Ustalenie wzoru pokwitowań, wystawianych przy pobieraniu kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania tub i przepadłych kaucji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: HANDLU WEWNĘTRZNEGO ORAZ PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 25 września 1950 r.
w sprawie ustalenia wzoru pokwitowań, wystawianych przy pobieraniu kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania tub i przepadłych kaucji.

Na podstawie § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki zużytych tub metalowych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 214) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne i prawne obowiązane są przy nabywaniu artykułów opakowanych w tuby metalowe, dostarczyć wzamian zużyte tuby metalowe w ilości odpowiadającej ilości tub stanowiących opakowanie nabywanego artykułu.
2.
Obowiązek zaofiarowania tuby uważa się za wykonany, jeżeli kupujący zaofiaruje zużytą tubę metalową, po innych artykułach niż nabywany, przy czym tuba może być dostarczona bez nakrętki.
§  2.
1.
Zaofiarowanie zużytych tub metalowych obowiązuje przy zakupie wszystkich artykułów, opakowanych w tuby metalowe i obejmuje artykuły przemysłu uspołecznionego i prywatnego.
2.
Obowiązek żądania od kupującego zaofiarowania zużytej tuby przy zakupie artykułu, opakowanego w tubę metalową, ciąży na sprzedawcach w placówkach detalicznych handlu uspołecznionego i prywatnego.
§  3.
1.
W przypadku niedostarczenia zużytej tuby przy zakupie, kupujący obowiązany jest złożyć u sprzedawcy kaucję w wysokości zł 50.- za każdą niedostarczoną tubę na zabezpieczenie zwrotu zużytej tuby.
2.
Przy pobieraniu kaucji placówki handlu detalicznego obowiązane są wystawić pokwitowanie według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
3.
Kaucja podlega zwrotowi w przeciągu miesiąca od daty pokwitowania za zwrotem pokwitowania i przy jednoczesnym dostarczeniu zużytej tuby metalowej w tej placówce handlu detalicznego, w której kaucja została złożona.
4.
W przypadku niedostarczenia zużytej tuby w przeciągu miesiąca od dnia przyjęcia kaucji, kaucja ulega przepadkowi, przy czym ustaje obowiązek kupującego dostarczenia zużytej tuby.
§  4.
1.
Placówki handlu detalicznego obowiązane są prowadzić miesięczne wykazy pobranych, zwróconych i przepadłych kaucji według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, sporządzane są w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach placówki, sporządzającej wykaz, drugi przesyłany jest - z wyjątkiem przewidzianym w ust. 3 - w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły - do właściwej placówki hurtowej zaopatrującej odnośną placówkę detaliczną w artykuły, opakowane w tuby metalowe, jednocześnie z przekazaniem sum, nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji.
3.
Placówki prywatne handlu detalicznego przesyłają jeden egzemplarz wykazu, o którym mowa w ust. 1, do Centrali Złomu w przypadku, gdy zaopatrują się bezpośrednio w wytwórniach prywatnych w artykuły opakowane w tuby, jednocześnie z przekazaniem sum, nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji, w terminie jak w ust. 2.
4.
Placówki hurtowe, zaopatrujące placówki handlu detalicznego w artykuły opakowane w tuby, przekazują kwoty, otrzymane w trybie ust. 2, do dnia 25 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły na konto Centrali Złomu.
5.
Przy przekazywaniu sum, nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji, należy stosować przepisy ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 294).
§  5.
1.
Placówki handlu detalicznego przekazują do dnia 10 każdego miesiąca za pokwitowaniem, według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia, nagromadzone w miesiącu ubiegłym zużyte tuby w opakowaniu po 50 i 100 sztuk z oznaczeniem na każdej przesyłce nazwy i siedziby placówki przekazującej - do placówek hurtowych.
2.
Placówki hurtowe, o których mowa w ust. 1, oraz placówki prywatne handlu detalicznego, o których mowa w § 4 ust. 3, przekazują w terminie do dnia 20 każdego miesiąca nagromadzone w ciągu miesiąca ubiegłego zużyte tuby do właściwych terytorialnie zbiornic Centrali Złomu za pokwitowaniem według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wzór pokwitowania, wystawionego przy pobieraniu kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych.

Centrala Złomu

Przeds. Państwowe Wyodrębnione

....., dn. ..... 195.. r.

Pokwitowanie Nr .....

na sumę złotych ..... (słownie ....................), pobranych tytułem kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych w ilości ..... (słownie ..........).

Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki zużytych tub metalowych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 214) kaucja powyższa ulega przepadkowi na rzecz Centrali Złomu, o ile posiadacz niniejszego pokwitowania nie wykona obowiązku zwrotu w terminie 30 dni, tj. do dnia ..........

pieczęć firmowa

podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Wykaz

pobranych, zwróconych i przepadłych kaucji na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki zużytych tub metalowych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 214)

za miesiąc .......... 195.. r.

Lp. kaucje pobrane kaucje zwrócone kaucje przepadłe Uwagi
Nr pokw. Data pokw. Ilość sztuk Wysokość kaucji pobranej Data zwrotu Wysokość zwrotu Data przepadku Wysokość przepadłej kaucji
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Sumę przepadłych kaucji, podaną w poz. 9, przekazano w dniu .......... na konto nr ..... (podać nazwę i siedzibę przedsiębiorstwa).

pieczęć firmowa

podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wzór pokwitowania

odbioru zużytych tub metalowych.

Centrala Złomu

Przeds. Państwowe Wyodrębnione

w Katowicach

.........., dn. ..... 195.. r.

Pokwitowanie Nr .....

Niniejszym potwierdza się odbiór .......... szt. (słownie ..........), o łącznej wadze brutto .......... kg. (słownie ..........), dostarczonych przez ..........

Pokwitowanie to upoważnia dostawcę zużytych tub do nabycia .......... szt. artykułów opakowanych w tuby.

(pieczęć) Centrala Złomu

(podpis)

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-107.1345

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru pokwitowań, wystawianych przy pobieraniu kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania tub i przepadłych kaucji.
Data aktu: 25/09/1950
Data ogłoszenia: 10/10/1950
Data wejścia w życie: 11/11/1950