Przedstawienie kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 listopada 1945 r.
w sprawie przedstawiania kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie § 1-3 Rozporządzenia Ministrów: Sprawiedliwości oraz Pracy i Opieki Społecznej z dnia 22 września 1945 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu, Aprowizacji i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Administracji Publicznej o sposobie przedstawiania kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych, trybie powoływania ławników i zasadach powoływania poszczególnych ławników na posiedzenia sądowe (Dz. U. R. P. Nr 41/45, poz. 230) -
wzywa się czynne w okręgach Okręgowych Sądów Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie i Poznaniu

organizacje zawodowe pracowników,

izby przemysłowo-handlowe,

izby rzemieślnicze,

izby rolnicze,

stowarzyszenia zawodowe pracodawców, niereprezentowane w tych izbach zjednoczenia przedsiębiorstw państwowych i samorządowych,

instytucje państwowe i samorządowe, o ile ich pracownicy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia -

do przedstawienia listy kandydatów na ławników, okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych, w terminie 30-dniowym od daty ogłoszenia niniejszego zarządzenia.

Przy przedstawianiu list kandydatów na ławników należy mieć na uwadze co następuje:

ogólna liczba ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych będzie wynosić: w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie - po 50-ciu z grupy pracowników i pracodawców; w pozostałych okręgowych sądach ubezpieczeń społecznych - po 40-stu z grupy pracowników i pracodawców.

Właściwość miejscowa okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych rozciąga się:

a)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie - na miasto st. Warszawę oraz województwa białostockie, lubelskie i warszawskie,
b)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi na województwo łódzkie,
c)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy na województwa gdańskie i pomorskie,
d)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach - na województwo śląskie,
e)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie - na województwa: krakowskie, kieleckie i rzeszowskie,
f)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu - na województwo poznańskie.

Kandydaci na ławników powinni:

a)
posiadać obywatelstwo polskie,
b)
korzystać w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
c)
być nieskazitelnego charakteru,
d)
mieć ukończone 30 lat życia,
e)
posiadać znajomość zawodów, które reprezentują,
f)
władać językiem polskim w słowie i w piśmie.

Do przedstawionych list kandydatów należy dołączyć oświadczenie, że odpowiadają oni wszystkim powyższym wymogom.

Uprawnieni do przedstawienia list kandydatów złożą je wraz z załącznikami Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, przy czym powinni:

złożyć oświadczenie, że są czynni w okręgu danego sądu ubezpieczeń społecznych,

podać, jeśli chodzi o listy kandydatów z grupy pracowników, liczbę robotników i pracowników umysłowych, zrzeszonych w organizacji zawodowej pracowniczej i zatrudnionych w okręgu sądu,

o ile zaś chodzi o listy kandydatów z grupy pracodawców - dane orientacyjne o liczbie pracowników zatrudnionych w okręgu sądu przez ogół członków organizacji zawodowej pracodawców, względnie przez zjednoczenia przedsiębiorstw oraz instytucje państwowe i samorządowe.

W razie uchylenia się stowarzyszeń zawodowych od przedstawienia kandydatów na ławników w wyznaczonym 30-dniowym terminie - Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej powoła z urzędu odpowiednie kategorie ławników.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024