Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Biuro Projektów i Studiów Budownictwa Specjalnego - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione".

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 29 września 1949 r.
o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Biuro Projektów i Studiów Budownictwa Specjalnego - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione".

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. nr 8, poz. 42) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe, prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego pod nazwą "Biuro Projektów i Studiów Budownictwa Specjalnego - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione", zwane w dalszych przepisach niniejszego zarządzenia "przedsiębiorstwem".
§  2.
1.
Siedzibą przedsiębiorstwa jest m. st. Warszawa, a terenem działalności obszar Państwa.
2.
Przedsiębiorstwo może posiadać oddziały, zakłady i pracownie.
§  3.
Przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest:
1)
opracowywanie dokumentacji technicznej nowobudujących się zakładów,
2)
kierownictwo nadzoru budów wspomnianych w pkt. 1) zakładów,
3)
opracowywanie dokumentacji dla modernizacji istniejących zakładów,
4)
techniczna pomoc przy uruchamianiu nowej produkcji,
5)
czynności związane z przygotowaniem do zatwierdzania założeń projektów i projektów,
6)
wykonywanie wszelkich innych zadań z zakresu projektowania budynków i urządzeń.
§  4.
Nadzór państwowy nad przedsiębiorstwem sprawuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
Organem zarządzającym przedsiębiorstwa jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, składająca się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległych Dyrektorowi Naczelnemu dwóch dyrektorów.
§  6.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez przedsiębiorstwo wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami określonymi w statucie:
1)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
2)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
3)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
§  7.
1.
Przekazaniu na rzecz przedsiębiorstwa ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zarządzi protokólarne przekazanie przedsiębiorstwu majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.
§  8.
Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania przedsiębiorstwa ustali statut, nadany przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, ogłoszony w Monitorze Polskim.
§  9.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024