Rejestracja butli do gazów technicznych.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 8 kwietnia 1950 r.
w sprawie rejestracji butli do gazów technicznych.

Stosownie do § 2 rozporządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 10 grudnia 1949 r. o rejestracji butli do gazów technicznych i obowiązku udowadniania ich własności (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 536) podaję do publicznej wiadomości, co następuje:
§  1.
1.
Zbiorniki przenośne do gazów sprężonych, skroplonych i rozpuszczonych pod ciśnieniem o średnicy zewnętrznej do 500 mm i długości do 2 m, zwane dalej "butlami", znajdujące się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, nie wymienionych w ust. 2, podlegają wykupowi na rzecz Skarbu Państwa.
2.
Wykupowi nie podlegają butle znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorstw i instytucji państwowych oraz samorządowych lub przedsiębiorstw pod zarządem państwowym i samorządowym oraz butle użytkowane na potrzeby zakładów leczniczych lub stanowiące składową część urządzeń aptek.
§  2.
1.
Posiadacze butli podlegających wykupowi powinni zgłosić je bądź osobiście, bądź przez pełnomocnika - w punktach rejestracji, wyszczególnionych w wykazie, stanowiącym załącznik do niniejszego obwieszczenia, a położonych w województwie, na obszarze którego znajdują się dane butle.
2.
Zgłoszenie winno nastąpić w terminie do dnia 31 lipca 1950 r.
3.
Zgłoszenia można dokonać bądź ustnie bądź pisemnie.
§  3.
Zgłoszenie, o którym mowa w § 2, powinno zawierać, co następuje:
1)
spis posiadających butli z podaniem następujących oznaczeń:
a)
nazwiska lub firmy posiadacza butli,
b)
nazwy gazu, na jaki zbiornik jest przeznaczony,
c)
pojemności butli w litrach;
2)
spis posiadanych dowodów własności;
3)
wskazanie miejsca, w którym butle się znajdują.
§  4.
Właściciele lub kierownicy zakładów używających butli powinni oprócz danych, przewidzianych w § 3, przedłożyć:
1)
następujące dodatkowe oznaczenia butli:
a)
nazwisko lub znak wytwórcy oraz numer fabryczny,
b)
tarę wybitą na butli,
c)
wysokość ciśnienia próbnego w atmosferach,
d)
datę ostatniej próby butli przeprowadzonej przez rzeczoznawcę;
2)
spis posiadanych poświadczeń, wydanych na podstawie § 13 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 maja 1938 r. o budowie i stanie technicznym przenośnych zbiorników do gazów sprężonych, skroplonych i rozpuszczonych pod ciśnieniem (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 329).
§  5.
Do zgłoszenia należy dołączyć poświadczenia i dowody, określone w §§ 3 i 4.
§  6.
Naruszenie powyższych przepisów podlega - stosownie do art. 5 dekretu o wykupie butli do gazów technicznych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 55, poz. 439) - karze aresztu do trzech miesięcy lub karze grzywny do 150.000 zł, albo obu tym karom łącznie; równocześnie może być orzeczony przepadek butli. Do orzekania w sprawach powyższych powołane są władze administracyjne.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz punktów rejestracji butli do gazów technicznych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024