Decyzja 2023/413 dotycząca przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia w zakresie koprodukcji audiowizualnych przewidzianego w art. 5 Protokołu w sprawie współpracy kulturalnej do Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony

DECYZJA RADY (UE) 2023/413
z dnia 21 lutego 2023 r.
dotycząca przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia w zakresie koprodukcji audiowizualnych przewidzianego w art. 5 Protokołu w sprawie współpracy kulturalnej do Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady (UE) 2015/2169 z dnia 1 października 2015 r. w sprawie zawarcia Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony 1 , w szczególności jej art. 3 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 1 października 2015 r. Rada przyjęła decyzję (UE) 2015/2169.

(2) Protokół w sprawie współpracy kulturalnej 2  (zwany dalej "Protokołem"), załączony do Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony 3  (zwanej dalej "umową o wolnym handlu"), ustanawia ramy współpracy Stron w celu ułatwienia wymiany działalności, dóbr i usług kulturalnych, w tym w sektorze audiowizualnym.

(3) Protokół wyjątkowo zawiera postanowienia dotyczące uprawnienia w zakresie koprodukcji audiowizualnych do korzystania z odpowiednich systemów, które co do zasady zarezerwowane jest dla krajów rozwijających się z rozwijającymi się branżami audiowizualnymi.

(4) Zgodnie z tymi postanowieniami Protokołu po wstępnym okresie trzech lat okres ten ma być przedłużany na kolejne okresy tej samej długości, o ile Strona nie wypowie uprawnienia w drodze pisemnego zawiadomienia na co najmniej trzy miesiące przed upływem pierwotnego lub każdego kolejnego okresu. Zgodnie z tymi postanowieniami okres obowiązywania uprawnienia został ostatnio przedłużony do dnia 30 czerwca 2023 r., ponieważ żadna ze Stron go nie wypowiedziała. Rzeczywisty wpływ Protokołu na koprodukcje audiowizualne ma zostać oceniony w odpowiednim czasie przez Komitet ds. Współpracy Kulturalnej (zwany dalej "Komitetem") oraz stanowić podstawę decyzji Unii w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia na kolejny okres trzech lat do 2026 r.

(5) Zgodnie z decyzją (UE) 2015/2169 Komisja ma przekazać Republice Korei informacje o zamiarze Unii dotyczącym nieprzedłużania okresu obowiązywania uprawnienia do koprodukcji, w następstwie procedury określonej w Protokole, chyba że Rada, na wniosek Komisji, zgodzi się w terminie czterech miesięcy przed końcem takiego okresu obowiązywania na jego utrzymanie. Jeżeli Rada zgodzi się na utrzymanie uprawnienia, procedura ta ma zostać ponownie zastosowana z końcem przedłużonego okresu obowiązywania uprawnienia.

(6) W dniu 22 grudnia 2022 r. skonsultowano się z unijną wewnętrzną grupą doradczą, przewidzianą w Protokole, w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia zgodnie z postanowieniami Protokołu dotyczącymi uprawnienia dotyczącego zakresie koprodukcji audiowizualnych.

(7) W dniu 7 grudnia 2022 r. Komitet ocenił wyniki realizacji uprawnienia pod względem zwiększenia różnorodności kulturowej i wzajemnie korzystnej współpracy dotyczącej utworów powstających w koprodukcji, jak przewidziano w Protokole.

(8) Mając na uwadze bliskie, historyczne i wyjątkowe stosunki między Unią a Republiką Korei oraz ponieważ koprodukcje UE z Republiką Korei mogą potencjalnie przynieść obydwu Stronom korzyści gospodarcze i kulturalne, Rada wyraża zgodę na przedłużenie obowiązywania uprawnienia w zakresie koprodukcji audiowizualnych do korzystania z odpowiednich systemów Stron służących promowaniu lokalnych i regionalnych treści kulturowych, jak przewidziano w Protokole. Uprawnienie audiowizualne może stworzyć dodatkowe możliwości dla wszystkich państw członkowskich, w tym dla tych, które do tej pory nie były w stanie rozwijać koprodukcji dwustronnie.

(9) Niniejsza decyzja nie powinna wpływać na odpowiednie kompetencje Unii i państw członkowskich. W szczególności nie powinna ona wpływać na kompetencje państw członkowskich w zakresie zawierania umów o koprodukcji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Okres obowiązywania uprawnienia w zakresie koprodukcji audiowizualnych do korzystania z odpowiednich systemów Stron służących promowaniu lokalnych i regionalnych treści kulturowych, przewidzianego w art. 5 ust. 4-7 Protokołu, przedłuża się na okres trzech lat, od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2026 r.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 lutego 2023 r.
1 Dz.U. L 307 z 25.11.2015, s. 2.
2 Dz.U. L 127 z 14.5.2011, s. 1418.
3 Dz.U. L 127 z 14.5.2011, s. 6.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.59.13

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/413 dotycząca przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia w zakresie koprodukcji audiowizualnych przewidzianego w art. 5 Protokołu w sprawie współpracy kulturalnej do Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony
Data aktu: 21/02/2023
Data ogłoszenia: 24/02/2023
Data wejścia w życie: 21/02/2023