Skład osobowy i regulamin czynności Komitetu do Spraw Wyścigów Konnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PAŃSTWOWYCH GOSPODARSTW ROLNYCH
z dnia 11 grudnia 1951 r.
w sprawie składu osobowego i regulaminu czynności Komitetu do Spraw Wyścigów Konnych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o wyścigach konnych (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
W skład Komitetu do Spraw Wyścigów Konnych wchodzą:
1)
przewodniczący wyznaczony przez Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych,
2)
dwaj przedstawiciele Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych,
3)
dwaj przedstawiciele Ministra Rolnictwa,
4)
dwaj przestawiciele Ministra Obrony Narodowej,
5)
dwaj przedstawiciele wojewódzkich rad narodowych spośród fachowych w zakresie hodowli koni pracowników, wyznaczonych przez Ministra Rolnictwa,
6)
trzej przedstawiciele przedsiębiorstwa państwowego Państwowe Tory Wyścigów Konnych,
7)
przestawiciel Centralnego Zarządu Hodowli Koni,
8)
dwaj przedstawiciele małorolnych rolników hodowców koni.
§  2.
Komitet do Spraw Wyścigów Konnych jest organem opiniodawczym, do którego zakresu działania należy:
1)
opiniowanie, czy wyścigi prowadzone są należycie pod względem dodatniego oddziaływania na doskonalenie ras koni poddawanych próbom dzielności na torach i czy wpływają dodatnio na produkcję materiału zarodowego, mogącego podnosić jakość i dzielność konia roboczego w kraju,
2)
wydawanie opini o projektowanych przepisach, regulujących prowadzenie wyścigów oraz hodowli koni ras poddawanych próbom dzielności na torach,
3)
opiniowanie programów wyścigów konnych, opracowanych przez "Państwowe Tory Wyścigów Konnych",
4)
opiniowanie planów finansowo-gospodarczych przedsiębiorstwa państwowego "Państwowe Tory Wyścigów Konnych" oraz jego działalności gospodarczej,
5)
składanie Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych wniosków i projektów w zakresie prób dzielności na torach wyścigowych oraz hodowli tym próbom poddawanych,
6)
opiniowanie organizacji rozliczeń we wzajemnych zakładach (totalizatorze).
§  3.
1.
Posiedzenia Komitetu do Spraw Wyścigów Konnych odbywają się co najmniej dwa razy rocznie, przed rozpoczęciem i w końcu sezonu wyścigowego. W miarę potrzeby lub na żądanie Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych posiedzenia Komitetu mogą być zwoływane przez przewodniczącego i w innym czasie.
2.
Porządek obrad ustala przewodniczący.
3.
O terminie posiedzeń oraz o porządku obrad powinni być powiadomieni na piśmie wszyscy członkowie Komitetu na 7 dni naprzód.
4.
Wszelkie uchwały Komitetu zapadają zwykłą większością głosów przy udziale najmniej 9 członków Komitetu. W razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
§  4.
1.
Z każdego posiedzenia Komitetu sporządza się protokół, podpisany przez przewodniczącego i protokolanta.
2.
Uchwały Komitetu przedkłada przewodniczący Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.
§  5.
Potrzebnej pomocy biurowej do załatwienia spraw kancelaryjnych i rachunkowych Komitetu dostarczy przesiębiorstwo "Państwowe Tory Wyścigów Konnych".
§  6.
Wynagrodzenie członków Komitetu za posiedzenia, koszty ich podróży i wydatki kancelaryjne Komitetu pokrywane będą z 12% odliczeń od wzajemnych zakładów na wyścigach konnych, przewidzianych w art. 8 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o wyścigach konnych (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 173).
§  7.
Minister Państwowych Gospodarstw Rolnych może zlecić poszczególnym członkom Komitetu wykonanie czynności, nie objętych § 2 niniejszego zarządzenia.
§  8.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc obowiązującą zarządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 7 lipca 1950 r. w sprawie składu osobowego i regulaminu czynności Komitetu do Spraw Wyścigów Konnych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024