Obowiązki i uprawnienia likwidatora majątku izb aptekarskich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 16 lutego 1951 r.
w sprawie obowiązków i uprawnień likwidatora majątku izb aptekarskich.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o zniesieniu izb aptekarskich (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) zarządza się, co następuje:
§  1.
Likwidator majątku izb aptekarskich, zwany w dalszym ciągu "likwidatorem", podlega bezpośrednio Ministrowi Zdrowia.
§  2.
Do obowiązków likwidatora należy:
1)
protokolarne przejęcie w zarząd majątku wraz z aktami zniesionych izb aptekarskich od b. zarządów tych izb;
2)
zestawienie bilansów majątku;
3)
ściąganie zaległych wierzytelności.
§  3.
Likwidator opracowuje i przedstawia Ministrowi Zdrowia wnioski dotyczące:
1)
zasad i sposobu likwidacji majątku izb aptekarskich,
2)
majątku podlegającego przejęciu na własność Skarbu Państwa.
§  4.
1.
Likwidator przeprowadza likwidację majątku zniesionych izb według planu likwidacji, zatwierdzonego przez Ministra Zdrowia. Plan ten oraz harmonogram prac likwidacyjnych likwidator obowiązany jest przedstawić Ministrowi Zdrowia w terminie do dnia 15 marca 1951 r.
2.
Plan likwidacji powinien w szczególności zawierać uzgodnione ze Związkiem Zawodowym Pracowników Służby Zdrowia wnioski dotyczące uregulowania spraw pracowników, zatrudnionych w b. izbach aptekarskich.
§  5.
W ciągu miesiąca od daty zatwierdzenia planu likwidacji likwidator obowiązany jest przedstawić Ministrowi Zdrowia preliminarz budżetu likwidacji.
§  6.
Likwidator przedstawia Ministrowi Zdrowia wszelkie żądane informacje i wyjaśnienia, a co pół roku okresowe sprawozdania z przebiegu czynności likwidacyjnych.
§  7.
Akta zniesionych izb aptekarskich oraz akta likwidacyjne po zakończeniu likwidacji i uzyskaniu od Ministra Zdrowia absolutorium likwidator przekazuje do archiwum Ministerstwa Zdrowia.
§  8.
1.
Likwidator reprezentuje majątek izb aptekarskich wobec sądów, władz i urzędów państwowych i instytucji prawa publicznego.
2.
Likwidator zarządza majątkiem izb aptekarskich, reprezentuje interesy tych izb i ich majątku wobec pracowników izb i osób trzecich z tytułu zobowiązań i wierzytelności, wynikających z czynności prawnych władz zniesionych izb, zawiera układy likwidacyjne z wierzycielami i dłużnikami, umarza i odpisuje z bilansu nieściągalne należności do kwoty zł 150 w poszczególnym przypadku.
3.
Umorzenie i spisanie z bilansu nieściągalnej należności wyższej niż 150 zł wymaga uprzedniej zgody Ministra Zdrowia. Układy likwidacyjne z dłużnikami, przewidujące redukcję sumy dłużnej o więcej niż 30%, wymagają również uprzedniej zgody Ministra Zdrowia.
4.
Likwidator może zawierać układy i zaciągać zobowiązania, tylko jeśli to jest niezbędne do przeprowadzenia czynności likwidacyjnych.
5.
Do poszczególnych spraw lub czynności prawnych likwidator może ustanawiać pełnomocników i może im udzielać prawa substytucji.
§  9.
Czynności techniczne, związane z likwidacją majątku izb, wykonuje biuro likwidatora. Likwidator ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie biura i jest bezpośrednim zwierzchnikiem pracowników tam zatrudnionych. Liczbę personelu biura oraz jego wynagrodzenie ustala Minister Zdrowia na wniosek likwidatora.
§  10.
1.
Likwidatorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej uposażeniu pracowników państwowych wraz z przypadającymi dodatkami według grupy III, przewidzianej w art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39).
2.
Przy podróżach służbowych likwidator pobiera należności na zasadach i w wysokości obowiązujących dla pracowników państwowych wymienionej w ust. 1 grupy uposażenia w razie pełnienia czynności poza zwykłym miejscem służbowym.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024