Przekazywanie niektórych depozytów do Narodowego Banku Polskiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 maja 1951 r.
w sprawie przekazywania niektórych depozytów do Narodowego Banku Polskiego.

W związku z art. 1 i 2 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zakazie posiadania walut obcych, monet złotych, złota i platyny oraz zaostrzeniu kar za niektóre przestępstwa dewizowe (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 460) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o ustawie bez bliższego określenia, należy rozumieć ustawę z dnia 28 października 1950 r. o zakazie posiadania walut obcych, monet złotych, złota i platyny oraz zaostrzeniu kar za niektóre przestępstwa dewizowe (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 460).
2.
Powołane w niniejszym zarządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły tejże ustawy.
§  2.
Władze, w których przechowaniu znajdują się depozyty, zawierające waluty obce, monety złote, złoto i platynę, których posiadanie zabronione jest z mocy art. 1 ustawy, z wyjątkiem wyrobów użytkowych (art. 2), mogą je wydać tylko w trybie przewidzianym w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
1.
Wymienione w § 2 wartości, stanowiące zawartość depozytu, co do którego zapadło prawomocne orzeczenie władz wydania właścicielowi, powinny być przekazane przez władze wykonujące prawomocne orzeczenie - Narodowemu Bankowi Polskiemu z podaniem tytułu przekazania.
2.
Władza wykonująca prawomocne orzeczenie (ust. 1) zawiadomi jednocześnie właściciela przekazanych Narodowemu Bankowi Polskiemu wartości, iż obowiązany on jest w ciągu 7 dni, licząc od dnia następnego po doręczeniu mu zawiadomienia, odprzedać wymienione w zawiadomieniu przedmioty temu Bankowi lub oświadczyć, że składa je do depozytu.
3.
Polecenie przekazania depozytu powinno być dokonane zgodnie z § 6 ust. 1 instrukcji Ministra Finansów normującej tryb postępowania banków oraz władz, urzędów i instytucji państwowych z depozytami rzeczowymi, stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 6 lipca 1950 r. w sprawie postępowania z depozytami rzeczowymi (Monitor Polski Nr A-79, poz. 925).
4.
W przypadku, gdy depozyt, który ma być wydany właścicielowi, znajduje się już w Narodowym Banku Polskim, władza wykonująca prawomocne orzeczenie powiadomi o tym właściciela depozytu i pouczy go o obowiązku wynikającym z ust. 2 niniejszego paragrafu.
5.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie ograniczają prawa występowania z wnioskiem do Komisji Dewizowej o zwolnienie depozytu w całości lub części.
§  4.
Jeżeli w przypadku przewidzianym w § 3 niniejszego zarządzenia obok wartości, których posiadanie zabronione jest z mocy art. 1 ustawy, znajdują się inne wartości, których posiadanie jest dozwolone, depozyt może być wydany właścicielowi tylko w części, której posiadanie jest dozwolone (art. 2). Część pozostała powinna być przekazana Narodowemu Bankowi Polskiemu zgodnie z niniejszym zarządzeniem.
§  5.
Władza przekazująca wartości Narodowemu Bankowi Polskiemu w myśl niniejszego zarządzenia powinna przesłać Bankowi szczegółową specyfikację z podaniem dokładnego adresu oraz nazwiska i imienia właściciela.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-43.552

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazywanie niektórych depozytów do Narodowego Banku Polskiego.
Data aktu: 05/05/1951
Data ogłoszenia: 26/05/1951
Data wejścia w życie: 26/05/1951