Sposób i porządek przedstawiania wniosków o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia", wzór rysunkowy tej odznaki, jej wymiar, tryb wręczania i sposób jej noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 14 listopada 1950 r.
w sprawie sposobu i porządku przedstawiania wniosków o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia", wzoru rysunkowego tej odznaki, jej wymiaru, trybu wręczania i sposobu jej noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1950 r. o ustanowieniu i nadaniu odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1032) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Wnioski o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" przedstawia się Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej za pośrednictwem organów określonych w § 3 ust. 2 lub 3. Jeżeli wręczenie odznaki z uzasadnionych przyczyn ma nastąpić w określonym dniu, w szczególności w związku z jubileuszem długoletniej pracy lub działalności pracownika służby zdrowia bądź w związku z odznaczeniem pracowników za wybitne osiągnięcia, wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony na 4 tygodnie przed tym dniem.
2.
Wnioski (ust. 1) sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Do występowania z wnioskami (§ 1) uprawnieni są kierownicy urzędów, instytucji, zakładów i przedsiębiorstw, w których zatrudnieni są pracownicy zasługujący na wyróżnienie w myśl § 2 uchwały Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1950 r. (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1032), a ponadto zarządy związków zawodowych oraz organizacji społecznych i politycznych.
§  3.
1.
Każdy wniosek (§ 1) powinien być zaopiniowany przez zakładową organizację związkową, działającą przy zakładzie pracy, w którym zatrudniony jest pracownik przedstawiony do odznaczenia.
2.
Ponadto wniosek kierownika urzędu, zakładu, instytucji bądź przedsiębiorstwa podległego prezydium powiatowej bądź gminnej rady narodowej, powinien być zaopiniowany przez prezydium powiatowej rady narodowej (wydział zdrowia), a następnie przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia), wniosek zaś kierownika innego zakładu, instytucji bądź przedsiębiorstwa, kierownika urzędu bądź zarządu związku zawodowego albo organizacji społecznej lub politycznej powinien, być zaopiniowany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
3.
Wnioski, dotyczące odznaczenia pracowników zatrudnionych na obszarze właściwości Morskiego Urzędu Zdrowia, podlegają zaopiniowaniu - zamiast przez prezydia rad narodowych, określone w ust. 2, - przez portowe urzędy zdrowia oraz Morski Urząd Zdrowia.
§  4.
Opinia o pracowniku, przedstawionym do odznaczenia (§ 3), w przypadku, gdy jest negatywna, powinna zawierać wyczerpujące uzasadnienie.
§  5.
Odznaka "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" posiada wymiary 2,25 × 1,9 cm, wykonana jest z tombaku i wyobraża tarczę, oksydowaną srebrem, po bokach której umieszczone są kłosy z żółtej emalii. U dołu tarcza zakończona jest połową koła trybowego, również oksydowanego srebrem. W środku tarczy, na kole ze złocisto-żółtej emalii, znajduje się krzyż pięcioramienny z czerwonej emalii, na który nałożony jest znak, stanowiący symbol medycyny, wykonany z tombaku oksydowanego srebrem. Na tarczy umieszczony jest napis wypukłymi srebrnymi literami "Za wzorową pracę", a na połowie koła trybowego - napis "w służbie zdrowia".
§  6.
1. 2
Odznakę "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" wręcza się w uroczysty sposób.
2.
Wręczenia dokonuje kierownik zakładu pracy, w którym odznaczony jest zatrudniony, w obecności innych wyróżnionych oraz jak najliczniejszego grona towarzyszy odznaczonego. Przy wręczaniu odznaki należy podkreślić zasługi, położone przez odznaczonego, oraz omówić jego postawę społeczną i stosunek do pracy.
3.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację o uprawnieniu do noszenia odznaki.
§  7.
Fakt nadania odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" odnotowuje się w arkuszu ewidencyjnym danego pracownika.
§  8.
Odznakę "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" należy w zasadzie nosić stale. Nosi się ją na prawej piersi.
§  9.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Zdrowia.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

WNIOSEK

O NADANIE ODZNAKI "ZA WZOROWĄ PRACĘ i W SŁUŻBIE ZDROWIA".
1.
Nazwisko i imię ..........
2.
Nazwisko rodowe oraz ewent. z poprzednich małżeństw ..........

..........

3.
Imiona rodziców ..........
4.
Miejsce i dokładna data urodzenia ..........
5.
Adres ..........
6.
Zawód wyuczony ..........
7.
Obecnie zajmowane stanowisko ..........
8.
Miejsce pracy ..........
9.
Stanowisko w organizacjach społecznych ..........
10.
Narodowość ..........
11.
Przynależność państwowa ..........
12.
Przynależność partyjna ..........
13.
Udział w walkach z Niemcami (gdzie i kiedy) ..........

..........

14.
Jak długo służył w armii polskiej i inn. armiach ..........

..........

15.
Czy był ranny (kiedy i gdzie) ..........
16.
Posiadane odznaczenia: rodzaj odznaczenia i klasa (podać kto nadał, data nadania i za jaką zasługę) ..........

..........

..........

..........

..........

17.
Uzasadnienie wniosku (podać szczegółowo działalność wyróżniającą kandydata, okres pracy itp.) ..........

..........

..........

..........

18.
Kto przedstawia do odznaczenia (§ 2 zarządzenia) ..........

..........

..........

..........

(miejsce i data) ..........

pieczęć

Opinia Zakładowej Organizacji Związkowej ..........

..........

..........

..........

Opinia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (Wydział Zdrowia) - Portowego Urzędu Zdrowia w ..........

..........

..........

Opinia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (Wydział Zdrowia) - Morskiego Urzędu Zdrowia ..........

..........

..........

..........

..........

..........

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1965 r. (M.P.65.23.111) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 maja 1965 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1965 r. (M.P.65.23.111) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 maja 1965 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024