Wysokość opłat za lokale mieszkalne i wysokości czynszów za lokale użytkowe w domach Zakładu Osiedli Robotniczych.

UCHWAŁA
KOMITETU EKONOMICZNY RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1949 r.
w sprawie wysokości opłat za lokale mieszkalne i wysokości czynszów za lokale ubytkowe w domach Zakładu Osiedli Robotniczych.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwala, co następuje:
1.
W domach znajdujących się w bezpośrednim zarządzie Z.O.R. oraz w domach przez Z.O.R. i jego organa wykonawcze nowowybudowanych, z wyjątkiem tzw. domków fińskich, pobierane będą od najemców czynsze i opłaty według następujących zasad:
a)
za lokale mieszkalne - czynsz przypadający według przepisów dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali, a ponadto opłaty w formie ryczałtów za świadczenia według załączonej tabeli,
b)
za lokale użytkowe - czynsze w wysokości ustalonej taryfami, stosowanymi przez właściwe zarządy miejskie lub gminne w domach przez nie administrowanych, z tym że najemcy nie ponoszą dodatkowych opłat w formie ryczałtów za świadczenia.

W przypadku, gdy czynsze, przewidziane w powołanych taryfach, nie pokrywają kosztów utrzymania i amortyzacji, wysokość czynszu ustali Minister Budownictwa na wniosek Prezesa Z.O.R. w rozmiarze pokrywającym powyższe koszty.

2.
Opłaty, przewidziane w pkt 1 lit. a), jak również czynsze, ustalone zgodnie z pkt 1 lit. b), obowiązują z dniem 1 lipca 1949 r. Administracje domów Z.O.R. obowiązane są zawierać w tym przedmiocie umowy na piśmie z dotychczasowymi najemcami i przy oddawaniu lokali mieszkalnych lub użytkowych w najem.
3.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Ministrowi Budownictwa.
4.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w "Monitorze Polskim" z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 1949 r.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA STAWEK CZYNSZOWYCH I OPŁAT ZA ŚWIADCZENIA W DOMACH ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W BEZPOŚREDNIM ZARZĄDZIE ZAKŁADU USIEDLI ROBOTNICZYCH ORAZ W DOMACH PRZEZ ZAKŁAD NOWOWYOBUDOWANYCH

z wyjątkiem domów fińskich
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024