a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 12 grudnia 2003 r. Rada Europejska przyjęła strategię UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (zwaną dalej "strategią"). Rozdział III strategii zawiera wykaz środków, które należy podjąć w celu zwalczania takiego rozprzestrzeniania.
(2) Unia aktywnie realizuje strategię i wdraża środki wymienione w jej rozdziale III, w szczególności przez przeznaczanie zasobów finansowych na wspieranie poszczególnych projektów prowadzonych przez instytucje wielostronne, takie jak Tymczasowy Sekretariat Techniczny Organizacji do spraw Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (zwanej dalej "CTBTO").
(3) Aby skutecznie wdrażać Traktat o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (zwany dalej CTBT"), państwa sygnatariusze CTBT postanowiły powołać - do czasu ustanowienia CTBTO - Komisję Przygotowawczą, której przyznano zdolność prawną i status organizacji międzynarodowej.
(4) Szybkie wejście w życie i upowszechnienie CTBT, jak również wzmocnienie systemu monitorowania i kontroli stosowanego przez Komisję Przygotowawczą CTBTO stanowią ważne cele strategii.
(5) Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w dokumencie pt. "Zabezpieczyć naszą wspólną przyszłość: plan działania na rzecz rozbrojenia" stwierdził, że ograniczając rozwój zaawansowanych nowych rodzajów broni jądrowej, CTBT pomaga zatrzymać wyścig zbrojeń, a także stanowi solidną barierę normatywną w stosunku do państw, które mogłyby starać się opracowywać, wytwarzać, a następnie nabywać broń jądrową z naruszeniem swoich zobowiązań w zakresie nierozprzestrzeniania.
(6) W Strategicznym kompasie na rzecz bezpieczeństwa i obrony na 2022 r. odniesiono się do utrzymującego się zagrożenia rozprzestrzeniania broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia, rozszerzania arsenałów jądrowych, rozwoju nowych systemów uzbrojenia, a także stosowania gróźb jądrowych przez niektóre państwa, oraz wyrażono cel Unii, jakim jest wzmocnienie konkretnych działań wspierających cele rozbrojenia, nieproliferacji i kontroli zbrojeń.
(7) W ramach realizacji strategii Rada przyjęła trzy wspólne działania i pięć decyzji w sprawie wspierania działań podejmowanych przez Komisję Przygotowawczą CTBTO, a mianowicie wspólne działania 2006/243/WPZiB 1 , 2007/468/WPZiB 2 , 2008/588/WPZiB 3 oraz decyzje 2010/461/WPZiB 4 , 2012/699/WPZiB 5 , (WPZiB) 2015/1837 6 , (WPZiB) 2018/298 7 i (WPZiB) 2020/901 8 . Wsparcie ze strony Unii powinno być kontynuowane.
(8) Techniczne wykonanie niniejszej decyzji należy powierzyć Komisji Przygotowawczej CTBTO, która - ze względu na swoją unikalną wiedzę specjalistyczną i unikalne możliwości uzyskiwane dzięki sieci międzynarodowego systemu monitoringu (IMS), obejmującego ponad 337 obiektów na całym świecie, oraz dzięki Międzynarodowemu Centrum Danych (IDC) - jest jedyną organizacją międzynarodową zdolną do wykonania niniejszą decyzję i posiadającą uprawnienia w tym zakresie. Działanie wspierane przez Unię może być finansowane wyłącznie z wkładu pozabudżetowego na rzecz Komisji Przygotowawczej CTBTO,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: