Wydawanie pozwoleń na wywóz narzędzi pracy dla emigrantów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 listopada 1949 r.
w sprawie wydawania pozwoleń na wywóz narzędzi pracy dla emigrantów.

Dla ustalenia zasad, na podstawie których będą mogły być udzielane emigrantom zezwolenia na wywóz maszyn i narzędzi, na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 września 1939 r. o zakazie przywozu i wywozu towarów (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 555) zarządza się, w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego, co następuje:
§  1.
Ministerstwo Handlu Zagranicznego (Departament Planowania i Koordynacji) może udzielać zezwoleń na wywóz narzędzi, urządzeń oraz prostych maszyn, służących jedynie do wykonywania rzemiosła, wolnych zawodów, osobom posiadającym dowód emigracyjny, przy czym ogólna wartość wywożonych przez jednego emigranta maszyn, urządzeń i narzędzi nie może przekraczać sumy zł. 200.000.-.
§  2.
Podanie i zezwolenie na wywóz maszyn i narzędzi określonych w § 1 petent winien złożyć w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, które prześle je do opinii do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departamentu Drobnego Przemysłu i Rzemiosła).
§  3.
Podanie winno być złożone przez petenta podczas jego pobytu w Polsce najpóźniej na 2 tygodnie przed wyjazdem zagranicę wraz z następującymi załącznikami:
a)
zaświadczenie starostwa miejscowego, stwierdzające, że maszyny, urządzenia i narzędzia są jego własnością i były przez niego używane co najmniej 3 lata podczas pobytu w Polsce przed zamierzonym wyjazdem;
b)
dowód uzdolnienia zawodowego oraz dowód wykonywania zawodu w kraju co najmniej w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku o wywóz w postaci karty rzemieślniczej dla rzemieślników i odpowiednich zaświadczeń organizacyj zawodowych dla wolnych zawodów;
c)
ocenę wartości poszczególnych narzędzi, maszyn, urządzeń i t. p. przez rzeczoznawców Izby Rzemieślniczej względnie Izby Przemysłowo-Handlowej dla wolnych zawodów. Izba, szacując maszyny, urządzenia i t. p., ocechuje je trwale i w wydanym stronie zaświadczeniu poda swoje cechy oraz cechy fabryczne;
d)
zaświadczenie Izby Rzemieślniczej, że maszyny i urządzenia, które emigrant zamierza wywieźć, są maszynami prostymi i właściwymi dla zawodu petenta; identyczne zaświadczenia dla wolnych zawodów, wystawione przez organizację zawodową, do której petent należy;
e)
przy wywozie urządzeń, instrumentów i narzędzi lekarskich, dentystycznych i t. p. - dodatkowe zezwolenie Ministerstwa Zdrowia.
§  4.
W wydawanych zezwoleniach na wywóz będą dokładnie powtórzone nałożone przez Izby i organizacje zawodowe cechy narzędzi, maszyn i urządzeń, jak również ich cechy i numery fabryczne.
§  5.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024