Określenie równoważników zamiennych żyta w innych ziemiopłodach i warunków uiszczenia tymi równoważnikami podatku gruntowego w ziemiopłodach za 1950 rok oraz kategorii podatników i warunków, pod jakimi uiścić mogą w gotówce równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 sierpnia 1950 r.
w sprawie określenia równoważników zamiennych żyta w innych ziemiopłodach i warunków uiszczenia tymi równoważnikami podatku gruntowego w ziemiopłodach za 1950 rok oraz kategorii podatników i warunków, pod jakimi uiścić mogą w gotówce równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach.

Na podstawie § 6 lit. a) i b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lipca 1950 r. w sprawie obowiązku uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Władze podatkowe mogą nałożyć na gospodarstwa rolne, obowiązane do uiszczenia części podatku gruntowego płatnego w życie za rok 1950, obowiązek dostawy pszenicy, jęczmienia i owsa zamiast żyta.
2.
Dostarczone w zamian za żyto inne ziemiopłody (ust. 1) przyjmuje się w cenie płaconej producentowi w 1950/1951 roku gospodarczym w punktach skupu za każdy rodzaj zboża każdego standardu.
§  2.
Ilość kwintali żyta, odpowiadającą wartości innych dostarczonych ziemiopłodów w zamian za żyto (§ 1 ust. 1), ustala się dzieląc wartość tych ziemiopłodów (§ 1 ust. 2) przez 2.000 zł, stanowiących równowartość 1 kwintala żyta przyjętą przy wymiarze podatku gruntowego.
§  3.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych określają dla poszczególnych powiatów plan dostaw ziemiopłodów (§ 1 ust. 1) na podstawie planu ustalonego uchwałą Prezydium Rządu z dnia 26 lipca 1950 r. w sprawie organizacji skupu ziemiopłodów ze zbiorów w roku 1950 (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1115).
2.
Prezydia powiatowych rad narodowych ustalają dla poszczególnych gmin w ramach planu dostaw, wspomnianego w ust. 1, ilości i rodzaje ziemiopłodów, jakie mają być dostarczone zamiast żyta.
3.
Władze podatkowe przy udziale gminnych społecznych komitetów współdziałania (obywatelskich komisji podatkowych) w ramach określonych przez prezydia powiatowych rad narodowych (ust. 2) ilości i rodzajów ziemiopłodów ustalają dla każdego z podatników ilości i rodzaje ziemiopłodów w zależności od prowadzonych w ich gospodarstwach upraw, wyników zbioru i podstawy opodatkowania.
§  4.
1.
Prawo uiszczenia w gotówce równowartości całej drugiej raty podatku gruntowego płatnego w ziemiopłodach przysługuje:
1)
gospodarstwom rolnym użytkowanym przez władze, urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa państwowe lub przedsiębiorstwa będące pod zarządem państwowym oraz zakłady szkolne - podległe:
a)
Ministerstwu Obrony Narodowej, odnośnie do gruntów, z których plony przeznaczone są wyłącznie na cele zaopatrzenia jednostek wojskowych,
b)
Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego,
c)
Ministerstwom: Górnictwa, Przemysłu Ciężkiego i Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego odnośnie do gospodarstw rolnych przyfabrycznych o obszarze nie przekraczającym 50 ha, a ponadto odnośnie do terenów rolnych, przydzielonych na podstawie art. 15 dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13), art. 7 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279) oraz art. 81 prawa górniczego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 654 oraz z 1947 r. Nr 24, poz. 93),
d)
Ministerstwu Komunikacji, odnośnie do gruntów:

aa)

pozostających pod zarządem Dyrekcji Dróg Wodnych lub stanowiących działki przydrożne przy drogach publicznych użytkowane przez dozorców drogowych i mostowych oraz dróżników,

bb)

przyległych do torowisk lub znajdujących się przy stacjach kolejowych, albo przy innych urządzeniach kolejowych, a użytkowanych przez przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" lub jego pracowników,

e)
Ministerstwom: Oświaty, Szkół Wyższych i Nauki oraz Rolnictwa i Reform Rolnych, odnośnie do gruntów, użytkowanych przez szkoły rolnicze oraz gruntów użytkowanych przez instytucje naukowe lub zakłady doświadczalne należące do instytucji publicznoprawnych, jeżeli grunty te są użytkowane wyłącznie w celach naukowych lub doświadczalnych,
f)
Ministerstwu Zdrowia, odnośnie do gospodarstw pozostających w administracji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Uzdrowiska";
2)
resztówkom, użytkowanym przez spółdzielnie Samopomocy Chłopskiej na zasadzie dekretu z dnia 12 czerwca 1945 r. o przeniesieniu własności resztówek majątków rozparcelowanych na spółdzielnie Samopomocy Chłopskiej (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 162);
3)
gospodarstwom rolnym, należącym do Skarbu Państwa, położonym w obrębie miast, a oddanym drobnym dzierżawcom do uprawy działkowej za czynszem płatnym wyłącznie w gotówce;
4)
gospodarstwom rolnym na obszarze b. Ziem Odzyskanych i b. Wolnego M. Gdańska, należącym do osadników, którzy objęli gospodarstwa rolne po dniu 1 stycznia 1949 r., bądź przed dniem 1 stycznia 1949 r., jeżeli nie posiadały w 1949 r. własnej siły pociągowej;
5)
gospodarstwom rolnym, nie wymienionym w pkt 1-4, a prowadzącym na obszarze przekraczającym 50% ogólnej powierzchni gruntów danego gospodarstwa rolnego wyłącznie działy specjalne, określone w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o podatku gruntowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 250);
6)
gospodarstwom rolnym, nie wymienionym w pkt 1-5, a położonym na obszarze powiatów: ełckiego, augustowskiego i suwalskiego - województwa białostockiego; bystrzyckiego, bolesławieckiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, lubańskiego, lwóweckiego, wałbrzyskiego i zgorzeleckiego - województwa wrocławskiego; bielskiego, cieszyńskiego i zawierciańskiego - województwa katowickiego; kluczborskiego - województwa opolskiego; bialskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, wadowickiego i żywieckiego - województwa krakowskiego oraz gorlickiego, brzozowskiego, jasielskiego, kolbuszowskiego, krośnieńskiego, sanockiego i leskiego - województwa rzeszowskiego, którym prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych ze wzglądu na ich stan gospodarczy zezwolą na uiszczenie podatku gruntowego w gotówce zamiast w ziemiopłodach.
2.
Prawo uiszczenia w gotówce równowartości połowy drugiej raty podatku gruntowego, płatnego w ziemiopłodach, przysługuje gospodarstwom rolnym należącym do:
a)
zrzeszeń uprawy ziemi,
b)
rolniczych spółdzielni wytwórczych,
c)
rolniczych zespołów spółdzielczych.
§  5.
Podatnicy opłacający podatek gruntowy od gospodarstw rolnych, wymienionych w § 4, uiszczają w gotówce podatek gruntowy płatny w ziemiopłodach po cenie 2.000 zł za jeden kwintal żyta, ustalonej w § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lipca 1950 r. w sprawie obowiązku uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 254).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-97.1224

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie równoważników zamiennych żyta w innych ziemiopłodach i warunków uiszczenia tymi równoważnikami podatku gruntowego w ziemiopłodach za 1950 rok oraz kategorii podatników i warunków, pod jakimi uiścić mogą w gotówce równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach.
Data aktu: 10/08/1950
Data ogłoszenia: 13/09/1950
Data wejścia w życie: 13/09/1950