Wykonywanie postanowień organów kontroli Najwyższej Izby Kontroli, wydanych na podstawie art. 29 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 lipca 1951 r.
w sprawie wykonywania postanowień organów kontroli Najwyższej Izby Kontroli, wydanych na podstawie art. 29 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 74) Rada Państwa postanawia wydać instrukcję w sprawie wykonywania postanowień organów kontroli Najwyższej Izby Kontroli, wydanych na podstawie art. 29 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 74) stanowiącą załącznik do niniejszej uchwały.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA RADY PAŃSTWA

w sprawie wykonywania postanowień organów kontroli Najwyższej Izby Kontroli wydanych na podstawie art. 29 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 74).
§ 1.
W razie stwierdzenia w toku kontroli uchybień przeciwko przepisom finansowym lub zarządzeniom właściwych władz w sprawach gospodarczych organ kontroli Najwyższej Izby Kontroli w wydanym na podstawie art. 29 ustawy o kontroli państwowej postanowieniu zobowiązuje organ kierowniczy jednostki kontrolowanej do niezwłocznego ich usunięcia.
§  2.
Postanowienie, wydane na mocy art. 29 ustawy o kontroli państwowej, powinno zawierać:
1)
określenie stwierdzonego uchybienia przeciwko przepisom finansowym lub zarządzeniom gospodarczym przy równoczesnym szczegółowym wskazaniu, jakie przepisy bądź zarządzenia zostały naruszone;
2)
ustalenie:
a)
wysokości szkody wynikłej wskutek popełnionego uchybienia,
b)
osób, które spowodowały uchybienie,
c)
winy tych osób;
3)
wskazanie:
a)
sposobu usunięcia stwierdzonych uchybień,
b)
sposobu wynagrodzenia ustalonej szkody,
c)
czynności, które organ kierowniczy jednostki kontrolowanej ma wykonać bądź wykonania których powinien on zaniechać.
§  3.
Wynagrodzenie ustalonej szkody orzeka się w wysokości rzeczywistej szkody poniesionej przez jednostkę kontrolowaną; nie może ono jednak przekraczać 3-miesięcznego uposażenia pracownika i w zasadzie powinno dotyczyć uchybień popełnionych poczynając od dnia 1 stycznia 1951 r.
§  4.
Postanowienie, wydane na mocy art. 29 ustawy o kontroli państwowej, zaopatrzone klauzulą wykonalności przez organ kontroli, który postanowienie wydał, jest tytułem wykonawczym, który stanowi podstawę do przeprowadzenia egzekucji.
§  5.
Kierownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest natychmiast doręczyć odpis postanowienia, o którym mowa w § 4, osobie, na którą nałożono obowiązek wynagrodzenia szkód, oraz zarządzić natychmiastowe wykonanie postanowienia.
§  6.
1.
Na postanowienie wydane w myśl art. 29 ustawy o kontroli państwowej służy w terminie dni 14 od daty doręczenia odwołanie do Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, które rozstrzyga ostatecznie.
2.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania postanowienia, chyba że Prezes Najwyższej Izby Kontroli zarządzi wstrzymanie wykonania.
§  7.
Uiszczenie należności pieniężnych orzeczonych postanowieniami organów kontroli następuje bądź w trybie potrącenia na zasadzie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) bądź na zasadzie art. 21 pkt 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 323 wraz z późniejszymi zmianami), bądź też w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych na podstawie dekretu z dnia 28 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 27, poz. 84 i z 1950 r. Nr 7, poz. 78).
§  8.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-66.862

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wykonywanie postanowień organów kontroli Najwyższej Izby Kontroli, wydanych na podstawie art. 29 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej.
Data aktu: 12/07/1951
Data ogłoszenia: 31/07/1951
Data wejścia w życie: 31/07/1951