Tymczasowy statut organizacyjny Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie tymczasowego statutu organizacyjnego Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o Centralnym Urzędzie Drobnej Wytwórczości (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 104) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości nadaje się tymczasowy statut organizacyjny, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK  1

TYMCZASOWY STATUT ORGANIZACYJNY

Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§ 1.
Centralny Urząd Drobnej Wytwórczości dzieli się na: Gabinet Prezesa, Biuro Planowania, Departament Produkcyjno-Techniczny, Biuro Inwestycji, Departament Zaopatrzenia i Zbytu, Departament Finansowy, Departament Przemysłu Miejscowego, Departament Przemysłu Terenowego Materiałów Budowlanych Departament Spółdzielczości Pracy, Departament Wytwórczości Nieuspołecznionej, Departament Kadr i Zatrudnienia, Biuro Kontroli, Biuro Budżetowo-Gospodarcze.
§  2.
Gabinet Prezesa składa się z: Sekretariatu Prezesa i Wiceprezesów, Wydziału Prawnego, Kancelarii Tajnej, Samodzielnego Referatu Prasowo-Informacyjnego.
§  3.
Biuro Planowania składa się z: Wydziału Koordynacji, Wydziału Sprawozdawczości, Samodzielnego Referatu Metodologii i Instruktażu.
§  4.
Departament Produkcyjno-Techniczny składa się z: Wydziału Kontroli Technicznej, Wydziału Racjonalizacji Produkcji, Wydziału Surowców Zastępczych i Materiałów Odpadkowych, Samodzielnego Referatu Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Przeciwpożarowej oraz Zespołu Rzeczoznawców do spraw produkcji (wg branż).
§  5.
Biuro Inwestycji składa się z: Wydziału Inwestycji, Wydziału Wykonawstwa Inwestycyjnego, Wydziału Sprawozdawczości Inwestycyjnej.
§  6.
Departament Zaopatrzenia i Zbytu składa się z: Wydziału Zaopatrzenia w Metale, Wydziału Zaopatrzenia w Artykuły Przemysłu Lekkiego, Wydziału Zaopatrzenia w Materiały Budowlane i Drewno, Wydziału Zaopatrzenia w Paliwa i Artykuły Chemiczne, Wydziału Gospodarki Materiałowej, Wydziału Zbytu i Eksportu, Samodzielnego Referatu Transportu, Samodzielnego Referatu Zaopatrzenia Inwestycyjnego.
§  7.
Departament Finansowy składa się z: Wydziału Finansów Przemysłu Miejscowego, Wydziału Finansów Spółdzielczości Pracy, Wydziału Nadzoru Finansowego Wytwórczości Nieuspołecznionej, Wydziału Cen i Kosztów Przemysłu Miejscowego, Wydziału Cen i Kosztów Spółdzielczości Pracy, Wydziału Cen i Kosztów Wytwórczości Nieuspołecznionej, Samodzielnego Referatu Ubezpieczeń i Podatków.
§  8.
Departament Przemysłu Miejscowego składa się z: Wydziału Planowania, Wydziału Organizacji, Wydziału Zaopatrzenia, Wydziału Produkcji, Wydziału Inwestycji, Wydziału Zbytu.
§  9.
Departament Przemysłu Terenowego Materiałów Budowlanych składa się z: Wydziału Planowania, Wydziału Organizacji, Wydziału Produkcji, Wydziału Inwestycji, Wydziału Zaopatrzenia, Wydziału Zbytu.
§  10.
Departament Spółdzielczości Pracy składa się z: Wydziału Planowania, Wydziału Organizacji, Wydziału Produkcji.
§  11.
Departament Wytwórczości Nieuspołecznionej składa się z: Wydziału Przemysłu Prywatnego, Wydziału Rzemiosła, Wydziału Administracji Przemysłowej.
§  12.
Departament Kadr i Zatrudnienia składa się z: Wydziału Osobowego, Wydziału Kadr i Ewidencji, Wydziału Szkolenia Zawodowego, Wydziału Zatrudnienia, Płac i Norm, Samodzielnego Referatu Socjalnego.
§  13.
Biuro Kontroli składa się z: Wydziału Planów i Organizacji Kontroli oraz Zespołu Inspektorów.
§  14.
Biuro Budżetowo-Gospodarcze składa się z: Wydziału Ogólnego, Wydziału Budżetowego, Wydziału Gospodarczego, Samodzielnego Referatu Samochodowego.
§  15.
W skład departamentów (biur), wymienionych w §§ 3-11, wchodzą sekretariaty, do których należą następujące sprawy:
a)
sporządzanie planu prac i sprawozdań ogólnych z działalności Departamentu (Biura),
b)
sprawy osobowe Departamentu (Biura),
c)
sprawy budżetowo-gospodarcze,
d)
ewidencja zarządzeń normatywnych i zbiór wydawnictw urzędowych,
e)
sprawy kancelaryjne.
§  16.
Szczegółowy podział czynności w Centralnym Urzędzie Drobnej Wytwórczości określi regulamin, wydany przez Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
1 Załącznik zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 21 października 1950 r. (M.P.50.A-121.1478) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 listopada 1950 r.

Zmiany w prawie

Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024