Określenie źródeł i sposobu finansowania wynalazczości pracowniczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 lipca 1951 r.
w sprawie określenia źródeł i sposobu finansowania wynalazczości pracowniczej.

Na podstawie art. 25 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 428) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w niniejszym zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 428).
2.
Powołane w zarządzeniu "przepisy o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej" oznaczają przepisy uchwały Nr 291 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1951 r. w sprawie wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr A-36, poz. 446).
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o ministrach i ministerstwach - rozumie się przez to również kierowników centralnych urzędów i centralne urzędy;
2)
o centralnych zarządach - należy przez to rozumieć centralne zarządy wchodzące w skład ministerstw lub inne jednostki równorzędne;
3)
o komisjach wynalazczości i centralnych komisjach wynalazczości - należy przez to rozumieć organy powołane na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie określenia organów właściwych do przyjmowania i oceniania pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień i do rozstrzygania sporów o wysokość wynagrodzenia za te wynalazki, udoskonalenia techniczne i usprawnienia, jak również trybu postępowania tych organów (Monitor Polski Nr A-66, poz. 869);
4)
o projekcie bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć projekt pracowniczego wynalazku, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia.
§  2.
Finansowanie wynalazczości pracowniczej obejmuje:
1)
wynagrodzenie twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień;
2)
wynagrodzenia i premie za pomoc techniczną w opracowaniu projektów;
3)
premie za współudział w realizacji projektów;
4)
wynagrodzenia technicznych przedstawicieli kierownictwa zakładów pracy w klubach techniki i racjonalizacji;
5)
wynagrodzenia członków komisji wynalazczości i centralnych komisji wynalazczości oraz rzeczoznawców za udział w posiedzeniach;
6)
wydatki związane z utrzymaniem klubów techniki i racjonalizacji;
7)
wydatki związane z urządzaniem konkursów wynalazczości pracowniczej;
8)
koszty prenumeraty wydawnictw Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i innych wydawnictw z dziedziny wynalazczości;
9)
inne wydatki związane z realizowaniem zadań w zakresie wynalazczości pracowniczej, przewidziane w przepisach wydawanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  3.
Wynagrodzenia twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień, obliczone na podstawie przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, wypłacane są ze środków obrotowych tego zakładu pracy, w którym projekt został zastosowany.
§  4.
W przypadkach, gdy wynalazek, udoskonalenie techniczne lub usprawnienie zostały zastosowane w większej ilości zakładów pracy, zakłady te - po obliczeniu wynagrodzenia należnego twórcy projektu na podstawie przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej - przekazują je do zakładu zatrudniającego twórcę projektu w celu wypłacenia twórcy. Właściwy minister może zarządzić wypłatę wynagrodzenia przez inną podległą mu jednostkę organizacyjną. Wypłata wynagrodzenia następuje z zachowaniem § 32 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej.
§  5.
Właściwy centralny zarząd - jeżeli projekt został zastosowany w zakładach pracy podległych jednemu centralnemu zarządowi - bądź departament techniki właściwego ministerstwa - jeżeli projekt został zastosowany w zakładach pracy podległych różnym centralnym zarządom - obowiązane są prowadzić na podstawie sprawozdań zainteresowanych zakładów kontrolę należnych i wypłaconych wynagrodzeń twórcom projektów, które zostały zastosowane więcej niż w jednym zakładzie pracy.
§  6.
Premie za udzieloną pomoc techniczną stosownie do art. 19 wypłaca ze środków obrotowych zakład pracy, który zlecił udzielenie pomocy.
§  7.
Wypłata premii za współudział w realizacji projektów zgodnie z §§ 36-39 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej dokonywana jest ze środków obrotowych zakładu pracy.
§  8.
1.
Stałe wydatki związane z finansowaniem wynalazczości pracowniczej, a w szczególności:
1)
wydatki na utrzymanie klubów techniki i racjonalizacji oraz koszty prenumeraty czasopism dla tych klubów;
2)
wynagrodzenie technicznego przedstawiciela kierownictwa zakładu pracy w klubie techniki i racjonalizacji;
3)
wynagrodzenia członków komisji wynalazczości i rzeczoznawców za udział w posiedzeniach;
4)
koszty prenumeraty wydawnictw Urzędu Patentowego R. P. i innych wydawnictw z dziedziny wynalazczości,

pokrywane są również ze środków obrotowych poszczególnych zakładów pracy.

2.
Wydatki związane z wynagradzaniem członków centralnych komisji wynalazczości i rzeczoznawców za udział w posiedzeniach tych komisji pokrywane są z budżetów centralnych zarządów.
§  9.
1.
Stałe wydatki związane z finansowaniem wynalazczości, o których mowa w § 8 ust. 1, oraz wydatki określone w §§ 3, 6 i 7, odnoszące się do projektów, których efekt ekonomiczny (obniżenie kosztów własnych) jest uwzględniony w planach finansowych zakładów pracy, i do projektów objętych § 12 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, powinny być włączone do planów finansowych zakładów pracy.
2.
Wypłaty na cele, określone w §§ 3, 6, 7 i 8 ust. 1, w ramach obowiązujących przepisów powinny być dokonywane również w tych przypadkach, gdy przekraczają planowane na ten cel kwoty.
3.
Przepisy ust. 2 nie mają zastosowania do instytutów naukowo-badawczych.
§  10. 1
Wydatki przewidziane w § 2 odnoszące się do projektów, mających zastosowanie w jednostkach budżetowych, pokrywane są z budżetu, przy zachowaniu obowiązujących przepisów w zakresie klasyfikacji budżetowej.
§  11.
Za projekty, o których mowa w § 13 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez centralną komisję wynalazczości i zatwierdzone przez właściwego ministra wypłaca się z budżetu właściwego ministerstwa.
§  12.
Wszystkie wydatki, związane z realizacją i stosowaniem pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień, powinny być pokrywane ze środków obrotowych i odnoszone normalnie - w myśl obowiązujących w tej mierze przepisów - w ciężar właściwej pozycji kosztów, z tym, że koszty specjalne (wykonanie modeli, prototypów, pomocy warsztatowych, opłaty patentowe, próby, doświadczenia, gromadzenie dokumentacji itp.), o ile związane są z realizacją projektu, w wyniku którego nastąpi uruchomienie nowej produkcji, mogą być przejściowo aktywowane.
§  13. 2
1.
Nakłady inwestycyjne związane z zastosowaniem projektów dokonywane są na zasadach i w trybie ustalonych w przepisach dotyczących planowania i finansowania inwestycji pozalimitowych oraz inwestycji nie scentralizowanych i scentralizowanych limitowych.
2. 3
(uchylony).
3. 4
(uchylony).
§  14.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Jednocześnie tracą moc:
1)
Instrukcja 9/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departamentu Finansowego) z dnia 12 października 1949 r. w sprawie finansowania kosztów związanych z realizacją i uruchomieniem usprawnień pracowniczych;
2)
Instrukcja 11/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departamentu Finansowego) z dnia 19 października 1949 r. w sprawie sfinansowania nakładów majątkowych powstałych w związku z realizacją usprawnień pracowniczych.
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1953 r. (M.P.54.A-18.326) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1954 r.
2 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1953 r. (M.P.54.A-18.326) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1954 r.
3 § 13 ust. 2 uchylony przez § 20 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 20 września 1955 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i doskonalenia produkcji, realizowania projektów racjonalizatorskich oraz uruchomienia produkcji ubocznej artykułów powszechnego użytku (M.P.55.87.1063) z dniem 8 października 1955 r.
4 Art. 13 ust. 3 uchylony przez § 20 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 20 września 1955 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i doskonalenia produkcji, realizowania projektów racjonalizatorskich oraz uruchomienia produkcji ubocznej artykułów powszechnego użytku (M.P.55.87.1063) z dniem 8 października 1955 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024