Decyzja wykonawcza 2023/2521 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej I’m going European: An ECI to Connect your National and European Citizenship (Zostaję Europejczykiem: EIO na rzecz połączenia obywatelstwa krajowego i europejskiego) zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2023/2521
z dnia 8 listopada 2023 r.
w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej "»I'm going European«: An ECI to Connect your National and European Citizenship" ("»Zostaję Europejczykiem«: EIO na rzecz połączenia obywatelstwa krajowego i europejskiego") zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788

(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 7583)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 16 listopada 2023 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 15 września 2023 r. do Komisji wpłynął wniosek o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej "»Zostaję Europejczykiem«: EIO na rzecz połączenia obywatelstwa krajowego i europejskiego".

(2) Cele inicjatywy określone przez organizatorów są następujące: "[w] ramach niniejszej EIO [europejskiej inicjatywy obywatelskiej] postuluje się, aby wszyscy, a nie tylko nieliczni, mieli już od najmłodszych lat prawo do podstawowej wiedzy na temat UE i swojego obywatelstwa europejskiego". Organizatorzy wzywają Komisję, aby przedstawiła wniosek w sprawie aktu prawnego zobowiązującego "wszystkie państwa członkowskie do ustanowienia prawa każdego dziecka do edukacji w dziedzinie obywatelstwa europejskiego i wartości takich jak prawa człowieka, demokracja i praworządność" oraz "[u]możliwiła każdej osobie raz w życiu, na jej życzenie, wykorzystanie w praktyce tej wiedzy i odkrycie, co Europa ma do zaoferowania". Organizatorzy proponują, aby ten akt prawny został wsparty przez wprowadzenie "obowiązku europejskiej edukacji obywatelskiej na temat prawodawstwa UE w dziedzinie swobody przemieszczania się, oraz na temat ochrony wartości europejskich", "statutu o obywatelstwie europejskim jako modelu edukacji obywatelskiej" oraz utworzenie "centrum doskonałości na rzecz wymiany najlepszych praktyk służących dobrej jakości edukacji oraz doskonaleniu zawodowemu nauczycieli".

(3) Załącznik do inicjatywy zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat przedmiotu, celów i kontekstu inicjatywy. Wyjaśniono w nim, że inicjatywa "ma na celu zapewnienie, aby każda osoba w UE posiadała niezbędne kompetencje już od najmłodszych lat i aby otrzymała możliwość skorzystania z tego, co Europa ma do zaoferowania". Organizatorzy uważają, że "prawo do nauki na temat obywatelstwa europejskiego jest nieodzownym warunkiem zapewniającym wykonywanie praw przyznanych przez Unię Europejską" oraz że edukacja ta "jest sposobem zbliżenia Unii Europejskiej do wszystkich jej obywateli" oraz zwiększenia "odporności społeczności i indywidualnych osób na wprowadzające w błąd informacje, które napotykają w różnych formach".

(4) W ramach wniosku o rejestrację grupa organizatorów przedłożyła również dodatkowy dokument zawierający analizę proponowanych aktów.

(5) Jeżeli chodzi o cele inicjatywy, Komisja uważa, że może zaproponować przepis ustanawiający prawo do edukacji na temat Unii i obywatelstwa unijnego na podstawie art. 25 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Przepis ten nie będzie mógł jednak określać dokładnej treści tej edukacji, aby zapewnić pełne poszanowanie odpowiedzialności państw członkowskich za treść nauczania, o której to odpowiedzialności mowa w art. 165 TFUE.

(6) Wniosek w sprawie wprowadzenia do prawodawstwa Unii obowiązku europejskiej edukacji obywatelskiej mógłby zostać przedstawiony na podstawie art. 21 ust. 2 TFUE, aby ułatwić wykonywanie prawa do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich.

(7) Jeżeli chodzi o ustanowienie "statutu o obywatelstwie europejskim", wniosek w tej sprawie może zostać przedstawiony na podstawie art. 25 TFUE. Podstawą prawną może stanowić też art. 21 ust. 2 TFUE, jeżeli wniosek miałby na celu ułatwienie wykonywania prawa do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich. Komisja mogłaby ponadto przedstawić wniosek ustawodawczy ustanawiający środki, które zachęcałyby do doskonalenia zawodowego nauczycieli w dziedzinie europejskiego wymiaru edukacji obywatelskiej, w tym do utworzenia centrum doskonałości na podstawie art. 165 ust. 4 TFUE.

(8) Z wymienionych powodów Komisja uważa, że żadna z części inicjatywy nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji do przedłożenia wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów.

(9) Konkluzja ta nie ma wpływu na ocenę, czy w tym przypadku spełnione są konkretne warunki merytoryczne wymagane do podjęcia działań przez Komisję, w tym zgodność z zasadami proporcjonalności i pomocniczości oraz z prawami podstawowymi.

(10) Grupa organizatorów przedstawiła odpowiednie dowody na to, że inicjatywa spełnia wymogi określone w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/788, i wskazała osoby wyznaczone do kontaktów zgodnie z art. 5 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia.

(11) Inicjatywa nie jest oczywistym nadużyciem i nie jest w sposób wyraźny niepoważna lub dokuczliwa, nie jest też w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej ani z prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

(12) Należy zatem zarejestrować inicjatywę zatytułowaną "»Zostaję Europejczykiem«: EIO na rzecz połączenia obywatelstwa krajowego i europejskiego".

(13) Konkluzja, że warunki rejestracji określone w art. 6 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/788 są spełnione, nie oznacza, że Komisja w jakikolwiek sposób potwierdza poprawność treści inicjatywy pod względem merytorycznym, za co wyłączną odpowiedzialność ponosi grupa organizatorów inicjatywy. Treść inicjatywy wyraża jedynie poglądy grupy organizatorów i w żaden sposób nie może być rozumiana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym rejestruje się europejską inicjatywę obywatelską "»Zostaję Europejczykiem«: EIO na rzecz połączenia obywatelstwa krajowego i europejskiego".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do grupy organizatorów inicjatywy obywatelskiej "»Zostaję Europejczykiem«: EIO na rzecz połączenia obywatelstwa krajowego i europejskiego", reprezentowanej przez następujące osoby wyznaczone do kontaktów: Anthony VENABLES i Suzana CARP.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 listopada 2023 r.

1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 55, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/788/oj.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2521

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2023/2521 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej I’m going European: An ECI to Connect your National and European Citizenship (Zostaję Europejczykiem: EIO na rzecz połączenia obywatelstwa krajowego i europejskiego) zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788
Data aktu: 08/11/2023
Data ogłoszenia: 16/11/2023