Regulamin dla studentów szkół wyższych, pobierających zwyczajne stypendia państwowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI, OŚWIATY I ZDROWIA
z dnia 25 września 1950 r.
w sprawie regulaminu dla studentów szkół wyższych, pobierających zwyczajne stypendia państwowe.

Na podstawie § 20 uchwały Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1949 r. w sprawie państwowych stypendiów dla młodzieży szkół wyższych (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-4, poz. 38) oraz art. 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 1950 r. o utworzeniu urzędu Ministra Szkół Wyższych i Nauki (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się regulamin dla studentów szkół wyższych pobierających zwyczajne stypendia państwowe.
§  2.
Regulamin stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 października 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN

dla studentów szkól wyższych, pobierających zwyczajne stypendia państwowe.
§ 1.
Stypendium zwyczajne przyznaje się w zasadzie na cały czas trwania studiów i wypłaca się je w każdym roku szkolnym miesięcznie przez 10 miesięcy od 1 października do 30 lipca każdego roku. Stypendium powinno być wypłacane od 5 do 12 każdego miesiąca.
§  2.
Wydziałowa Komisja Stypendialna może w ciągu roku akademickiego cofnąć stypendium w przypadku stwierdzenia, że stypendysta:
a)
wykazuje niedostateczne postępy w nauce, t. zn. nie zaliczył semestru względnie nie został przyjęty na wyższy rok studiów;
b)
zachował się w sposób niegodny studenta Polski Ludowej;
c)
naruszył zarządzenie Ministra Szkół Wyższych i Nauki z dnia 21 września 1950 r. o dyscyplinie pracy studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1311);
d)
lub jego rodzice względnie opiekun znajdują się w takiej sytuacji materialnej, że mogą pokryć koszty jego utrzymania w czasie studiów;
e)
zajmuje się stałą pracą zarobkową;
f)
podał niezgodne z prawdą informacje i oświadczenia, lub we właściwym czasie nie zgłosił Wydziałowej Komisji Stypendialnej zmiany w sytuacji materialnej jego rodziców, opiekunów lub własnej oraz wejścia w stosunek stałej pracy zarobkowej.
§  3.
Listy studentów, którym stypendia zostały cofnięte, Przewodniczący Wydziałowej Komisji Stypendialnej przesyła rektorowi właściwej szkoły, który zarządza wstrzymanie wypłaty stypendium. Odpisy list przesyła Komisja delegatowi danego Ministra do spraw młodzieży do wglądu.
§  4.
Lista stypendystów, którym cofnięto stypendium, winna być ogłoszona w sposób przyjęty na danej uczelni.
§  5.
Studenci, którym Wydziałowa Komisja Stypendialna cofnęła stypendium, mogą odwołać się do Środowiskowej Komisji Stypendialnej w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia listy stypendystów, Środowiskowa Komisja Stypendialna winna rozpatrzyć odwołania w ciągu 14 dni od daty ich otrzymania. Decyzja Środowiskowej Komisji Stypendialnej jest ostateczna.
§  6.
Stypendyście, który naruszył przepisy o dyscyplinie pracy (§ 2 lit. c) niniejszego regulaminu) Wydziałowa Komisja Stypendialna wstrzymuje stypendium:
a)
na okres jednego miesiąca przy karze upomnienia z odnotowaniem w aktach personalnych i zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń;
b)
na okres dwóch miesięcy przy karze nagany;
c)
na okres czterech miesięcy przy karze nagany z zagrożeniem skreślenia.
§  7.
Stypendia na następny rok studiów przedłuża delegat na wniosek Wydziałowej Komisji Stypendialnej.
§  8.
Stypendysta nie może tłumaczyć się nieznajomością niniejszego regulaminu.
§  9.
Regulamin niniejszy obowiązuje stypendystę z chwilą, gdy nazwisko jego zostało ogłoszone na liście stypendystów.
§  10.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego regulaminu tracą moc obowiązującą wszystkie dotąd ogłoszone przepisy i zarządzenia sprzeczne z jego postanowieniami.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024