Wyjaśnienie sposobu obliczania równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu.

PISMO OKÓLNE NR 27
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lutego 1952 r.
wyjaśniające sposób obliczania równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu.

Wobec nasuwających się wątpliwości przy obliczaniu równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów zasadniczych szkół zawodowych podczas praktycznej nauki zawodu, stanowiącej podstawę dla rozliczeń pomiędzy zakładem pracy a szkołą zawodową stosownie do § 5 ust. 1 załącznika do zarządzania Nr 136 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1951 r. w sprawie wzoru umowy pomiędzy szkołą a zakładem pracy o praktyczną naukę zawodu (Monitor Polski Nr A-81, poz. 1123) wyjaśnia się, co następuje:
1.
Równowartość wynagrodzenia za pracę normowaną, wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu, stanowi kwota odpowiadająca sumie zarobków obliczonych za tę ilość i jakość pracy na podstawie obowiązujących w danym zakładzie pracy przepisów regulujących zasady wynagradzania robotników (tabela płac, taryfikatory, katalogi norm pracy, cen jednostkowych itp.).
2.
Równowartość wynagrodzenia za pracę nie normowaną, wykonaną w produkcji przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu, stanowi kwota odpowiadająca sumie zarobków obliczonych za faktycznie przepracowany czas przez tych uczniów według stawek przewidzianych dla robotników zaszeregowanych do najniższej kategorii płac, obowiązujących w danym zakładzie pracy. W przypadku niewykonywania przez ucznia pracy produkcyjnej, tzn. gdy nauczanie obejmuje pokaz, instruktaż ustny lub praktyczne ćwiczenia w obsłudze maszyn i urządzeń, tych czynności nie należy wliczać do równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów.
3.
Obliczone w myśl ust. 1 i 2 kwoty równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu zakłady pracy przekazują szkole po potrąceniu kosztów dodatkowego wynagradzania instruktorów za szkolenie uczniów, ustalonego na podstawie zarządzenia Nr 26 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 1 lutego 1952 r. w sprawie obowiązków instruktorów w zakresie szkolenia uczniów zasadniczych szkół zawodowych oraz zasad dodatkowego wynagradzania tych instruktorów za szkolenie (Monitor Polski Nr A-15, poz. 175). Z powyższych kwot należy również potrącać wynagrodzenie instruktorów zwolnionych od wykonywania czynności wynikających z umowy o pracę.
4.
Rozliczenia pomiędzy szkołą a zakładem pracy z tytułu wykonanej przez uczniów pracy podczas praktycznej nauki zawodu powinny być dokonywane miesięcznie na podstawie wewnętrznych rozliczeń zakładu, akceptowanych przez szkołę. Różnice z rozliczeń przypadające na rzecz szkoły powinny być przekazywane przez zakład pracy w terminie najbliższych wypłat zarobków za pracę robotników zakładu, przypadających za dany miesiąc rozliczeniowy.
5.
W przypadkach gdy równowartość wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu nie pokryje w całości lub w części dodatkowych kosztów wynagrodzenia instruktorów (ust. 3), wówczas zakład pracy obowiązany jest do pokrycia tych kosztów. Kwoty wypłacane na pokrycie tych kosztów będą księgowane na odrębnym rachunku i powinny być pokryte z pierwszych nadwyżek równowartości wynagrodzenia za pracę uczniów, osiągniętych w następnych miesiącach. Jeżeli do terminu zamknięcia rocznych rozliczeń nie powstaną nadwyżki równowartości wynagrodzenia za pracę uczniów, wówczas odpowiednie różnice należy odpisać na straty.
6.
Przy księgowaniu kwot wynikających z rozliczeń, o których mowa w niniejszym piśmie, należy stosować w zakładach pracy zasady dotyczące księgowania i rozliczania kwot z tytułu usług obcych.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-15.181

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Wyjaśnienie sposobu obliczania równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu.
Data aktu: 01/02/1952
Data ogłoszenia: 20/02/1952
Data wejścia w życie: 20/02/1952