Prawa i obowiązki głównych (starszych) księgowych banków i gminnych kas spółdzielczych.

UCHWAŁA NR 343
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1951 r.
w sprawie praw i obowiązków głównych (starszych) księgowych banków i gminnych kas spółdzielczych.

I.

Przepisy ogólne dotyczące głównych (starszych) księgowych w bankach.

§  1.
W centralach banków ustanowiony zostaje główny księgowy oraz w miarę potrzeby starsi księgowi w jednostkach (komórkach) organizacyjnych, posiadających zespoły wewnętrznej księgowości.
§  2.
W oddziałach banków zostaną ustanowieni starsi księgowi.
§  3.
1.
Głównym księgowym w rozumieniu niniejszych przepisów jest pracownik banku, kierujący działalnością centralnej księgowości oraz gospodarką budżetową.
2.
Starszym księgowym oddziału lub jednostki (komórki) organizacyjnej w centrali może być kierownik rachunkowości.
§  4.
1.
Głównego księgowego powołuje i odwołuje dyrektor banku za zgodą Ministra Finansów.
2.
Zastępcę głównego księgowego oraz starszych księgowych, jak również zastępców starszych księgowych mianuje dyrektor po wysłuchaniu opinii głównego księgowego.
§  5.
1.
Główny księgowy z wyłączeniem przypadku przewidzianego w § 10 jest odpowiedzialny na równi z dyrektorem banku za zachowanie dyscypliny finansowo-budżetowej oraz zasad oszczędnej gospodarki budżetowej.
2.
Starsi księgowi ponoszą analogiczną odpowiedzialność na równi z kierownikami właściwych jednostek (komórek) organizacyjnych centrali oraz oddziałów banku.
§  6.
Wszystkie jednostki organizacyjne banku obowiązane są przesyłać głównemu księgowemu w ustalonych terminach niezbędne dla księgowości i kontroli zestawienia i dokumenty.
§  7.
Główny księgowy wykonuje obowiązki wynikające z przepisów niniejszej uchwały bezpośrednio lub za pośrednictwem starszych księgowych w jednostkach (komórkach) organizacyjnych centrali i w oddziałach banku.
§  8.
Główny księgowy podlega bezpośrednio dyrektorowi banku, starsi zaś księgowi - kierownikom właściwych jednostek (komórek) organizacyjnych centrali bądź kierownikom oddziałów banku.

II.

Przepisy szczegółowe dotyczące obowiązków i uprawnień głównych i starszych księgowych w bankach.

§  9.
Do obowiązków i uprawnień głównego księgowego należy:
1)
zorganizowanie, prowadzenie i kontrola wszystkich czynności księgowych oraz sprawozdawczości z zakresu księgowości i wykonania budżetu zgodnie z obowiązującymi przepisami;
2)
przestrzeganie bieżącego i prawidłowego księgowania wszystkich operacji banku;
3)
terminowe i prawidłowe sporządzanie bilansów banku i innych sprawozdań z zakresu księgowości oraz przesyłanie ich właściwym jednostkom nadrzędnym, w ustalonych terminach;
4)
podpisywanie łącznie z dyrektorem banku bilansów i sprawozdań liczbowych niezależnie od podpisu pracownika, który sporządza bilans;
5)
wstępna i bieżąca kontrola wydatków budżetowych, kontrola gospodarki materiałowej, przestrzeganie terminowego rozliczania zaliczek i regulowania zobowiązań, kontrola prawidłowego dokonywania wydatków w ramach ustalonego w budżecie banku limitu płac, przestrzeganie obowiązujących stawek, przeciętnej wynagrodzeń i ustalonej ilości etatów, prawidłowe i terminowe obliczanie i odprowadzanie odpisów amortyzacyjnych, podatków, opłat oraz świadczeń, przewidzianych w budżecie;
6)
doszkalanie i instruowanie pracowników zatrudnionych w rachunkowości centrali i oddziałów banku,
7)
należyte przechowywanie ksiąg, dokumentów, kartotek i zestawień rachunkowych oraz zabezpieczenie ich przed zniszczeniem, zagubieniem lub ujawnieniem tajemnicy;
8)
sporządzanie list płacy.
§  10.
1.
W przypadku otrzymania polecenia sprzecznego z obowiązującymi przepisami lub zasadami prawidłowego księgowania, jak również zasadami dyscypliny finansowo-budżetowej oraz oszczędnej gospodarki, główny księgowy obowiązany jest przed wykonaniem polecenia zwrócić na to uwagę na piśmie dyrektorowi banku.
2.
Główny księgowy polecenie to wykona w razie pisemnego potwierdzenia przez dyrektora banku uprzednio wydanego polecenia i zawiadomi o tym Ministra Finansów.
3.
Główny księgowy, który w przypadkach określonych w ust. 2, nie zawiadomi Ministra Finansów o zarządzeniach dyrektora niezgodnych z obowiązującymi przepisami, ponosi za ich wykonanie osobistą odpowiedzialność na równi z dyrektorem banku.
§  11.
1.
Przepisy dotyczące głównych księgowych mają analogiczne zastosowanie do starszych księgowych.
2.
Starsi księgowi zażądają pisemnego potwierdzenia polecenia w przypadkach określonych w § 10 od kierownika jednostki (komórki) organizacyjnej centrali bądź kierownika oddziału banku. W razie uzyskania takiego potwierdzenia starszy księgowy powiadamia niezwłocznie o wykonaniu polecenia głównego księgowego, który w ciągu 7 dni po otrzymaniu tego powiadomienia przedsięweźmie kroki w trybie § 10 i zawiadomi starszego księgowego o decyzji dyrektora banku.

III.

Przepisy dotyczące starszych księgowych w gminnych kasach spółdzielczych.

§  12.
1.
W gminnych kasach spółdzielczych (G.K.S.) na czele komórek księgowości stoją starsi księgowi.
2.
Starszego księgowego w G.K.S. powołuje i odwołuje kierownik właściwego terenowo wojewódzkiego oddziału Banku Rolnego na wniosek zarządu G.K.S. To samo stosuje się do zastępcy starszego księgowego, o ile stanowisko takie jest przewidziane.
3.
Przepisy rozdziałów I i II niniejszej uchwały mają odpowiednie zastosowanie do starszych księgowych i ich zastępców w gminnych kasach spółdzielczych.
§  13.
Prawa i obowiązki dyrektora banku względnie Ministra Finansów wynikające z niniejszej uchwały przechodzą odpowiednio na zarząd G.K.S. względnie na dyrektora Banku Rolnego.
§  14.
Minister Finansów wyda na wniosek Banku Rolnego zarządzenia konieczne dla wprowadzenia w życie niniejszej uchwały w G.K.S.

IV.

Przepisy końcowe.

§  15.
Dyrektorzy banków powołają w ciągu 30 dni od wejścia w życie niniejszej uchwały głównego księgowego i starszych księgowych oraz ich zastępców zgodnie z § 4.
§  16.
Termin powołania starszych księgowych w G.K.S. ustali Minister Finansów.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024