Zasady i normy ogłoszeń prasowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 kwietnia 1950 r.
w sprawie zasad i norm ogłoszeń prasowych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o gospodarce papierem do druku (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu zapewnienia racjonalnej gospodarki papierem, przeznaczonym do druku w prasie codziennej ustala się w zarządzeniu niniejszym zasady i normy ogłoszeń prasowych.
§  2.
Ogłoszenia prasowe dzieli się na następujące typy:
1)
obwieszczenia urzędowe i publiczne,
2)
ogłoszenia i notatki o przetargach i licytacjach,
3)
ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników,
4)
ogłoszenia gospodarcze i handlowe,
5)
nekrologi,
6)
ogłoszenia drobne.

Ogłoszenia innych typów mogą być ogłaszane tylko w przypadkach, gdy są przewidziane obowiązującymi przepisami.

§  3.
Ogłoszenia, wymienione w § 2 pkt 1), 2), 3) i 6) mogą być drukowane tylko w dziale ogłoszeniowym (za tekstem).

Ogłoszenia wymienione w § 2 pkt 4) i 5) mogą być drukowane bądź w dziale ogłoszeniowym (za tekstem), bądź też w dziale tekstowym (redakcyjnym).

§  4.
Obwieszczenia urzędowe i publiczne należy zamieszczać w osobnej rubryce pt. "Obwieszczenia". Szerokość tej rubryki winna odpowiadać szerokości dwóch łamów ogłoszeniowych. Ogłoszenia powinny być składane czcionkami petitowymi, składem ciągłym przez szerokość całej rubryki. Tylko w wyjątkowych przypadkach, ze względu na przejrzystość ogłoszenia, może ono być składane w innym układzie. Ogłoszenia drukuje się w kolejności jedno pod drugim i oddziela się je linią dwupunktową półgrubą.
§  5.
Przetargi, notatki o przetargach oraz ogłoszenia o licytacjach należy zamieszczać w osobnej rubryce pt. "Przetargi i licytacje". Szerokość tej rubryki winna odpowiadać szerokości dwóch łamów ogłoszeniowych. Ogłoszenia winny być składane czcionkami petitowymi, składem ciągłym przez szerokość całej rubryki, przedmioty przetargu oraz nazwa ogłaszającego przetarg winna być drukowana tłustym petitem. Ogłoszenia drukuje się w kolejności jedno pod drugim i oddziela się je linią dwupunktową półgrubą.
§  6.
Ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników należy zamieszczać w osobnej rubryce pt. "Pracownicy poszukiwani". Szerokość tej rubryki winna odpowiadać szerokości dwóch łamów ogłoszeniowych. Ogłoszenia winny być składane czcionkami petitowymi, składem ciągłym przez szerokość całej rubryki. Ogłoszenia winny się rozpoczynać od określenia specjalności (zawodu) poszukiwanych pracowników. Specjalność (zawód) poszukiwanych pracowników oraz instytucje pragnące ich zatrudnić należy składać tłustym petitem. Ogłoszenia drukuje się w kolejności jedno pod drugim i oddziela się linią dwupunktową półgrubą.

W przypadku nadesłania ogłoszenia w niewłaściwej redakcji wydawnictwo może dokonać przeróbki tekstu we własnym zakresie.

§  7.
Ogłoszenia gospodarcze i handlowe drukuje się jak dotychczas, jako indywidualne, w ramkach. Rozmiar jednego ogłoszenia nie może przekraczać 120 mm. Przy zachowaniu tego rozmiaru ogłoszenia mogą być drukowane w następujących układach:

120 mm X 1 łam 40 mm X 3 łamy

60 mm X 2 łamy 30 mm X 4 łamy

Ogłoszenia w większym rozmiarze niż 120 mm wolno drukować tylko na zlecenie władz, urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych, państwowo-spółdzielczych oraz spółdzielczych, które uzyskały na to zezwolenie ministra odnośnego resortu.

Ogłoszenia gospodarcze i handlowe drukuje się zasadniczo w dziale ogłoszeniowym (za tekstem); na życzenie interesanta można je również drukować w tekście.

Niezależnie od ogłoszeń gospodarczych i handlowych można drukować płatne notatki reklamowe w tekście w wymiarach nie większych, niż są przewidziane dla ogłoszeń ramkowych.

§  8.
Nekrologi należy drukować jako ramkowe w dziale ogłoszeniowym (za tekstem). Wymiar nekrologu nie może przekraczać 50 mm przez 2 łamy. W wyjątkowych przypadkach można drukować nekrologi w rozmiarach większych i w dziale tekstowym. Za nekrologi drukowane w tekście należy liczyć cenę tekstową przewidzianą dla ogłoszeń ramkowych.
§  9.
Ogłoszenia drobne drukuje się w dziale ogłoszeniowym (za tekstem) petitem lub nonparelem przez szerokość jednego łamu ogłoszeniowego. Pierwszy wyraz w ogłoszeniach drobnych drukuje się tłustym drukiem. W wypadku dużej ilości ogłoszeń drobnych rozbija się je na poszczególne działy z osobnymi podtytułami. W ogłoszeniach drobnych drukuje się ogłoszenia małe nie przekraczające 30 wyrazów.
§  10.
Wydawnictwa prasy codziennej obowiązane są wprowadzić w dziennikach jednolity łam ogłoszeniowy w dziale poza tekstem o szerokości od 34 mm do 38 mm według załącznika.
§  11.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 maja 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

NORMY ŁAMÓW OGŁOSZENIOWYCH PRASY CODZIENNEJ.

Obowiązuje od dnia 1 maja 1950 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024