Zatwierdzenie regulaminu Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 grudnia 1949 r.
w sprawie zatwierdzenia regulaminu Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa.

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o utworzeniu Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 264 i z 1949 r. Nr 25, poz. 183) - zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się regulamin Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN

Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa.
§ 1.
Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, dalej nazywana "Radą", działa na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 264), zmienionej ustawą z dnia 7 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 183).
§  2.
Rada ma prawo używać pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem w otoku: "Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa".
§  3.
Rada jest organem opiniodawczym i doradczym w zakresie wszelkich zagadnień upamiętnienia walki i męczeństwa narodów; w szczególności do zadań Rady należy ustalenie ogólnych wytycznych w zakresie:
1)
upamiętnienia plastycznego miejsc i faktów, związanych z walką i męczeństwem,
2)
grobownictwa ofiar zbrodni hitlerowskich,
3)
obchodów i uroczystości,
4)
akcji wydawniczej, wystawowej, filmowej i odczytowej.
§  4.
Do Rady wchodzą jako członkowie: przedstawiciele, delegaci i obywatele, wymienieni w art. 3 ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. w brzmieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 183).
§  5.
Władze Rady stanowią:
1)
plenarne zebranie Rady,
2)
Prezydium Rady.
§  6.
Do kompetencji plenarnego zebrania Rady w szczególności należy:
1)
wysłuchanie i przyjęcie sprawozdania Prezydium z działalności za okres ubiegły,
2)
ustalenie i sprecyzowanie oraz uchwalenie wytycznych działalności i ogólnego planu pracy na okres następny w zakresie zadań, określonych w § 3,
3)
wybór członków Prezydium Rady (§ 8 ust. 2) i Komisji Wykonawczo-Fachowej Rady (§ 14),
4)
decydowanie w sprawach przedstawionych przez Prezydium Rady.
§  7.
Plenarne zebranie Rady zwołuje Przewodniczący Rady co najmniej raz na rok.

Ponadto Przewodniczący Rady zwołuje plenarne zebranie Rady na żądanie Ministra Kultury i Sztuki.

§  8.
Przewodniczącego Rady powołuje Minister Kultury i Sztuki z grona członków Rady na okres trzyletni.

Wiceprzewodniczącego Rady, sekretarza generalnego Rady, sekretarza Komisji Wykonawczo-Fachowej wybiera z grona członków Rady - plenarne zebranie Rady na okres trzyletni.

§  9.
Prezydium Rady składa się z:
1)
Przewodniczącego Rady,
2)
wiceprzewodniczącego Rady,
3)
sekretarza generalnego Rady,
4)
sekretarza Komisji Wykonawczo-Fachowej Rady.
§  10.
Do kompetencji Prezydium w szczególności należy:
1)
reprezentowanie Rady na zewnątrz,
2)
ustalenie planu pracy i jego realizacja,
3)
gospodarowanie w ramach ustalonego budżetu,
4)
opiniowanie projektów Pomników Walki i Męczeństwa przed ich zatwierdzeniem, w myśl dekretu z dnia 3 stycznia 1919 r. o zatwierdzaniu projektów pomników ze stanowiska artystycznego (Dz. Pr. P. P. Nr 5, poz. 93) z późniejszymi zmianami,
5)
wykonywanie nadzoru nad wznoszonymi Pomnikami Walki i Męczeństwa i nad ich utrzymaniem,
6)
opracowywanie sprawozdania ze swej działalności na plenarne zebranie Rady,
7)
zaprojektowanie planu pracy na rok następny,
8)
powoływanie dla specjalnych celów Komisji naukowo-badawczych,
9)
zawieranie umów o dzieło.
§  11.
Zebrania Prezydium Rady powinny odbywać się co najmniej raz w miesiącu i są zwoływane przez Przewodniczącego Rady względnie wiceprzewodniczącego.
§  12.
Do ważności zebrań Prezydium Rady wymagana jest obecność trzech członków.
§  13.
Akty prawne i wszelkiego rodzaju zobowiązania w ramach uprawnień Prezydium Rady wymagają dla swej ważności podpisów dwóch członków Prezydium.
§  14.
Prezydium Rady działa w oparciu o 10-osobową Komisję Wykonawczo-Fachową, wybieraną przez plenarne zebranie Rady na okres trzyletni. Komisja Wykonawczo-Fachowa Rady ma za zadanie opracowywanie zagadnień dla Prezydium Rady.
§  15.
Wydatki związane z działalnością Rady pokrywane są z budżetu Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  16.
Minister Kultury i Sztuki w ramach obowiązujących przepisów określi wysokość wynagrodzenia za udział w posiedzeniach członków Rady, Prezydium Rady, Komisji Wykonawczo-Fachowej Rady i nowych Komisji, powołanych do wykonania zadań Rady.

Wysokość wynagrodzenia rzeczoznawców zatwierdza każdorazowo Minister Kultury i Sztuki, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na wniosek Przewodniczącego Rady.

§  17.
Czynności biurowe Rady, Prezydium Rady i Komisyj Rady wykonuje Wydział Muzeów i Pomników Walki i Męczeństwa Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024