Zasady i normy ogłoszeń prasowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 kwietnia 1950 r.
w sprawie zasad i norm ogłoszeń prasowych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o gospodarce papierem do druku (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu zapewnienia racjonalnej gospodarki papierem, przeznaczonym do druku w prasie codziennej ustala się w zarządzeniu niniejszym zasady i normy ogłoszeń prasowych.
§  2.
Ogłoszenia prasowe dzieli się na następujące typy:
1)
obwieszczenia urzędowe i publiczne,
2)
ogłoszenia i notatki o przetargach i licytacjach,
3)
ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników,
4)
ogłoszenia gospodarcze i handlowe,
5)
nekrologi,
6)
ogłoszenia drobne.

Ogłoszenia innych typów mogą być ogłaszane tylko w przypadkach, gdy są przewidziane obowiązującymi przepisami.

§  3.
Ogłoszenia, wymienione w § 2 pkt 1), 2), 3) i 6) mogą być drukowane tylko w dziale ogłoszeniowym (za tekstem).

Ogłoszenia wymienione w § 2 pkt 4) i 5) mogą być drukowane bądź w dziale ogłoszeniowym (za tekstem), bądź też w dziale tekstowym (redakcyjnym).

§  4.
Obwieszczenia urzędowe i publiczne należy zamieszczać w osobnej rubryce pt. "Obwieszczenia". Szerokość tej rubryki winna odpowiadać szerokości dwóch łamów ogłoszeniowych. Ogłoszenia powinny być składane czcionkami petitowymi, składem ciągłym przez szerokość całej rubryki. Tylko w wyjątkowych przypadkach, ze względu na przejrzystość ogłoszenia, może ono być składane w innym układzie. Ogłoszenia drukuje się w kolejności jedno pod drugim i oddziela się je linią dwupunktową półgrubą.
§  5.
Przetargi, notatki o przetargach oraz ogłoszenia o licytacjach należy zamieszczać w osobnej rubryce pt. "Przetargi i licytacje". Szerokość tej rubryki winna odpowiadać szerokości dwóch łamów ogłoszeniowych. Ogłoszenia winny być składane czcionkami petitowymi, składem ciągłym przez szerokość całej rubryki, przedmioty przetargu oraz nazwa ogłaszającego przetarg winna być drukowana tłustym petitem. Ogłoszenia drukuje się w kolejności jedno pod drugim i oddziela się je linią dwupunktową półgrubą.
§  6.
Ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników należy zamieszczać w osobnej rubryce pt. "Pracownicy poszukiwani". Szerokość tej rubryki winna odpowiadać szerokości dwóch łamów ogłoszeniowych. Ogłoszenia winny być składane czcionkami petitowymi, składem ciągłym przez szerokość całej rubryki. Ogłoszenia winny się rozpoczynać od określenia specjalności (zawodu) poszukiwanych pracowników. Specjalność (zawód) poszukiwanych pracowników oraz instytucje pragnące ich zatrudnić należy składać tłustym petitem. Ogłoszenia drukuje się w kolejności jedno pod drugim i oddziela się linią dwupunktową półgrubą.

W przypadku nadesłania ogłoszenia w niewłaściwej redakcji wydawnictwo może dokonać przeróbki tekstu we własnym zakresie.

§  7.
Ogłoszenia gospodarcze i handlowe drukuje się jak dotychczas, jako indywidualne, w ramkach. Rozmiar jednego ogłoszenia nie może przekraczać 120 mm. Przy zachowaniu tego rozmiaru ogłoszenia mogą być drukowane w następujących układach:

120 mm X 1 łam 40 mm X 3 łamy

60 mm X 2 łamy 30 mm X 4 łamy

Ogłoszenia w większym rozmiarze niż 120 mm wolno drukować tylko na zlecenie władz, urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych, państwowo-spółdzielczych oraz spółdzielczych, które uzyskały na to zezwolenie ministra odnośnego resortu.

Ogłoszenia gospodarcze i handlowe drukuje się zasadniczo w dziale ogłoszeniowym (za tekstem); na życzenie interesanta można je również drukować w tekście.

Niezależnie od ogłoszeń gospodarczych i handlowych można drukować płatne notatki reklamowe w tekście w wymiarach nie większych, niż są przewidziane dla ogłoszeń ramkowych.

§  8.
Nekrologi należy drukować jako ramkowe w dziale ogłoszeniowym (za tekstem). Wymiar nekrologu nie może przekraczać 50 mm przez 2 łamy. W wyjątkowych przypadkach można drukować nekrologi w rozmiarach większych i w dziale tekstowym. Za nekrologi drukowane w tekście należy liczyć cenę tekstową przewidzianą dla ogłoszeń ramkowych.
§  9.
Ogłoszenia drobne drukuje się w dziale ogłoszeniowym (za tekstem) petitem lub nonparelem przez szerokość jednego łamu ogłoszeniowego. Pierwszy wyraz w ogłoszeniach drobnych drukuje się tłustym drukiem. W wypadku dużej ilości ogłoszeń drobnych rozbija się je na poszczególne działy z osobnymi podtytułami. W ogłoszeniach drobnych drukuje się ogłoszenia małe nie przekraczające 30 wyrazów.
§  10.
Wydawnictwa prasy codziennej obowiązane są wprowadzić w dziennikach jednolity łam ogłoszeniowy w dziale poza tekstem o szerokości od 34 mm do 38 mm według załącznika.
§  11.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 maja 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

NORMY ŁAMÓW OGŁOSZENIOWYCH PRASY CODZIENNEJ.

Obowiązuje od dnia 1 maja 1950 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-42.480

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i normy ogłoszeń prasowych.
Data aktu: 14/04/1950
Data ogłoszenia: 19/04/1950
Data wejścia w życie: 19/04/1950, 01/01/1950