Ustalenie wzoru pokwitowań, wystawianych przy pobieraniu kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania tub i przepadłych kaucji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: HANDLU WEWNĘTRZNEGO ORAZ PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 25 września 1950 r.
w sprawie ustalenia wzoru pokwitowań, wystawianych przy pobieraniu kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania tub i przepadłych kaucji.

Na podstawie § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki zużytych tub metalowych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 214) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne i prawne obowiązane są przy nabywaniu artykułów opakowanych w tuby metalowe, dostarczyć wzamian zużyte tuby metalowe w ilości odpowiadającej ilości tub stanowiących opakowanie nabywanego artykułu.
2.
Obowiązek zaofiarowania tuby uważa się za wykonany, jeżeli kupujący zaofiaruje zużytą tubę metalową, po innych artykułach niż nabywany, przy czym tuba może być dostarczona bez nakrętki.
§  2.
1.
Zaofiarowanie zużytych tub metalowych obowiązuje przy zakupie wszystkich artykułów, opakowanych w tuby metalowe i obejmuje artykuły przemysłu uspołecznionego i prywatnego.
2.
Obowiązek żądania od kupującego zaofiarowania zużytej tuby przy zakupie artykułu, opakowanego w tubę metalową, ciąży na sprzedawcach w placówkach detalicznych handlu uspołecznionego i prywatnego.
§  3.
1.
W przypadku niedostarczenia zużytej tuby przy zakupie, kupujący obowiązany jest złożyć u sprzedawcy kaucję w wysokości zł 50.- za każdą niedostarczoną tubę na zabezpieczenie zwrotu zużytej tuby.
2.
Przy pobieraniu kaucji placówki handlu detalicznego obowiązane są wystawić pokwitowanie według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
3.
Kaucja podlega zwrotowi w przeciągu miesiąca od daty pokwitowania za zwrotem pokwitowania i przy jednoczesnym dostarczeniu zużytej tuby metalowej w tej placówce handlu detalicznego, w której kaucja została złożona.
4.
W przypadku niedostarczenia zużytej tuby w przeciągu miesiąca od dnia przyjęcia kaucji, kaucja ulega przepadkowi, przy czym ustaje obowiązek kupującego dostarczenia zużytej tuby.
§  4.
1.
Placówki handlu detalicznego obowiązane są prowadzić miesięczne wykazy pobranych, zwróconych i przepadłych kaucji według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, sporządzane są w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach placówki, sporządzającej wykaz, drugi przesyłany jest - z wyjątkiem przewidzianym w ust. 3 - w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły - do właściwej placówki hurtowej zaopatrującej odnośną placówkę detaliczną w artykuły, opakowane w tuby metalowe, jednocześnie z przekazaniem sum, nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji.
3.
Placówki prywatne handlu detalicznego przesyłają jeden egzemplarz wykazu, o którym mowa w ust. 1, do Centrali Złomu w przypadku, gdy zaopatrują się bezpośrednio w wytwórniach prywatnych w artykuły opakowane w tuby, jednocześnie z przekazaniem sum, nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji, w terminie jak w ust. 2.
4.
Placówki hurtowe, zaopatrujące placówki handlu detalicznego w artykuły opakowane w tuby, przekazują kwoty, otrzymane w trybie ust. 2, do dnia 25 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły na konto Centrali Złomu.
5.
Przy przekazywaniu sum, nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji, należy stosować przepisy ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 294).
§  5.
1.
Placówki handlu detalicznego przekazują do dnia 10 każdego miesiąca za pokwitowaniem, według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia, nagromadzone w miesiącu ubiegłym zużyte tuby w opakowaniu po 50 i 100 sztuk z oznaczeniem na każdej przesyłce nazwy i siedziby placówki przekazującej - do placówek hurtowych.
2.
Placówki hurtowe, o których mowa w ust. 1, oraz placówki prywatne handlu detalicznego, o których mowa w § 4 ust. 3, przekazują w terminie do dnia 20 każdego miesiąca nagromadzone w ciągu miesiąca ubiegłego zużyte tuby do właściwych terytorialnie zbiornic Centrali Złomu za pokwitowaniem według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wzór pokwitowania, wystawionego przy pobieraniu kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych.

Centrala Złomu

Przeds. Państwowe Wyodrębnione

....., dn. ..... 195.. r.

Pokwitowanie Nr .....

na sumę złotych ..... (słownie ....................), pobranych tytułem kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych w ilości ..... (słownie ..........).

Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki zużytych tub metalowych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 214) kaucja powyższa ulega przepadkowi na rzecz Centrali Złomu, o ile posiadacz niniejszego pokwitowania nie wykona obowiązku zwrotu w terminie 30 dni, tj. do dnia ..........

pieczęć firmowa

podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Wykaz

pobranych, zwróconych i przepadłych kaucji na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki zużytych tub metalowych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 214)

za miesiąc .......... 195.. r.

Lp. kaucje pobrane kaucje zwrócone kaucje przepadłe Uwagi
Nr pokw. Data pokw. Ilość sztuk Wysokość kaucji pobranej Data zwrotu Wysokość zwrotu Data przepadku Wysokość przepadłej kaucji
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Sumę przepadłych kaucji, podaną w poz. 9, przekazano w dniu .......... na konto nr ..... (podać nazwę i siedzibę przedsiębiorstwa).

pieczęć firmowa

podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wzór pokwitowania

odbioru zużytych tub metalowych.

Centrala Złomu

Przeds. Państwowe Wyodrębnione

w Katowicach

.........., dn. ..... 195.. r.

Pokwitowanie Nr .....

Niniejszym potwierdza się odbiór .......... szt. (słownie ..........), o łącznej wadze brutto .......... kg. (słownie ..........), dostarczonych przez ..........

Pokwitowanie to upoważnia dostawcę zużytych tub do nabycia .......... szt. artykułów opakowanych w tuby.

(pieczęć) Centrala Złomu

(podpis)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-107.1345

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru pokwitowań, wystawianych przy pobieraniu kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania tub i przepadłych kaucji.
Data aktu: 25/09/1950
Data ogłoszenia: 10/10/1950
Data wejścia w życie: 11/11/1950