Sposób i tryb powoływania obywatelskich komisyj podatkowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 30 czerwca 1948 r.
o sposobie i trybie powoływania obywatelskich komisyj podatkowych.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o obywatelskich komisjach podatkowych i lustratorach społecznych w brzmieniu obwieszczenia Ministra Skarbu z dnia 24 czerwca 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr. 31 poz. 210) - Rada Państwa postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Powiatowe rady narodowe powołują po jednej obywatelskiej komisji podatkowej przy każdym urzędzie skarbowym, obejmującym swą działalnością teren całego powiatu lub jego części.
2.
Miejskie rady narodowe powołują po jednej obywatelskiej komisji podatkowej przy każdym urzędzie skarbowym, obejmującym swą działalnością teren miasta lub jego części.
3.
Miejskie rady narodowe w m. st. Warszawie i m. Łodzi powołują obywatelskie komisje podatkowe przy urzędach rewizyjnych. W innych miastach, będących siedzibą urzędu rewizyjnego, miejskie rady narodowe powołują te komisje po porozumieniu się z prezydiami właściwych wojewódzkich rad narodowych.
§  2.
1.
Powiatowe (miejskie) rady narodowe powołają przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, dziewięciu ławników i tyluż zastępców ławników obywatelskiej komisji podatkowej według swobodnego uznania oraz trzech ławników i tyluż zastępców spośród kandydatów, przedstawianych bez osobnego wezwania przez:
1)
izby przemysłowo-handlowe,
2)
izby rzemieślnicze,
3)
jednostki samorządu zawodowego, a mianowicie:

izby adwokackie,

izby lekarskie, lekarsko-dentystyczne, lekarsko-weterynaryjne i aptekarskie.

2.
Wymienione w ust. 1 pkt. 1-3 izby obowiązane są przedstawić właściwym radom narodowym w terminie dwutygodniowym od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały listy po sześciu kandydatów z grona podatników podatku obrotowego lub dochodowego na ławników i zastępców ławników obywatelskiej komisji podatkowej oraz uzupełnić te listy w miarę powoływania z nich ławników lub zastępców ławników - w terminie dwutygodniowym po dokonaniu powołania.
3.
Rady narodowe mogą bez podania motywów odrzucić przedłożoną listę kandydatów w całości lub części i zażądać przedłożenia nowej listy w wyznaczonym przez siebie terminie.
4.
Jeżeli uprawniona izba nie przedstawi lub nie uzupełni kandydatów na ławników lub ich zastępców w terminach określonych w ust. 2 lub 3, powiatowa (miejska) rada narodowa powoła tych ławników i ich zastępców z list kandydatów, przedstawionych przez pozostałe uprawnione izby. W przypadku nieprzedstawienia lub nieuzupełnienia w terminie wogóle list kandydatów, powiatowa (miejska) rada narodowa powoła wszystkich ławników i zastępców ławników według swobodnego uznania, jednak trzech z grona podatników podatku obrotowego lub dochodowego.
§  3.
Przewodniczącymi, zastępcami przewodniczących, ławnikami i zastępcami ławników obywatelskich komisyj podatkowych mogą być obywatele Rzeczypospolitej, którzy ukończyli 25-ty rok życia, korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich i nie byli karani za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub innych niskich pobudek.
§  4.
Od pełnienia czynności przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, ławnika lub zastępcy ławnika obywatelskiej komisji podatkowej mogą uchylić się: posłowie do Sejmu, duchowni prawnie uznanych wyznań religijnych, osoby w wieku ponad 60 lat, wreszcie osoby, które z powodu kalectwa, ułomności lub stałej choroby nie są w możności spełniać obowiązków przewodniczących, zastępców przewodniczących, ławników lub zastępców ławników obywatelskiej komisji podatkowej.
§  5.
1.
Utrata mandatu przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, ławnika lub zastępcy ławnika obywatelskiej komisji podatkowej następuje w przypadkach:
1)
utraty obywatelstwa polskiego lub ograniczenia praw cywilnych, i obywatelskich albo też skazania za przestępstwo popełnione z chęci zysku lub innych niskich pobudek.
2)
nieprzybycia bez usprawiedliwienia przyczyn na trzy kolejno następujące po sobie posiedzenia obywatelskiej komisji podatkowej (kompletu).
2.
Właściwa rada narodowa rozstrzyga o utracie mandatu z przyczyn wymienionych w ust. 1 w odniesieniu do zastępcy przewodniczącego, ławnika i zastępcy ławnika na podstawie wniosku przewodniczącego obywatelskiej komisji podatkowej, w odniesieniu do przewodniczącego obywatelskiej komisji podatkowej - na podstawie wniosku okręgowego lustratora społecznego.
3.
W przypadku nieuwzględnienia wniosku, o którym mowa w ust. 2, rada narodowa przedstawia sprawę wraz ze swoją opinią do decyzji radzie narodowej hierarchicznie wyższego stopnia.
§  6.
Właściwa rada narodowa może każdego czasu odwołać przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, ławnika lub zastępcę ławnika obywatelskiej komisji podatkowej (art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o obywatelskich komisjach podatkowych i lustratorach społecznych w brzmieniu obwieszczenia Ministra Skarbu z dnia 24 czerwca 1948 r. - Dz. U. R. P. Nr. 31 poz. 210) oraz zmienić cały skład obywatelskiej komisji podatkowej w trybie, określonym przepisami niniejszej uchwały (§2).
§  7.
Właściwa rada narodowa obowiązana jest powołać bezzwłocznie - w trybie, określonym przepisami niniejszej uchwały, nowego przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, ławnika lub zastępcę ławnika obywatelskiej komisji podatkowej w miejsce pozbawionego mandatu na zasadzie przepisu § 5 lub odwołanego na skutek wniosku okręgowego lustratora społecznego, przedstawionego, w myśl przepisu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r., o obywatelskich komisjach podatkowych i lustratorach społecznych w brzmieniu obwieszczenia Ministra Skarbu z dnia 24 czerwca 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr. 31 poz. 210) albo na zasadzie przepisu § 6.
§  8.
Powiatowa (miejska) rada narodowa podaje właściwemu urzędowi skarbowemu (rewizyjnemu) oraz okręgowemu lustratorowi społecznemu w terminie tygodniowym od daty powołania lub odwołania: imię, nazwisko, adres oraz zawód osoby powołanej na stanowisko lub odwołanej ze stanowiska przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, ławnika lub zastępcy ławnika obywatelskiej komisji podatkowej.
§  9.
Do obywatelskich komisyj podatkowych, powołanych na podstawie uchwały Rady Państwa z dnia 18 czerwca 1947 r. o sposobie i trybie powoływania obywatelskich komisyj podatkowych (Monitor Polski z dnia 18 czerwca 1947 r. Nr. 87 poz. 597), stosuje się przepisy niniejszej uchwały.
§  10.
1.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Jednocześnie traci moc obowiązującą uchwała Rady Państwa z dnia 18 czerwca 1947 r. o sposobie i trybie powoływania obywatelskich komisyj podatkowych (Monitor Polski z dnia 18 czerwca 1947 r. Nr. 87 poz. 597).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024