Określenie kategorii podatników i warunków pod jakimi uiścić mogą równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach - w gotówce.

ZARZĄDZENIE
GŁÓWNEGO PEŁNOMOCNIK RZĄDOWY DS PODATKU GRUNTOWEGO
z dnia 20 lipca 1949 r.
w sprawie określenia kategorii podatników i warunków pod jakimi uiścić mogą równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach - w gotówce.

Na podstawie § 7 ust. 1 pkt. b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. o obowiązku uiszczania przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 67) zarządza się, w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej oraz Rolnictwa i Reform Rolnych, co następuje:
§  1.
Prawo uiszczania równowartości podatku gruntowego w ziemiopłodach - w gotówce przysługuje w odniesieniu do:
1)
gospodarstw rolnych użytkowanych przez władze, urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa państwowe lub przedsiębiorstwa będące pod zarządem państwowym oraz zakłady szkolne podległe:

a. Ministerstwu Obrony Narodowej, o ile idzie o grunty, których plony przeznaczone są wyłącznie na cele zaopatrzenia jednostek wojskowych,

b. Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego,

c. Ministerstwom: Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, o ile idzie o gospodarstwa rolne przyfabryczne o obszarze nieprzekraczającym 50 ha, a ponadto o tereny rolne przydzielone na podstawie art. 15 dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13) art. 7 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego m. Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279) oraz art. 81 dekretu z. dnia 3 lutego 1947 r. o częściowej zmianie prawa górniczego (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 93) przy uwzględnieniu przepisów art. 15 i 16 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43).

d. Ministerstwu Komunikacji, o ile idzie o grunty:

aa. pozostające pod zarządem Dyrekcji Dróg Wodnych lub stanowiące działki przydrożne przy drogach publicznych, użytkowane przez dozorców drogowych i mostowych oraz dróżników,

bb. przyległe do torowisk lub znajdujące się przy stacjach kolejowych albo przy innych urządzeniach kolejowych, a użytkowane przez przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" lub jego pracowników,

e. Ministerstwom: Oświaty oraz Rolnictwa i Reform Rolnych, o ile idzie o grunty, użytkowane przez instytucje naukowe lub należące do instytucji publicznoprawnych, zakłady doświadczalne wyłącznie w celach naukowych lub doświadczalnych i przez szkoły rolnicze,

f. Ministerstwu Leśnictwa, o ile idzie o grunty państwowego gospodarstwa leśnego "Lasy Państwowe",

g. Ministerstwu Zdrowia, o ile idzie o gospodarstwa w administracji przedsiębiorstwa "Uzdrowiska Polskie",

2)
lasów, należących do związków samorządu terytorialnego,
3)
resztówek, użytkowanych przez spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" na zasadzie dekretu z dnia 12 czerwca 1945 r. o przeniesieniu własności resztówek majątków rozparcelowanych na spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 162),
4)
gospodarstw rolnych, należących do spółdzielni:

a. zrzeszeń uprawy ziemi,

b. rolniczych spółdzielni wytwórczych,

c. rolniczych zespołów spółdzielczych,

d. parcelacyjno-osadniczych oraz grup parcelacyjnych,

które objęły niezagospodarowane majątki o obszarze ponad 100 ha i użytkują je wspólnie,

5)
gospodarstw rolnych, na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego m. Gdańska, należących do osadników, którzy objęli gospodarstwa rolne po dniu 1 stycznia 1948 r. bądź przed dniem 1 stycznia 1948 r. nie posiadały własnej siły pociągowej,
6)
gospodarstw rolnych, uznanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych za ośrodki kultury rolnej,
7)
gospodarstw rolnych, niewymienionych w pkt. 1) do 6), a prowadzących na obszarze, przekraczającym 50% ogólnej powierzchni gruntów danego gospodarstwa rolnego wyłącznie działy specjalne, określone art. 7 ust. 9 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198, z r. 1948 Nr 21, poz. 142, Nr 41, poz. 297, Nr 52, poz. 416 i z r. 1949 Nr 16, poz. 100),
8)
gospodarstw rolnych, wymienionych w pkt. 1) do 6), a położonych na obszarze powiatów: suwalskiego, ełckiego i augustowskiego - województwa białostockiego; bystrzyckiego, bolesławickiego, jeleniogórskiego, kamieniogórskiego, kłodzkiego, lubańskiego, lwóweckiego, wałbrzyskiego i zgorzelskiego - województwa wrocławskiego; bielskiego, cieszyńskiego, kluczborskiego i zawierciańskiego - województwa śląskiego; bialskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, wadowickiego i żywieckiego - województwa krakowskiego, oraz gorlickiego, brzozowskiego, jasielskiego, kolbuszowskiego, krośnieńskiego, sanockiego i leskiego - województwa rzeszowskiego.
§  2.
Podatnicy, opłacający podatek gruntowy od gospodarstw rolnych, wymienionych w § 1, uiszczają w gotówce podatek gruntowy, płatny w ziemiopłodach, według cen ustalonych w tabeli stanowiącej załącznik do § 1 rozporządzenia Ministra Administracji Publicznej z dnia 15 marca 1949 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Handlu Wewnętrznego oraz Skarbu, w sprawie określenia przeciętnego przychodu z 1 ha gruntów ziemniaczano-żytnich oraz przeciętnej ceny kwintala żyta dla celów wymiaru podatku gruntowego na rok 1949 (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 142).
§  3.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1949 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-51.721

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie kategorii podatników i warunków pod jakimi uiścić mogą równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach - w gotówce.
Data aktu: 20/07/1949
Data ogłoszenia: 09/08/1949
Data wejścia w życie: 09/08/1949, 01/09/1949