Wykorzystanie remanentów odbudowy i dekoracji, pozostałych po wystawach i targach.

UCHWAŁA NR 732
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 października 1951 r.
w sprawie wykorzystania remanentów obudowy i dekoracji, pozostałych po wystawach i targach.

W celu należytego wykorzystania remanentów obudowy i dekoracji, pozostałych po wszelkiego rodzaju wystawach i targach, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wszystkie elementy obudowy i dekoracji, zwane dalej w skróceniu "remanentami powystawowymi", pozostałe po wystawach, targach i tym podobnych imprezach okolicznościowych, urządzanych przez urzędy, państwowe instytucje i jednostki gospodarki uspołecznionej zarówno przed dniem 1 stycznia 1951 r. jak i z budżetu Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów po dniu 1 stycznia 1951 r., należy podzielić na 2 kategorie:
1)
na remanenty powystawowe nadające się do dalszego użytku w wystawiennictwie;
2)
na remanenty powystawowe kwalifikujące się jako odpadki użytkowe.
2.
Podziału remanentów powystawowych, o których mowa w ust. 1, i ich oszacowania dokona komisja, powołana przez Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów. Podział i oszacowanie podlegają zatwierdzeniu Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów.
3.
Komisarz Rządu do Spraw Wystaw i Targów za zgodą Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów ustali zasady i tryb oszacowania remanentów powystawowych, jak również zasady dokonania podziału tych remanentów zgodnie z przepisami ust. 1.
§  2.
1.
Remanenty powystawowe, zakwalifikowane jako odpadki użytkowe, zostaną przejęte odpłatnie przez jednostki, powołane na podstawie obowiązujących przepisów do wyłącznego gospodarowania poszczególnymi rodzajami odpadków użytkowych, a w braku tych jednostek - przez jednostki, wskazane przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
2.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła określi tryb postępowania przy przejmowaniu remanentów powystawowych przez jednostki przez siebie wskazane.
§  3.
1.
Remanenty powystawowe, nadające się do dalszego użytku w wystawiennictwie (§ 1 ust. 1 pkt 1), zostaną przejęte odpłatnie przez Przedsiębiorstwo Wystaw i Targów.
2.
Prezes Rady Ministrów może na wniosek Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów w przypadkach szczególnie uzasadnionych przydzielić niektóre remanenty powystawowe nieodpłatnie urzędom, instytucjom państwowym lub społecznym albo jednostkom gospodarki uspołecznionej.
§  4.
1.
Komisarz Rządu do Spraw Wystaw i Targów:
1)
ustali tryb przejmowania remanentów powystawowych, przeznaczonych do dalszego użytku w wystawiennictwie (§ 1 ust. 1 pkt 1);
2)
sprawować będzie nadzór nad przejmowaniem remanentów powystawowych, objętych niniejszą uchwałą.
2.
W szczególności Komisarz Rządu do Spraw Wystaw i Targów czuwać będzie nad tym, aby przy organizowaniu nowych wystaw (targów, imprez) były używane w pierwszym rzędzie przejęte remanenty powystawowe.
§  5.
Upoważnia się Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów do odrębnego uregulowania za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego sprawy przejmowania remanentów powystawowych, znajdujących się w posiadaniu prezydiów rad narodowych - w sposób odmienny, niż przewidziany w niniejszej uchwale.
§  6.
Posiadacze remanentów powystawowych obowiązani są zgłosić Komisarzowi Rządu do Spraw Wystaw i Targów w ciągu 2 tygodni od daty wejścia w życie niniejszej uchwały posiadane przez nich remanenty powystawowe z wystaw (targów, imprez), urządzonych przed dniem 1 stycznia 1951 r.
§  7.
Odpłata za remanenty powystawowe, przejęte w trybie określonym w niniejszej uchwale (§§ 2 i 3), powinna być odprowadzona na rachunek budżetu Państwa (budżet Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-92.1268

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wykorzystanie remanentów odbudowy i dekoracji, pozostałych po wystawach i targach.
Data aktu: 22/10/1951
Data ogłoszenia: 31/10/1951
Data wejścia w życie: 31/10/1951