Oszczędność węgla w gospodarce narodowej.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 listopada 1950 r.
w sprawie oszczędności węgla w gospodarce narodowej.

Zadania postawione przed gospodarką narodową w planie 6-letnim wymagają oszczędnego gospodarowania surowcami, a w szczególności węglem.
Dotychczasowe rezultaty gospodarki węglem dowodzą, że zużycie węgla jest u nas wyższe niż w innych krajach, a niekiedy wyższe niż przed wojną, co świadczy o niewykorzenionym jeszcze marnotrawstwie węgla.

W szczególności przyczynami złej gospodarki są:

1)
brak własnej klasyfikacji węgli krajowych, co uniemożliwia należyty dobór węgla dla każdego odbiorcy;
2)
używanie niewłaściwego pod względem klasy i asortymentu węgla dla różnych celów technicznych i opałowych;
3)
brak należytej aparatury kontrolnej w kotłowniach i innych urządzeniach zużywających węgiel;
4)
brak należytej obsługi kotłów i palenisk;
5)
niestaranne magazynowanie węgla, które doprowadza do strat substancji węglowej;
6)
brak należytego nadzoru nad urządzeniami cieplnymi ze strony kierownictwa zakładów pracy;
7)
brak norm technicznych lub wskaźników zużycia węgla w przemyśle i innych resortach gospodarczych, a także norm opałowych we wszystkich resortach;
8)
brak należytego premiowania palaczy kotłowych i piecowych z tytułu uzyskanych oszczędności węgla;
9)
brak sprecyzowanej polityki ogrzewniczej w zakresie opału domowego, a w szczególności wytycznych w zakresie projektowania i eksploatacji urządzeń centralnego ogrzewania.

W celu osiągnięcia oszczędności w gospodarce narodowej, niezbędnej dla realizacji planu oszczędności materiałowych i finansowych, zakreślonych w planie 6-letnim, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

A.

W zakresie bilansów węgla.

§  1.
1.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa do:
1)
opracowania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. projektu, a Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) do ostatecznego ustalenia klasyfikacji węgli polskich według klas i sortymentów,
2)
opracowania do dnia 31 grudnia 1950 r. planu wydobycia węgla na 1951 r. według ustalonej klasyfikacji.
2.
Ustala się, że po dniu 31 marca 1951 r. wszelkie bilanse węgla i przydziały dokonywane będą według przyjętej klasyfikacji.

B.

W zakresie oszczędności węgla w paleniskach kotłowych.

§  2.
1.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania do dnia 1 grudnia 1950 r.:
1)
zarządzenia o obowiązku wprowadzenia pomiarowej aparatury kontrolnej w kotłowniach, w zależności od typu i wielkości kotłów;
2)
zarządzenia w sprawie doprowadzenia do stanu używalności oraz zainstalowania nowych urządzeń wpływających na oszczędnościowe zużycie paliw w kotłowniach;

a do dnia 15 grudnia 1950 r.:

3)
wytycznych co do stosowania różnych klas węgla w zależności od typu paleniska.
2.
Szkolenie i przeszkalanie palaczy kotłowych powinno się odbywać na zasadach, określonych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 27 września 1950 r. w sprawie doszkalania i szkolenia palaczy kotłowych.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Ciężkiego do opracowania harmonogramu uruchomienia pomiarowej aparatury kontrolnej w kotłowniach i do przedstawienia tego harmonogramu w terminie do dnia 15 lutego 1951 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do zatwierdzenia.

C.

W zakresie oszczędności węgla w przemyśle poza zużyciem kotłowni.

§  4.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r. zarządzeń dotyczących:
1)
w porozumieniu z Ministrami Górnictwa i Gospodarki Komunalnej - w sprawie klasyfikacji pieców gazowniczych i najwłaściwszych typów węgli do odgazowania;
2)
w sprawie właściwych typów czadnic i najodpowiedniejszych gatunków węgla do stosowania w czadnicach;
3)
w sprawie energetyki przemysłowej i zużywania ciepła odpadkowego.
§  5.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów resortów gospodarczych do opracowania w terminie do dnia 28 lutego 1951 r. technicznych norm zużycia paliwa umownego do celów technologicznych na bazie nowej klasyfikacji. Normy te powinny być wzorowane na normach, wydanych przez Ministerstwo Górnictwa dla przemysłu węglowego.
§  6.
Używanie koksiku do niektórych celów technologicznych przemysłu powinno się odbywać zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 października 1950 r. w sprawie wykorzystania koksiku z koksowni i gazowni.

D.

W zakresie opału.

§  7.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do:
1)
przedstawienia w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. projektu norm opałowych obowiązujących wszystkie resorty dla budynków budownictwa ogólnego;
2)
do wydania w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. wytycznych co do budowy i projektowania centralnych ogrzewań.
§  8.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów do wydania zarządzeń w sprawie stosowania przez podległe im jednostki instrukcji dla palaczy centralnych ogrzewań, opracowanej przez Ministerstwo Górnictwa. Instrukcja ta powinna być wywieszona w kotłowniach centralnych ogrzewań.
§  9.
Polska Agencja Prasowa rozpowszechniać będzie w prasie popularne artykuły o oszczędnym paleniu w piecach domowych, opracowywane przez Ministerstwo Górnictwa.

E.

W zakresie zmagazynowania opału i szkolenia nadzoru.

§  10.
1.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa do opracowania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. projektu, a Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do ostatecznego zatwierdzenia wytycznych w zakresie magazynowania węgla kamiennego oraz wszystkich ministrów do stosowania tych wytycznych.
2.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa:
1)
do spowodowania wydania zbiorowej pracy o oszczędności węgla, zawierającej techniczne wytyczne gospodarki węglem z punktu widzenia oszczędności. Praca ta powinna być przedstawiona do druku w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r.;
2)
do organizowania kursów dla instruktorów i kontrolerów gospodarki cieplnej z tym, że pierwszy kurs powinien być zorganizowany w IV kwartale 1950 r.;
3.
W przedsiębiorstwach i zakładach należy utworzyć stanowiska energetyków cieplnych na zasadach, ustalonych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  11.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. zarządzenia o premiowaniu palaczy za oszczędność węgla.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024