pobrania i odprowadzenia odpłatności, na rachunek dochodów budżetowych urządzenia socjalnego, będącego jednostką budżetową, bądź jednostki prowadzącej urządzenia socjalne. Przypisu należności dokonuje się na podstawia zwróconych przez zakłady pracy wykazów, o których mowa w ust. 4. O zmianach wysokości przypadającej do zapłaty należności objętej wykazem zakład pracy obowiązany jest powiadomić jednostkę prowadzącą urządzenie socjalne. Przypisu należności od osób nie będących pracownikami uspołecznionych zakładów pracy (ust. 2) dokonuje się na kontach (kartach należności) zakładanych dla tych osób.
8.
Odpłatność rodziców (opiekunów) za korzystanie dzieci z urządzeń socjalnych za 1951 r. i lata poprzednie, uiszczaną po dniu 31 grudnia 1951 r., należy zarachowywać zgodnie z § 20 ust. 3 przepisów o rachunkowości budżetowej na rachunek dochodów budżetowych 1952 r. z zarachowaniem na przedziałki klasyfikacyjne według postanowień ust. 6 niniejszego okólnika.
9.
Wpłaty za wyżywienie, pobierane od personelu zatrudnionego w przedszkolach, półkoloniach, koloniach, domach wczasów dziecięcych i świetlicach (z dożywianiem) a także w dziecińcach, jak również wszystkie inne wpłaty w wyżej wymienionych urządzeniach socjalnych za wyżywienie osób postronnych, jak np. wpłaty inspektorów i za dzieci personelu, nie będące wychowankami zakładu, należy zarachowywać na wznowienie kredytu na wyżywienie w § 12 danego urządzenia socjalnego (§ 31 ust. 2 pkt 2 przepisów o rachunkowości budżetowej).
10.
Nie zlikwidowane salda z 1951 r. w zakresie akcji socjalnej, prowadzonej na pozabudżetowych środkach specjalnych, oddziały Narodowego Banku Polskiego przeleją zgodnie z pkt 13 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1951 r. Nr BP. 24101/7/51 na rachunek dochodów budżetowych 1952 r., jak następuje:
1)
na dział 6 "przelewy" rozdział 3 "inne rozliczenia z lat ubiegłych" własnej części budżetowej - jeśli jednostka prowadząca urządzenia socjalne w 1951 r. objęta była budżetem centralnym bądź objęta jest w 1952 r. budżetem centralnym;
2)
na dział 9 "przelewy" rozdział 2 "zwroty wydatków", na część (wydział) według postanowień ust. 6 niniejszego okólnika - jeśli jednostka prowadząca urządzenia socjalne w 1951 r. objęta była budżetem terenowym bądź objęta jest w 1952 r. budżetem terenowym.
11.
Wszelkie wpłaty wyszczególnionych wyżej dochodów zarachowanych inaczej należy przeksięgować zgodnie z postanowieniami niniejszego okólnika.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-19.238

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Pobieranie i zarachowywanie wpływów z odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych, wpłat personelu za wyżywienie oraz likwidacji sald akcji socjalnej z 1951 r.
Data aktu: 27/02/1952
Data ogłoszenia: 04/03/1952
Data wejścia w życie: 04/03/1952