Organizacja finansowa i system finansowy na 1952 r. niektórych przedsiębiorstw, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 grudnia 1951 r.
w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego na 1952 r. niektórych przedsiębiorstw, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego, ustalone w niniejszym zarządzeniu, obejmują:
a)
wszystkie zespoły państwowych gospodarstw rolnych oraz inne jedno i wielozakładowe przedsiębiorstwa, podporządkowane bezpośrednio okręgowym zarządom państwowych gospodarstw rolnych,
b)
stacje selekcji roślin, podporządkowane bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Selekcji Roślin,
c)
zespoły rybackie, podporządkowane bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Rybactwa,
d)
stadniny koni, źrebięciarnie oraz stacje ogierów, podporządkowane bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Hodowli Koni.

Wymienione wyżej przedsiębiorstwa w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia nazywane będą "przedsiębiorstwami".

§  2.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 1, z wyłączeniem stacji ogierów, działają według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  3.
1.
Zakłady w przedsiębiorstwach powinny być stopniowo organizowane według zasad wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego.
2.
Decyzję o przeniesieniu zakładów na wewnętrzny ograniczony rozrachunek gospodarczy oraz o zakresie tego rozrachunku podejmuje kierownik przedsiębiorstwa za zgodą jednostki nadrzędnej.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa, których przedmiotem działalności jest produkcja przemysłowo-rolna lub usługowa, prowadzą księgowość na podstawie właściwego branżowego planu kont.
2.
Pozostałe przedsiębiorstwa prowadzą księgowość na podstawie jednolitego planu kont dla państwowych gospodarstw rolnych, wprowadzonego zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1950 r. w sprawie jednolitego planu kont dla państwowych gospodarstw rolnych na rozrachunku gospodarczym (Monitor Polski Nr A-133, poz. 1705).
§  5.
Przedsiębiorstwa "Stacje Ogierów", podporządkowane bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Hodowli Koni, są jednostkami budżetowymi. Dochody i wydatki tych przedsiębiorstw objęte są budżetem Państwa.
§  6.
Przedsiębiorstwa państwowych gospodarstw rolnych sprzedają produkty i świadczą usługi bezpośrednio odbiorcom według listy lub kategorii, ustalonych przez Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych.
§  7.
Zespoły państwowych gospodarstw rolnych sprzedają produkty po cenach, ustalonych zgodnie z przepisami o zatwierdzaniu cen. Dotyczy to również transakcji między przedsiębiorstwami wchodzącymi w skład państwowych gospodarstw rolnych.
§  8.
Produkty własnej gospodarki zużywane wewnątrz przedsiębiorstwa rozliczane są po obowiązujących cenach skupu, płaconych producentom.
§  9.
Przedsiębiorstwa regulują należność dostawcom i ściągają należności od odbiorców na podstawie wystawianych faktur w drodze inkasa bankowego z wyjątkiem przypadków przewidzianych przepisami szczególnymi.
§  10.
Opodatkowanie przedsiębiorstw reguluje dekret z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 399) i przepisy na jego podstawie wydane.
§  11.
Finansowanie i bankową kontrolę przedsiębiorstw w zakresie działalności eksploatacyjnej i inwestycyjnej wykonuje Bank Rolny.
§  12.
Normowaniu podlegają następujące środki obrotowe:
a)
produkcja roślinna (zapasy),
b)
produkcja z lasów, sadów, parków i wód,
c)
produkcja pochodzenia zwierzęcego,
d)
produkcja inwentarza żywego obrotowego,
e)
surowce przemysłu rolnego,
f)
produkcja przemysłu rolnego,
g)
pasze przemysłowe,
h)
nawozy sztuczne,
i)
materiały pędne i smary,
j)
inne materiały pomocnicze i ogólno-gospodarcze,
k)
inwentarz małocenny (przedmioty nietrwałe),
l)
części do maszyn, narzędzi i urządzeń,
ł)
towary obcej produkcji do dalszej odsprzedaży,
m)
produkcja roślinna nie zakończona,
n)
produkcja w toku przemysłu rolnego,
o)
międzyokresowe rozliczenia czynne.
§  13.
Normatywy środków obrotowych przedsiębiorstw powinny być pokryte w 80% funduszem własnym oraz pasywami stałymi, przechodzącymi z okresu na okres.
§  14.
Zaspokojenie potrzeb przedsiębiorstw w zakresie środków obrotowych przekraczających pokrycie funduszem własnym i pasywami stałymi następuje z bankowych kredytów obrotowych.
§  15.
Zasady wykonawstwa inwestycji obowiązujące przedsiębiorstwa w 1952 r. regulują odrębne przepisy.
§  16.
1.
Sposób ustalenia źródeł finansowania oraz planowanie pokrycia finansowego inwestycji przedsiębiorstw określa instrukcja budżetowa Nr 5/52 z dnia 25 lipca 1951 r. w sprawie planowania pokrycia finansowego inwestycji na 1952 r.
2.
Zwiększenie pogłowia inwentarza żywego pociągowego i hodowlano-użytkowego (stada podstawowego), pochodzące z własnej hodowli państwowych gospodarstw rolnych, finansowane będzie w trybie ustalonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1950 r. w sprawie zasad i trybu włączania do planu inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w państwowych gospodarstwach rolnych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-6, poz. 76).
§  17.
Finansowanie kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach reguluje instrukcja Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 30, wprowadzona zarządzeniem Nr 179 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 lipca 1950 r. w sprawie ogólnych zasad planowania, wykonywania i finansowania remontów wraz z późniejszymi zmianami oraz zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 17 lipca 1951 r. w sprawie podziału amortyzacji w przedsiębiorstwach działających według zasad rozrachunku gospodarczego na 1952 r. (Monitor Polski Nr A-76, poz. 1052).
§  18.
W zakresie działalności inwestycyjnej Ministerstwo Państwowych Gospodarstw Rolnych jest inwestorem centralnym, okręgowe i centralne zarządy - inwestorami naczelnymi i głównymi, poszczególne przedsiębiorstwa - inwestorami bezpośrednimi.
§  19.
Zysk przedsiębiorstwa będzie dzielony na części przeznaczone na:
a)
uzupełnienie lub zwiększenie własnych środków obrotowych przedsiębiorstwa,
b)
na wpłatę z zysku do budżetu Państwa obejmującą całą pozostałą część zysku, nie mniej jednak niż 10% zysku.
§  20.
Na pokrycie strat przedsiębiorstw planowo-deficytowych przewidziana będzie dotacja z budżetu Państwa.
§  21.
Przedsiębiorstwa mogą podejmować wykonanie akcji zleconych. Akcje zlecone są to zarządzone przez władze nadrzędne specjalne zadania gospodarcze, nie objęte zakresem działania ani planem gospodarczo-finansowym przedsiębiorstwa, których sfinansowanie zapewnione zostało w budżecie Państwa.
§  22.
1.
Upoważnia się Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych do wydawania przepisów szczegółowych przewidzianych w uchwale Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630).
2.
Przepisy szczegółowe odbiegające od zasad ustalonych niniejszym zarządzeniem powinny być uzgodnione z Ministrem Finansów, z tym że w zakresie rozliczeń dotyczących cen, kosztów, marż i rabatów - uzgodnienie powinno nastąpić również z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
§  23.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem mają zastosowanie odpowiednie przepisy:
1)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630) z zastrzeżeniem przepisów art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych;
2)
uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad finansowania kapitalnych remontów przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym (Biuletyn P.K.P.G. Nr 10, poz. 129);
3)
uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad normowania i finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych (Biuletyn P.K.P.G. Nr 10, poz. 131);
4)
uchwały Nr 98 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków (Monitor Polski Nr A-17, poz. 225);
5)
uchwały Nr 99 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych (Monitor Polski Nr A-17, poz. 226);
6)
zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 marca 1951 r. w sprawie finansowania i bankowej kontroli kapitalnych remontów przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-35, poz. 444).
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-106.1556

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja finansowa i system finansowy na 1952 r. niektórych przedsiębiorstw, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.
Data aktu: 27/12/1951
Data ogłoszenia: 31/12/1951
Data wejścia w życie: 01/01/1952